کی یف: تهدیدات نظامی از 'ناحیه شرق' به قوت خود باقی خواهد ماند

کی یف: تهدیدات نظامی از 'ناحیه شرق' به قوت خود باقی خواهد ماند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

جدایی طلبان هوادار روسیه، روز جمعه، شروع به عقب کشیدن سامانه های موشک گراد با چهار کامیون و نیز سلاح های سنگین خود از حوالی شهر دونتسک در شرق اوکراین

آگهی

جدایی طلبان هوادار روسیه، روز جمعه، شروع به عقب کشیدن سامانه های موشک گراد با چهار کامیون و نیز سلاح های سنگین خود از حوالی شهر دونتسک در شرق اوکراین کردند.

ارتش اوکراین نیز سلاح های سنگین خود را در حالی عقب می کشد که درگیری ها و تبادل آتش کاملا متوقف نشده است.

در چنین شرایطی پترو پروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین گفت حتی اگر آتش بس بین کی یف و جدایی طلبان برقرار شود «تهدیدات نظامی از ناحیه شرق» کماکان برجای خواهد بود.

اشاره وی بی شک به روسیه ای است که اتهام کی یف و غرب مبنی بر حمایت نظامی و تسلیحاتی از جدایی طلبان را رد می کند.

همزمان، ارتوگرول آپاکان، رئیس ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا در بحران اوکراین از فروکش کردن درگیری در شرق اوکراین خبر داد.

وی گفت:«در چند روز گذشته عملیات های جنگی در سراسر مناطق درگیری، برغم تبادل آتش در اطراف فرودگاه دونتسک و نزدیکی شهر ماریوپول، کاهش یافته است. در دو روز گذشته نیز شاهد نشانه هایی قابل توجه از سوی هر دو طرف در عمل به مسئولیت های آنها در قبال مفاد توافقنامه مینسک بوده ایم.»

روز جمعه در اطراف بندر استراتژیک ماریوپل نیز به گفته ساکنان روستای «شیروکینه» اولین روز بدون تبادل آتش بود.

کی یف نگران است که جدایی طلبان بدنبال محاصره شهر دبالتسوه و تصرف کامل آن در روزهای پس از آغاز آتش بس، در پی تکرار این سناریو برای شهر ماریوپل باشند.

بر اساس توافقنامه مینسک ۲ در ۱۲ فوریه، دو طرف درگیر در شرق اوکراین متعهد شده اند تا با عقب کشیدن سلاحهای سنگین خود از خط مقدم نبرد، منطقه حائل ۵۰ کیلومتری ایجاد کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

درگیری در شرق اوکراین همزمان با خروج تجهیزات نظامی سنگین

پوتین دولت اوکراین را به نسل کشی متهم کرد

یک سال جنگ داخلی در اوکراین؛ آنچه گذشت