سرگئی لاوروف: فورا تیراندازی را متوقف کنید

سرگئی لاوروف: فورا تیراندازی را متوقف کنید
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عقب نشینی کامل نیروهای ارتش اوکراین از شهر دبالتسوه، واکنش مستقیم طرفهای درگیر در بحران این کشور را در پی داشت. پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین،

آگهی

عقب نشینی کامل نیروهای ارتش اوکراین از شهر دبالتسوه، واکنش مستقیم طرفهای درگیر در بحران این کشور را در پی داشت.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین، برای دیدار با نظامیان، عازم جبهه های نبرد در شرق این کشور شد. وی پیش از ترک کی یف، پایتخت، واگذاری شهر دبالتسوه به شورشیان مسلح را صرفا یک عقب نشینی تاکتیکی خواند و گفت: «نیروهای ما به صورت برنامه ریزی شده عقب نشینی کردند. همگی افراد با سلاحهای سنگین و نیمه سنگین، تانک ها و زرهپوشهای خود شهر را تخلیه کردند. امروز خط دفاعی جدیدی را در منطقه تشکیل دادیم.»

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، با ابراز نگرانی از تحولات بیست و چهار ساعت گذشته در اوکراین و با اشاره به توافق آتش بس مینسک ۲ گفت: «باید بگویم آنچه دیشب در دبالتسوه گذشت، نقض آشکار توافق آتش بس اخیر بود. قبل از هرچیز، این مساله اهمیت دارد که جدایی طلبان و نیروهای روس همراه با آنان، آتش بس و برنامه خارج کردن خودروهای زرهی و سلاحهای سنگین را زیر پا گذاشتند.»

اما سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، نقض آتش بس در دبالتسوه را یک مورد استثنایی توصیف کرد و با ابراز نارضایتی از ادامه درگیری ها در این شهر گفت: «موافقتنامه آتش بس عملا در همه نقاط مرزی در حال اجرا است. البته در برخی نواحی، دست کم آنطور که شورشیان اعلام کرده اند، آنها در حال آماده کردن مقدمات خروج سلاحهای سنگین هستند. تنها مورد استثنایی، دبالتسوه است. ما از رخدادهای این شهر واقعا ناراحتیم.»

وی افزود: «بار دیگر خطاب به همه و بویژه آنهایی که در شهر دبالتسوه هستند، تکرار می کنم: همین حالا تیراندازی را قطع کنید. افرادی در دام محاصره افتاده اند. اجازه بدهید، سرنوشت آنها را در خلال مذاکرات تعیین کنیم. اما قبل از هرچیز، به فکر جان مردم باشید.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دبالتسوه، گواه نقض آتش بس در اوکراین

قطعنامه جدید شورای امنیت در مورد اوکراین

شهروندان ووهلهیرسک از ادامه درگیری در شرق اوکراین می گویند