Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مهمترین سوالهای امنیتی درباره حملات تروریستی در پاریس

مهمترین سوالهای امنیتی درباره حملات تروریستی در پاریس
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چرا مظنونان پیش تر تحت کنترل قرار نداشتند؟ مظنونان، ارتباطهای بسیاری با گروههای اسلامگرای افراطی داشته اند. برادران کواشی در فهرست افراد تحت نظر دولت

آگهی

چرا مظنونان پیش تر تحت کنترل قرار نداشتند؟

مظنونان، ارتباطهای بسیاری با گروههای اسلامگرای افراطی داشته اند. برادران کواشی در فهرست افراد تحت نظر دولت بریتانیا و آمریکا بودند. امدی کولیبالی هم پیش تر به دلیل تلاش برای فراری دادن یک شبه نظامی شناخته شده از زندان، متهم شده بود.

شریف کواشی، عضوی از “شبکه بوت شومون” بود. این شبکه، وظیفه جذب نیرو برای القاعده و اعزام آنها برای جنگ در عراق بعد از حمله آمریکا و بریتانیا به آن کشور در سال ۲۰۰۳ را بر عهده داشت. پلیس او را در سال ۲۰۰۵ در آستانه سفر به سوریه دستگیر کرد.

وی در سال ۲۰۰۸ میلادی نیز به دلیل نقش داشتن در اعزام چریک به عراق به سه سال زندان محکوم شد، اما بعدا ۱۸ ماه، این دوره به حبس تعلیقی تبدیل شد.

امدی کولیبالی، در سال ۲۰۱۳ به جرم مشارکت در نقشه فرار بلقاسم در سال ۲۰۱۰ به پنج سال زندان محکوم شد، اما در سال ۲۰۱۴ آزاد گردید.

حیات بومدین ۲۶ ساله که احتمالا دوست دختر امدی کولیبالی بوده، مظنونی است که پیش از این پلیس به ظن دست داشتن در حملات اخیر در تعقیب او بود. بومدین در سال ۲۰۱۴ بیش از ۵۰۰ تماس تلفنی با همسر شریف کواشی داشته است.

چرا از هفته نامه شارلی با توجه به سابقه حملات بهتر حفاظت نمی شد؟

شارلی ابدو، جانشین مجله «هاراکیری» است که از سال ۱۹۶۰ تا ۱۹۶۱ میلادی منتشر می شد.

مجله پس از بسته شدن توسط دولت فرانسه بخاطر توهین به ارزش های ملی دوباره در سال ۱۹۶۶ منتشر شد و در سال ۱۹۷۰ و اینبار پس از مرگ ژنرال شارل دو گل بخاطر توهین به شخص وی، به دستور وزیر کشور تعطیل گردید. این مجله در سال ۲۰۰۶ با بازنشر کاریکاتور پیامبر اسلام که در اصل در یک روزنامه دانمارکی به چاپ رسیده بود، خشم مسلمانان فرانسه را برانگیخت.

دفتر این مجله در نوامبر سال ۲۰۱۱ و پس از آنکه کاریکاتور دیگری از پیامبر اسلام منتشر کرد، با بمب آتشزا هدف حمله قرار گرفت.

یکی از آخرین چیزهایی که در صفحه توییتر این مجله منتشر شده، کاریکاتوری از ابوبکر بغدادی، رهبر گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) است.

مظنونان چگونه پس از اولین حمله موفق شدند بمدت دو روز فراری باشند؟

پلیس فرانسه از روز چهارشنبه عملیات گسترده ای را برای شناسایی و ردیابی دو مظنون حمله به این نشریه طنزآغاز کرد تا این که روز جمعه برادران کواشی در چاپخانه ای در ۳۵ کیلومتری شمال پاریس پناه گرفتند که بسرعت توسط پلیس محاصره شدند.

برادران کواشی پس از حمله به هفته نامه شارلی ابدو موفق شدند خود را به منطقه شمالی فرانسه در نزدیکی پاریس برسانند و بمدت حدود ۲۴ ساعت مخفی ماندند.

چرا یافتن ارتباط بین مظنونان حمله به مونتروژ و حمله به شارلی ابدو زمان زیادی برد؟

این سوالی است که پلیس فرانسه در آینده به آن پاسخ خواهد داد. با وجود اینکه مظنونان تمامی حملات با یکدیگر در ارتباط بودند اما مقامهای رسمی خبر داده بودند که بین این حملات هیچ ارتباطی نیست و یک روز بعد از وجود رابطه بین این حملات باخبر شدند.

همزمان با حمله به شارلی ابدو، حمله تروریستی دیگری در منطقه مونتروژ در پاریس رخ داد که مرگ یک پلیس زن را در پی داشت. پلیس ضمن تائید تروریستی بودن این حمله، اصرار داشت که هیچ ربطی بین دو حمله روز چهارشنبه گذشته وجود ندارد. اما در جریان گروگانگیری در یک سوپر مارکت یهودی که یک روز بعد توسط «امدی کولیبالی» انجام گرفت، برای پلیس نیز رابطه عاملان این حملات محرز شد.

حیات بومدین کجاست؟

آگهی

وزیر خارجه ترکیه می گوید، بر اساس اطلاعات به دست آمده او در روز ۸ ژانویه به نظر می رسد وارد سوریه شده باشد. اما پیش تر و در روز ۲ ژانویه از شهر مادرید در اسپانیا به ترکیه سفر کرده است.

مظنونان چگونه اسلحه به دست آورده بودند؟

عاملان کشتارهای پاریس به کلاشنیکوف و نیز سلاحهای بسیار قوی از جمله خمپاره انداز مجهز بوده اند که به نظر می رسد همه اینها را از بازار سیاه و یا قاچاقچیان اسلحه به دست آورده باشند.

اما اینکه چگونه هزینه خرید این اسلحه ها را داشته اند نیز احتمالا به حمایتهای مالی که از سوی گروههای افراطی از آنها صورت می گرفته، مربوط است.

در ویدئویی که از امدی کولیبالی منتشر شد، نشان داده می شود که او هزاران یورو از براداران کواشی پول دریافت کرده بود.

آگهی

در گفتگویی که برادران کواشی پیش از مرگ با یکی از رسانه های فرانسه داشتند، شریف کواشی تاکید کرده که از سوی یکی از رهبران القاعده یمن انوار الاولقی که در یمن کشته شده، تامین مالی می شدند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دزدی از جواهرفروشی «ستاره‌نشان» در پاریس؛ سارقان مسلح از چنگ پلیس گریختند

راستی‌آزمایی یک ادعا؛ آیا دانشجویان مدافع حقوق فلسطینی‌ها در پاریس سلام نازی دادند؟

تحصن حامیان فلسطین در دانشگاه علوم سیاسی پاریس؛ دانشجویان: فراخوان پلیس فرانسه عبور از خط قرمز است