وزیر خارجه آمریکا برای دیدار با مقام های اوکراین وارد کی یف شد

وزیر خارجه آمریکا برای دیدار با مقام های اوکراین وارد کی یف شد
نگارش از Sharam Akhavan

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا صبح روز پنجشنبه وارد کی یف، پایتخت اوکراین شد. قرار است آقای کری با پترو پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین و آرسنی

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا صبح روز پنجشنبه وارد کی یف، پایتخت اوکراین شد.

من کوچکترین شکی در مورد عرضه سلاح به اوکراین از سوی ایالات متحده آمریکا و همچنین از سوی دیگر شرکایمان ندارم. ما باید توانایی دفاع از خودمان را داشته باشیم.

قرار است آقای کری با پترو پوروشنکو رییس جمهوری اوکراین و آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر این کشور دیدار داشته باشد.

مقام های اوکراین بار دیگر در مورد نیاز خود به دریافت کمک های تسلیحاتی از ناتو و بویژه از ایالات متحده آمریکا تاکید خواهند کرد.

پترو پروشنکو، سه شنبه در اینباره خوشبین بود و گفت: «من کوچکترین شکی در مورد عرضه سلاح به اوکراین از سوی ایالات متحده آمریکا و همچنین از سوی دیگر شرکایمان ندارم. ما باید توانایی دفاع از خودمان را داشته باشیم. اوکراین بدلیل اقتدار و اعتباری که دارد، مسئولیتی بعهده دارد، ما مدافعان صلح هستیم.»

دولت آمریکا می گوید هنوز تصمیمی در مورد ارسال تسلیحات به اوکراین نگرفته است و در حال بررسی این مسئله است.

در کی یف، یک شهروند اوکراینی گفت: «باید تقاضای سلاح کنیم. کشورهای غربی باید به ما کمک کنند. این مسئله به آنها هم مربوط است. اگر جدایی طلبان تا اینجا برسند، این روی کشورهای دیگر هم تاثیر می گذارد.»

شهروند دیگری افزود: «به نظر من ما نیاز به جنگیدن نداریم، نیاز به کمک نظامی نداریم. ممکن است جنگ جهانی سوم به همین صورت شروع شود.»

در این حال، روز پنجشنبه وزرای دفاع سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل گردهم می آیند تا احتمالا از برنامه ای برای افزایش حضور نظامی خود در شرق اروپا پرده بردارند. دبیر کل ناتو گفت این طرح برای مقابله با تهدیدات روسیه ارائه شده است.

مطالب مرتبط