Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

بوکوحرام در نیجریه وحشت می کارد

بوکوحرام در نیجریه وحشت می کارد
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این گروه تروریستی که در سال ۲۰۰۲ اعلام موجودیت کرد، طی ماههای اخیر بر حملات خود علیه مردم و دولت شدت بخشیده اند و تقریبا شمال این کشور را در اختیار دارند.

آگهی

نیجریه، طی هفتۀ گذشته، صحنۀ کشتار و قتل عام صدها نفر از مردم در شهر بقا و دورون بقا بوده است. به گفتۀ منابع آگاه از جمله سازمان دیده بان حقوق بشر، آمار قربانیان این جنایت که توسط گروه اسلامگرای بوکوحرام صورت گرفته است، دو هزار نفر تخمین زده می شود. این حملات تروریستی درست در زمانی اتفاق افتاد که اروپا و بویژه فرانسه، با مرگ ۱۷ نفر از شهروندان این کشور در نتیجۀ حملات تروریستی روبرو بود و رسانه ها، کمتر به موضوع قتل عام مردم در نیجریه پرداختند.

مقامات و ارتش نیجریه، تعداد قربانیان حمله به این شهرها و روستاها را صد و پنجاه نفر عنوان می کنند اما طبق گفتۀ شاهدان عینی، تعداد قربانیان بیش از رقم اعلام شده توسط دولت است.

این کشتار، خونین ترین جنایت بوکوحرام از زمان آغاز حملات مسلحانه از سال ۲۰۰۹ عنوان می شود. این گروه اسلامگرا خواهان استقرار شریعت در نیجریه است و به همین دلیل، علیه دولت مرکزی اعلان جنگ کرده است.

سازمان عفو بین الملل در تصاویر ماهواره ای از محل قتل عام از شهرهای مذکور واقع در شمال شرقی نیجریه، حجم جنایت بوکوحرام را به پیش چشم های مردم و سازمان های بین المللی گذاشته است. این تصاویر که پیش از کشتار مردم و چهار روز بعد از این قتل عام و با استفاده از اشعۀ مادون قرمز گرفته شده است، وضعیت این منطقه را قبل و بعد از عبور گروه بوکوحرام در روستاهای “دورون بقا” نشان می دهد. به گفتۀ سازمان دیده بان حقوق بشر، شهرهای بقا و روستاهای دورون بقا تقریبا با خاک یکسان شده اند.

همزمان با این قتل عام، روز دهم ژانویه نیز، یک دختر دهساله که به یک بمب انتحاری مجهز بود، در بازار محلی در شهر مادیگوری در شمال شرقی نیجریه، خود را منفجر کرد که در نتیجۀ آن، دست کم ۲۰ نفر کشته شدند. مقامات پلیس نیجریه می گویند بوکوحرام به این دختر ده ساله بمب وصل کرده و او را به میان مردم فرستاده است.

این گروه تروریستی که در سال ۲۰۰۲ اعلام موجودیت کرد، طی ماههای اخیر بر حملات خود علیه مردم و دولت شدت بخشیده اند و تقریبا شمال این کشور را در اختیار دارند. بخش شمال غربی نیجریه در تسلط این گروه قرار دارد و دامنۀ حملات را تا نیمۀ شرقی شمال این گسترش داده اند.

بوکوحرام که می گوید باید شریعت اسلامی بر نیجریه حاکم شود، مخالف آموزش دختران و همچنین مدارس غیرقرآنی است. نام این گروه “آموزش غربی یک گناه است“، معنا می دهد و به همین دلیل، مدارس یکی از اهداف همیشگی بوکوحرام است. استقرار دولت اسلامی در شمال نیجریه هدف اصلی این گروه اسلامگراست که از اعضای طالبان و سلفی ها تشکیل شده است.

علاوه بر حملۀ به مدارس و قتل دانش آموزان، ربودن دختران دانش اموز و تهدید آنان به فروخته شدن بعنوان برده، از دیگر اقدامات تروریستی بوکوحرام است. در آخرین آدم ربایی، دست کم ۲۵۰ دختر دانش اموز توسط این گروه ربوده شده و هنوز هم در اسارات این گروه به سر می برند. از سال ۲۰۰۹ تاکنون، این گروه بیش از پانصد دختر را ربوده و آنهایی را که مسیحی هستند، در صورت عدم تغییر مذهب به اسلام تهدید به کشته شدن یا فروش بعنوان برده می کند.

گودلاک جاناتان، رییس جمهوری کنونی پرجمعیت ترین کشور آفریقا، در کارزار انتخاباتی خود برای انتخابات ریاست جمهوری روز چهاردهم فوریه، قول سرکوب این گروه اسلامگرای تندرو را به مردم داده است. در مقابل وی، محمد بوهاری، دیکتاتور سابق نیجریه که مسلمان و اهل شمال نیجریه است، قرار دارد و از شانس زیادی در مناطق مسلمان نشین شمالی برخوردار است.

از سال ۲۰۰۹ تاکنون، حملات بوکوحرام علیه دولت و مردم نیجریه، دست کم ۱۳ هزار کشته برجای گذاشته و بیش از یک و نیم میلیون نفر نیز مجبور به ترک محل زندگی خود شده اند.

علاوه بر این، کاهش قیمت نفت بر معضلات اقتصادی این کشور که بخش عظیمی از جمعیت ۱۷۸ میلیون آن در فقر زندگی می کنند، افزوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویر ماهواره ای، سند تازه قتل عام در نیجریه

نیروهای امنیتی نیجریه عملیات نجات یکی از گسترده‌ترین آدم‌ربایی‌های این کشور را آغاز کردند

وقوع یکی از بدترین درگیری‌های خشونت‌‌آمیز در کرانه باختری در پی پیدا شدن جسد یک نوجوان اسرائیلی