کرواسی و صربستان از نسل کشی تبرئه شدند

کرواسی و صربستان از نسل کشی تبرئه شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تصمیم جمهوری های فدرال یوگسلاوی سابق برای استقلال، سرآغاز جنگ های بالکان در دهه نود میلادی شد. کرواسی، صربستان و بوسنی و هرزه گوین، خونین ترین این

آگهی

تصمیم جمهوری های فدرال یوگسلاوی سابق برای استقلال، سرآغاز جنگ های بالکان در دهه نود میلادی شد. کرواسی، صربستان و بوسنی و هرزه گوین، خونین ترین این جنگ ها را به خود دیدند. بعد از اتمام مخاصمات مسلحانه در سال ۱۹۹۵، دو جمهوری کرواسی و صربستان با متهم کردن یکدیگر به نسل کشی به دیوان بین المللی دادگستری شکایت کردند. مقامات کرواسی، صرب ها را متهم به قتل عام مردم در شهر “وکوووآر” کرده اند که بمدت سه ماه در تصرف صرب ها بود و کاملا ویران شد. صرب ها هم متقابلا از اخراج ۲۰۰ هزار نفر از اتباع این جمهوری توسط کروات ها خبر داده و به این دادگاه شکایت کردند.

در ماه نوامبر سال ۱۹۹۱، شهر ووکووآر در کرواسی بعد از سه ماه محاصره به دست صرب ها افتاد. نظامیان صرب، ۲۶۴ نفر از مردان را از دیگر ساکنان این شهر جدا کرده و بعد از انتقال به یک مزرعه در نزدیکی شهر، آن ها را تیرباران کردند. یک خبرنگار بنام “سینیشا گلاواسویچ” و همچنین یکی از اعضای فرانسوی سازمان صلیب سرخ جهانی نیز در میان قربانیان این قتل عام دیده می شوند.

سازمان صلیب سرخ جهانی در آن هنگام توانست مقامات صرب را مجبور به ثبت نام تعدادی از زندانیان و مجروحان بستری در بیمارستان این شهر کند و به این ترتیب، تعدادی از مجروحان و همچنین نظامیان کروات که خود را تسلیم کرده بودند، زنده ماندند.

نیروهای کرواسی، چهار سال بعد از قتل عام ووکوآر، طبق قولی که داده بودند، به تلافی دست زدند. روز چهارم اوت ۱۹۹۵، ارتش کرواسی در عملیاتی به نام طوفان، شهر مرزی “کراینا” را که عمدتا صرب نشین بود، تصرف کرد. این شهر، در سال ۱۹۹۱، یعنی در هنگام آغاز استقلال جمهوری های یوگسلاوی، از کرواسی جدا شد و از صربستان طرفداری کرد. نظامیان کرواسی قول داده بودند که این شهر را پس خواهد گرفت و همینکار را هم کردند. شهر کراینا تصرف شد و عملیات طوفان به مرگ ۳۲۴ نفر انجامید. پس از آن، نیروهای نظامی کرواسی بلافاصله پاکسازی قومی را در این شهر آغاز و ۲۰۰ هزار نفر از صرب تبارها را مجبور به ترک این شهر کردند.

حکم رد شکایت دو کشور کرواسی و صربستان علیه یکدیگر از سوی دیوان بین المللی دادگستری ممکن است به فروکش کردن تنش میان این دو کشور که روابط چندان حسنه ای نیز با هم ندارند، منجر شود. به گفتۀ برخی از مقامات این دو کشور از جمله وزیر خارجۀ صربستان این حکم به جنگ کرواسی و صربستان برای ثابت کردن جنایتکار بودن یکدیگر خاتمه می دهد. حال باید دید آیا این حکم می تواند به آغاز روابط حسنه میان دو کشور دشمن دیروز تبدیل شود.

قتل عام ۲۶۴ نفر در شهر ووکوآر در کرواسی در آغاز جنگ بالکان اتفاق افتاد و به ترتیب شعله های جنگ به دیگر جمهوری ها از جمله بوسنی و هرزه گوین و همچنین کوزوو هم کشیده شد. چهار سال طول کشید تا طرف های درگیر تن به پیمان آتش بس بدهند و بیش از ۱۲ هزار نفر قربانی این جنگ شدند. این جنگ میلیون ها بی خانمان و مهاجر نیز برجای گذاشت. دادگاه بین المللی کیفری، چندی پیش، چهار تن از فرماندهان صرب از جمله وینکو پاندروویچ و دراگو نیکولویچ را به اتهام جنایت علیه بشریت گناهکار دانست و آنها را به زندان های طولانی محکوم کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیوان بین المللی دادگستری ارتکاب نسل کشی توسط صربستان و کرواسی را رد کرد

با ویلدرس، کابوس اروپا آشنا شوید: مخالف مهاجران و مسلمانان، دوست اسرائيل و طرفدار خروج از اتحادیه

پهپادهای ایرانی چگونه مسیر انتقال نفت به اروپا را تهدید می‌کنند؟