کشورهای عرب نیروی واحد نظامی تشکیل می دهند

کشورهای عرب نیروی واحد نظامی تشکیل می دهند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رهبران کشورهای حاضر در نشست سالانۀ اتحادیۀ عرب، با صدور بیانیه ای از تشکیل یک نیروی واحد نظامی خبر دادند. قرار است این نیروی واحد با مشارکت کشورهای

آگهی

رهبران کشورهای حاضر در نشست سالانۀ اتحادیۀ عرب، با صدور بیانیه ای از تشکیل یک نیروی واحد نظامی خبر دادند. قرار است این نیروی واحد با مشارکت کشورهای عضو این اتحادیه و برای مقابله با شرایط اضطراری در کشورهایی نظیر یمن و لیبی تشکیل شود.

در پایان این اجلاس همچنین، بر ادامۀ بمباران مواضع حوثی های یمن در قالب ائتلاف کشورهای عرب برهبری عربستان سعودی تاکید شد. این ائتلاف با حضور نظامی ۱۰ کشور از جمله قطر و امارات متحدۀ عربی از روز بیست و پنجم مارس آغاز و بمنظور سرکوب شورشیان شیعۀ حوثی آغاز شده است.

رهبران کشورهای عرب تاکید کرده اند که تا تسلیم شدن نیروهای انصارالله به حملۀ هوایی علیه مواضع این گروه مسلح ادامه خواهند داد و از آنها خواستند شهر صنعا، پایتخت این کشور را ترک کرده و سلاح های خود را بر زمین بگذارند. همزمان، تصاویر غیررسمی از عزیمت تانک های ارتش عربستان به سوی مرزهای یمن خبر می دهد.

شورشیان حوثی که از حمایت طرفداران علی عبدالله، رییس جمهوری برکنار شدۀ یمن برخوردارند، طی روزهای اخیر پیشروی های زیادی کرده اند و تلاش می کنند شهر عدن را نیز تصرف کنند. در پی این پیشروی، عبد منصور هادی، رییس جمهوری کنونی این کشور که در عدن به سر می برد، این شهر را ترک کرده و به خارج از کشور گریخته بود اما بعد از آغاز ائتلاف سرکوب به رهبری عربستان به ریاض عزیمت کرده است.

ائتلاف بمباران مواضع حوثی ها در یمن به رهبری عربستان، ایران را به حمایت از شورشی های حوثی متهم می کند. ایران این اتهام را رد کرده است.

در بیانیۀ پایانی این نشست همچنین از شورای امنیت سازمان ملل خواسته شده است تحریم تسلیحاتی لیبی را لغو کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مواضع حوثی ها در شهر عدن بمباران شد

یمن؛ میدان جدید جنگ سرد بین ایران و عربستان؟

ارتش آمریکا: سامانه‌های دفاع هوایی و پهپادی حوثی‌ها در دریای سرخ را منهدم کردیم