دستگیری چهار مظنون مرتبط با بمبگذاری خارکیف

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دستگیری چهار مظنون مرتبط با بمبگذاری خارکیف

انفجار بمبی در خارکیف، دومین شهر بزرگ اوکراین، راهپیمایی وحدت ملی به مناسبت نخستین سالگرد انقلاب میدان را تحت الشعاع قرار داد. این انفجار دو کشته و دست کم ۱۰ زخمی بر جا گذاشت.

مخالفان ما، دشمنان ما سعی داشته اند اوضاع کشور را بی ثبات کنند.

به گفته مقام های امنیتی دست کم یک بمبگذاری دیگر در اودسا خنثی شده است.

فیلیپ دیکن از شاهدان صحنه انفجار می گوید: «یک ردیف از مردم تازه شروع به راهپیمایی کرده بودند همانجا که اجساد قربانیان روی زمین افتاده اند و ده متری جلو رفته بودند که صدای انفجار شنیده شد. تنها یک انفجار رخ داد و به نظرم در کنار خیابان اتفاق افتاد. البته مطمئن نیستم بمب از قبل آنجا بود یا کسی همان لحظه آن را پرتاب کرد و گریخت.»

مقامهای امنیتی از دستگیری چهار مظنون مرتبط با بمگذاری خارکیف خبر داده و ادعا می کنند که آنها در روسیه آموزش دیده و سلاح تهیه کرده اند.

خارکیف که بزرگترین شهر روس زبان اوکراین و در تقریبا دویست کیلومتری مناطق مورد مناقشه در شرق کشور واقع شده، گرچه از آتش جنگ بدور بوده اما از پیامدهای آن در امان نمانده است و ده ها هزار آواره به این شهر مهاجرت کرده اند.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین این انفجار را اقدامی تروریستی در راستای بی ثبات کردن اوضاع در اوکراین توصیف کرد و گفت: «مخالفان ما، دشمنان ما سعی داشته اند اوضاع کشور را بی ثبات کنند. همانطور که می دانید در خارکیف اقدامی تروریستی روی داده است. سازمانهای امنیتی توانسته اند مانع از انجام یک اقدام تروریستی دیگر در اودسا شوند.»

اوکراین از زمان وقوع انقلاب میدان که به برکناری ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری تحت حمایت روسیه از قدرت انجامید، روزهای دشواری را تجربه کرده است. جدایی کریمه و الحاق آن به فدراسیون روسیه و در پی آن جنگ میان شورشیان جدایی طلب هوادار روسیه و ارتش، شیرینی این انقلاب را به کام کی یف تلخ کرد.