Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

نشست مینسک؛ سران چهار کشور بر سر آتش بس در اوکراین به توافق رسیدند

نشست مینسک؛ سران چهار کشور بر سر آتش بس در اوکراین به توافق رسیدند
Copyright 
نگارش از Sharam Akhavan
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از هفده ساعت مذاکره در مینسک، سرانجام سران روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان بر سر آتش بس در شرق اوکراین به توافق رسیدند. طبق سند امضا شده که خروج

آگهی

پس از هفده ساعت مذاکره در مینسک، سرانجام سران روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان بر سر آتش بس در شرق اوکراین به توافق رسیدند.

طبق سند امضا شده که خروج نیروهای نظامی و عقب نشینی تسلیحات سنگین را فراهم می سازد، آتش بس از نیمه شب روز یکشنبه پانزدهم فوریه آغاز خواهد شد.

این در حالیست که صبح پنجشنبه، پترو پوروشنکو، رییس جمهوری اوکراین گفته بود که برخی شرایط مطرح شده از سوی روسیه، «غیر قابل قبول» است، اما دیپلمات ها اظهار امیدواری کرده بودند که در پایان این نشست، سند مشترکی برای پایان درگیری های نظامی در شرق اوکراین امضا شود.

فرانسوا اولاند رییس جمهوری فرانسه از «امیدواری جدی» صحبت کرده است اما هشدار داده که «هنوز همه چیز انجام نشده است». وی افزود که این یک فرصت واقعی برای بهبود وضعیت است.

رهبران چهار کشور شرکت کننده در نشست مینسک تاکید کرده اند که به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین احترام گذاشته شده و همچنین به مناطق تحت کنترل جدایی طلبان، شرایط ویژه ای اعطا خواهد شد.

محتویات دقیق این توافق چهارجانبه هنوز مشخص نیست. در مذاکرات اخیر، جدایی طلبان شرق اوکراین خواستار عقب نشینی نیروهای ارتش این کشور از شهر دبالستوه شده بودند.

با این حال، کی یف و جدایی طلبان هوادار روسیه یک نقشه راه برای اجرای صلح را امضا کردند.

درگیری های نظامی در شرق اوکراین از ماه آوریل سال گذشته میلادی تاکنون، بیش از پنج هزار و چهارصد کشته و یک و نیم میلیون آواره برجا گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رئیس جمهوری اوکراین: زندانیان آزاد خواهند شد

پوتین طرفین درگیری در اوکراین را به آرامش دعوت کرد

یک سال جنگ داخلی در اوکراین؛ آنچه گذشت