اوکراین؛ موضوع اصلی کنفرانس امنیتی مونیخ

اوکراین؛ موضوع اصلی کنفرانس امنیتی مونیخ
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان، امسال در حالی برپا شد که موضوع جنگ داخلی شرق اوکراین بر آن سایه انداخته است. این کنفرانس سه روزه، روز جمعه با حضور

محمد جواد ظریف برای گفتگو بر سر پرونده فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی ایران به مونیخ سفر کرده است.

کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان، امسال در حالی برپا شد که موضوع جنگ داخلی شرق اوکراین بر آن سایه انداخته است.

این کنفرانس سه روزه، روز جمعه با حضور جمعی از مطرح ترین سیاستمداران اروپایی و آمریکایی برپا شد و قرار است روز شنبه آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نخستین سخنران دومین روز کنفرانس باشد.

ضرورت یا غیرضروری بودن ارسال سلاح برای دولت اوکراین در مقابله با جدایی طلبان حامی روسیه، از مهمترین مباحث مطرح در نخستین روز کنفرانس امنیتی مونیخ بود.

در حاشیه این کنفرانس یان بِرِمر، رئیس گروه اوراسیا به خبرنگار یورونیوز گفت: «تنها راهی که می توان روس ها را به راه آورد در بهترین حالت پایان نزاع است. مهم نیست که توافق جامعی با اوکراین به دست آید. این می تواند ترکیبی از فشار و ترغیب باشد.»

وی در ادامه افزود: «به نظرم روش دیپلماتیک تنها راه حل است و تامین سلاح، اوکراین را حفظ نمی کند. کسی خواستار آن نیست، نه جان مکین و نه کس دیگری. اروپا آماده کار کافی برای حفظ اوکراین نیست،این واقعیت شما است و باید آماده شوید و آن را بپذیرید و به دوستانتان هم معترف باشید.»

مادلین آلبرایت، وزیر امورخارجه دولت بیل کلینتون، جو لیبرمن، سناتور پیشین و سیاستمدار مستقل آمریکایی که از جمله حامیان ارسال سلاح به اوکراین است و جان مک کین، سناتور ارشد جمهوریخواه ایالت آریزونا از جمله چهره های مطرح حاضر در این کنفرانس هستند. در همین حال محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه دولت ایران نیز برای گفتگوهایی بر سر پرونده فعالیت های اتمی جمهوری اسلامی ایران در حاشیه کنفرانس امنیتی، به مونیخ سفر کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طرح ترور مخالفان سیاسی رمضان قدیروف؛ آلمان یک روس را به ۱۰ سال زندان محکوم کرد

برلین در صدد تشکیل قوی‌ترین لشگر ارتش اروپایی ناتو است

تحویل تانک‌های آلمانی به اوکراین؛ مسکو: این تصمیم منجر به سطح جدیدی از رویارویی می‌شود