نبرد بی امان ارتش اوکراین و جدایی طلبان چند ساعت مانده به آغاز آتش بس

نبرد بی امان ارتش اوکراین و جدایی طلبان چند ساعت مانده به آغاز آتش بس
نگارش از Masoud Imani Kalesar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تنها چند ساعت مانده به آغاز آتش بس در شرق اوکراین نبردی بی امان بین جدایی طلبان و ارتش اوکراین در جریان است. جدایی طلبان که در پنج ماه گذشته ۷۵

آگهی

تنها چند ساعت مانده به آغاز آتش بس در شرق اوکراین نبردی بی امان بین جدایی طلبان و ارتش اوکراین در جریان است.

جدایی طلبان که در پنج ماه گذشته ۷۵ کیلومتر پیشروی و از خط آتش بس پیشین عبور کرده اند در صدد حفظ و یا افزودن به متصرفات خود هستند.

ارتش اوکراین هم بی شک در پی استحکام مواضع خود و خصوصا ممانعت از سقوط دو شهر استراتژیک «ماریوپل» و «دبالتسوِه» پیش از فرا رسیدن موعد آتش بس در اولین دقیقه بامداد روز یکشنبه است.

بر اساس خط حائلی که در اولین توافقنامه آتش بس در مینسک تعیین شده است ارتش اوکراین در مقایسه با جدایی طلبان از این خط حائل ۲۵ کیلومتر عقب خواهد کشید.

آندری لیسنکو، سخنگوی ارتش اوکراین در آستانه آتش بس دوم گفت:«تاکتیک شبه نظامیانی که توسط ارتش فدراسیون روسیه حمایت می شوند تصرف و کنترل اراضی بیشتر تا اولین دقیقه بامداد ۱۵ فوریه و نیز کنترل راه مواصلاتی به دبالتسوه است.»

ادوارد باسورین، وزیر دفاع جمهوری خودخوانده خلق دونتسک هم کی یف را متهم کرد که «توافقنامه آتش بس را زیر سوال می برد.» وی افزود:«اگر به سوی ما شلیک نشود به توافقنامه مینسک عمل خواهیم کرد.»

از سوی دیگر سفارت آمریکا در اوکراین با انتشار تصویری در توییتر گفته است که جدایی طلبان امروز مجهزتر از برخی از کشورهای عضو ناتو هستند.

کی یف و غرب، روسیه را به حمایت تمام عیار از جدایی طلبان متهم می کنند، اتهامی که روسیه آن را به شدت رد می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ادامه درگیری در شرق اوکراین با وجود توافق آتش بس

یک سال جنگ داخلی در اوکراین؛ آنچه گذشت

حملات شدید روسیه به تاسیسات انرژی اوکراین؛ مسکو: پاسخی به اقدامات خرابکارانه کی‌یف بود