Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیوید هیکس، مظنونی که سالها گوانتانامو را بدون تایید اتهاماتش تجربه کرد

دیوید هیکس، مظنونی که سالها گوانتانامو را بدون تایید اتهاماتش تجربه کرد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیوید هیکس، استرالیایی است که پنج سال و نیم از عمرش را به اتهام حمایت از القاعده و دیدن آموزشهای نظامی در افغانستان، در زندانهای گوانتانامو سپری کرده

آگهی

دیوید هیکس، استرالیایی است که پنج سال و نیم از عمرش را به اتهام حمایت از القاعده و دیدن آموزشهای نظامی در افغانستان، در زندانهای گوانتانامو سپری کرده است. اما در آخرین حکم، دادگاه نظامی در میامی آمریکا حضور او در افغانستان و همراهیش با القاعده را بدلیل اینکه پیش از آغاز جنگ این گروه با آمریکا بوده است جرم ندانسته و او را رها کرده اند.

او از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۲ بدلیل اتهامهای مختلف در زندان و تحت شکنجه روزهای سختی را سپری کرده است.

اولین واکنش او به این روزهای سخت تالیف کتابی بود درباره دورانی که در مقام یک مظنون پنج سال و نیم از عمرش را در زندانهای گوانتانامو گذراند و شدیدترین شکنجه ها را تحمل کرد.

وی حالا تنها از دولت استرالیا می خواهد هزینه درمان دردهای فیزیکی و روانی را که او سالها متحمل شده است، بدهند.

دیوید هیکس می گوید: «از لحاظ فیزیکی شرایط دشواری را سپری کردم. زانوی چپم آسیب دیده است و باید آنرا عمل کنم. آرنج راست هم صدمه دیده است، کمرم آسیب دیده، دندانهایم همه خرابند چرا که برای پنج سال اجازه نداشتم مسواک بزنم. به همین دلیل برای بهبودی ام از سالها شکنجه نیاز به پول زیادی هست.»

اما تونی ابوت، نخست وزیر استرالیا در اینباره می گوید: «هر چه که قانون بگوید، ما در مقابل یک دادگاه آمریکایی و قانون آمریکا قرار داریم، او به اندازه کافی عاقل هست تا این موضوع را بداند، من در بازی معذرت خواهی برای موضوعی که تنها هدف آن حمایت از کشورم استرالیا بوده است شرکت نمی کنم.»

هیکس، در پی حمله نیروهای آمریکایی به افغانستان بازداشت شد و مدتها در زندان ماند تا سرانجام در سال ۲۰۰۷ بدلیل حمایت از القاعده به گوانتامو منتقل شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا سوء قصد به جان ترامپ پیروزی او در انتخابات پیش‌روی آمریکا را تضمین کرد؟

نقش دونالد ترامپ در ترویج خصومت در فرهنگ سیاسی آمریکا

واکنش‌ها به تیراندازی به دونالد ترامپ؛ جمهوری‌خواهان دموکرات‌ها را مسئول دانستند