Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

پروشنکو: اوکراین همواره در اجرای توافقات مسوولیت پذیر بوده است

پروشنکو: اوکراین همواره در اجرای توافقات مسوولیت پذیر بوده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین شامگاه پنجشنبه، دوازدهم فوریه در حاشیۀ نشست رهبران کشورهای اروپایی در بروکسل دریک کنفرانس خبری شرکت کرد. دونالد

آگهی

پترو پروشنکو، رییس جمهوری اوکراین شامگاه پنجشنبه، دوازدهم فوریه در حاشیۀ نشست رهبران کشورهای اروپایی در بروکسل دریک کنفرانس خبری شرکت کرد. دونالد توسک، رییس شورای اروپا، رییس جمهوری اوکراین را در این کنفرانس خبری همراهی می کرد.

رییس جمهوری اوکراین در این کنفرانس خبری که همراه با دونالد تاسک، رییس شورای اروپا برگزار شد، در اشاره به توافق به دست آمده در مینسک بر سر آتش بس در شرق اوکراین گفت: “مذاکرات دشواری بود و روند اجرای آن نیز آسان نخواهد بود. اوکراین همیشه و برخلاف طرف مقابل، مسوولیت پذیری خود را در اجرای توافق مینسک نشان داده است. من بلافاصله بعد از اتمام این مذاکرات به بروکسل آمدم تا گام های بعدی را با متحدان خودمان در اتحادیۀ اروپا هماهنگ کنم. اتحادیۀ اروپا بار دیگر نشان داد که در کنار ما ایستاده و یک همکاری واقعی را با اوکراین به نمایش گذاشته است. از رییس [شورای اروپا] توسک و همۀ رهبران کشورهای اروپا که ما را قویا حمایت کردند، سپاسگزاری می کنم.”

مفاد توافقنامۀ آتش بس میان جدایی طلبان و دولت کی یف، از روز یکشنبه، پانزدهم فوریه به اجرا گذاشته می شود. نشست مینسک چهارشنبه شب آغاز و روز پنجشنبه به پایان رسید و کشورهای حاضر در این مذاکرات پس از ۱۷ ساعت، بر سر یک آتش بس میان جدایی طلبان و دولت کی یف به توافق رسیدند. رهبران کشورهای آلمان، فرانسه، روسیه و اوکراین در این نشست شرکت داشتند.

تنش در اوکراین از یکسال پیش و در پی سقوط دولت ویکتور یانوکوویچ، ریس جمهوری نزدیک به روسیه در این کشور آغاز شد. پس از برگزاری همه پرسی در شبه جزیرۀ کریمه و اعلام جدایی از خاک اوکراین، نیروهای شبه مسلح در مناطقی مانند دونتسک و لوهانسک نیز خواستار جدایی از اوکراین شدند. دولت کی یف روسیه را متهم به حمایت از این جدایی طلبان و تلاش برای تقسیم اوکراین می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت

لوکاشنکو: روند انتقال تسلیحات هسته‌ای روسیه به بلاروس کامل شده است