روابط دوجانبه کوبا و آمریکا؛ فیدل کاسترو سکوت خود را شکست

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
روابط دوجانبه کوبا و آمریکا؛ فیدل کاسترو سکوت خود را شکست

فیدل کاسترو، رئیس جمهوری سابق کوبا پس از ماهها سکوت، روز دوشنبه در نامه ای عنوان کرده که به سیاستهای ایالات متحده آمریکا اعتماد ندارد ولی راه حل صلح آمیز برای رفع کشمکشها را رد نمی کند.

هر مذاکره و راه حل مسالمت آمیزی برای رفع مشکلات میان آمریکا و مردم آمریکای لاتین باید مطابق با هنجارها و اصول بین المللی پیگیری شود. ما همواره از همکاری و دوستی با مردم تمام دنیا از جمله دشمنان سیاسی خود حمایت می کنیم

اظهارات رهبر انقلاب کوبا درست پنج روز پس از نشست تاریخی هیات آمریکایی و کوبایی در هاوانا بیان شده است. در ماه دسامبر سال گذشته بود که رهبران دو کشور از آغاز بهبود روابط دیپلماتیک دوجانبه خبر دادند.

در این نامه که توسط رئیس فدراسیون دانشجویان دانشگاهها خوانده شد، چنین آمده است: «هر مذاکره و راه حل مسالمت آمیزی برای رفع مشکلات میان آمریکا و مردم کوبا یا آمریکای لاتین که با اعمال فشار همراه نباشد، باید مطابق با هنجارها و اصول بین المللی پیگیری شود. ما همواره از همکاری و دوستی با مردم تمام دنیا از جمله دشمنان سیاسی خود حمایت خواهیم کرد.»

هاوانا همواره مناسبات نزدیکی با مسکو داشته است. در ژوئیه سال گذشته، ولادیمیر پوتین به منظور تحکیم روابط سیاسی و تجاری دو کشور به کوبا سفر کرد و با فیدل کاسترو که در سال ۲۰۰۶ میلادی به علت بیماری قدرت را به برادرش رائول واگذار کرد، دیدار داشت.