اوکراین؛ امیدها به نشست مینسک برای پایان دادن به جنگهای خونین

اوکراین؛ امیدها به نشست مینسک برای پایان دادن به جنگهای خونین
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سران کشورهای روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در مینسک، پایتخت کشور بلاروس گردآمدند. آنها به دنبال یافتن راه حلی دیپلماتیک برای پایان

آگهی

سران کشورهای روسیه، اوکراین، فرانسه و آلمان روز چهارشنبه در مینسک، پایتخت کشور بلاروس گردآمدند. آنها به دنبال یافتن راه حلی دیپلماتیک برای پایان بخشیدن به جنگ داخلی در شرق اوکراین هستند.

این گفتگوها به میزبانی الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس برگزار می شود و همزمان با این مذاکرات، درگیری طرفین در شرق اوکراین ادامه دارد.

پترو پوروشنکو، رئیس جمهوری اوکراین تاکید کرده است که برای اعلام حکومت نظامی در سراسر اوکراین آماده شده است. او هشدار داده که وی هم برای صلح و هم برای جنگ آماده است.

کاخ سفید نیز اعلام کرده است که باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه درخصوص صلح در شرق اوکراین گفتگوی تلفنی داشته است. آقای اوباما از همتای روس خود خواسته است تا به روند برقراری صلح در شرق اوکراین یاری رساند.

انتظار می رود این نشست به امضای بیانیه مشترکی ختم شود که از تمامیت ارضی و حاکمیت اوکراین حمایت می کند.

دیپلمات ها طی روزهای اخیر روی طرحی برای صلح کار می کردند. پیش بینی می شود موضوعاتی همچون چگونگی برقراری آتش بس، نحوه خروج سلاح ها، نقش احتمالی نیروهای بین المللی در حفظ آتش بس، چگونگی کنترل مرز میان روسیه و اوکراین، و اعطای درجه ای از استقلال به جدایی طلبان در مناطقی در شرق اوکراین که در اختیار آنهاست، از محورهای اصلی باشد که در تنظیم توافقنامه جدید مینسک لحاظ شود و امید می رود با ایجاد توافقی جدید، گام مهمی در برقراری صلح و آرامش در منطقه برداشته شود.

کارشناسان می گویند در راه ایجاد توافق نهایی، موانعی وجود دارد؛ از جمله اینکه کی یف می خواهد این توافق مبتنی بر توافقنامه ای که پیش از این در ماه سپتامبر به امضا رسیده، تنظیم شود. اما شورشیان به دنبال یک توافقنامه کاملا جدید هستند چراکه در ماه های اخیر مناطق بسیاری را تصرف کرده اند و بازگشت به مرزهای تعین شده در توافقنامه ماه سپتامبر به سود آنها نیست.

توافق گذشته مینسک در ماه سپتامبر به امضا رسید اما هرگز اجرا نشد. در این توافقنامه، ایجاد یک منطقه حائل ۳۰ کیلومتری و عقب کشیدن تجهیزات و ادوات نظامی تا فاصله ۱۵ کیلومتر برای دو طرف درگیر در نبردها درنظر گرفته شده بود.

پیش از نشست روز چهارشنبه مینسک نیز مذاکراتی میان نمایندگان کی یف و جدایی طلبان هوادار روسیه (در قالب گروه تماس) سه شنبه شب در پایتخت بلاروس برگزار شد اما گفتگوی نمایندگان دو طرف، نتیجه ای را به همراه نداشت.

بحران اوکراین طی یکسال اخیر بیش از ۵ هزار کشته و یک و نیم میلیون آواره بر جای گذاشته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک سال جنگ داخلی در اوکراین؛ آنچه گذشت

ده‌ها کشته و زخمی در حمله موشکی به چرنیهیف؛اوکراین:روسیه برای پاکسازی سنگرها گاز اشک‌آور بکار می‌برد

گروهی از نیروهای روس هوادار اوکراین به مناطق مرزی در روسیه حمله کردند