Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دومینیک ولتون: از این به بعد رسانه های فکاهی جدی گرفته می شوند

دومینیک ولتون: از این به بعد رسانه های فکاهی جدی گرفته می شوند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز: دومینیک ولتون، شما مدیر تحقیق در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و متخصص مسائل رسانه ها، اطلاع رسانی و خبرنگاری هستید. به عنوان اولین سوال از

آگهی

یورونیوز: دومینیک ولتون، شما مدیر تحقیق در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و متخصص مسائل رسانه ها، اطلاع رسانی و خبرنگاری هستید. به عنوان اولین سوال از شما می پرسم که آنچه که در مقر مجله “شارلی ابدو” روی داد، چه چیزی را در آینده تغییر خواهد داد؟

دومینیک ولتون: من فکر می کنم که این واقعه غم انگیز باعث خواهد شد تا رسانه های فکاهی که افراطی ترین و در واقع طنزآمیز ترین رسانه ها بوده و در حاشیه قرار می گرفتند، جدی گرفته شوند.همان طور که شما در دموکراسیها ، به موضع گیریها و کاریکاتورهای شارلی ابدو نگاه می کنید می بینید که آن رسانه ای که افراطی تلقی می شود در واقع در قلب دموکراسی قرار گرفته است.من فکر می کنم که این نکته بسیار مهمی است که بدون رسانه های بسیار با جرات که ارزشهای بسیار شدید و افراطی از بیان نقد آمیز را، به تصویر می کشند، آزادی بیان، آزادی اطلاع رسانی و آزادی مطبوعات وجود نخواهد داشت.

یورونیوز: کشته شدن روشنفکران و روزنامه نگاران در جهان موضوع جدیدی نیست ولی در فرانسه غیر قابل تصور می بود. آیا ممکن است بعد از این حمله، حمله دیگری هم در فرانسه صورت گیرد؟ دومینیک ولتون: بله، واکنشهایی که این حمله در پی داشت به این مجله و پنج شخصیت بسیار معروف کشته شده در آن مربوط می شد. آنها در عمق تاریخ فرهنگی و سیاسی فرانسه بودند. من اضافه می کنم که اگر می توانستیم به مناسبت این تراژدی که زیر پا گذاشته شدن ارزشهای اساسی اروپاست و تراژدیهای دیگر بشری همچون ورود میلیونها مهاجر به سواحل اروپا و غرق شدن بسیاری از آنها را هم مورد توجه قرار دهیم، می توانستیم بفهمیم که اروپا با ارزشهای اساسی خود چه می کند.

یورونیوز: آیا این واقعه برای رسانه ها هم چیزی را تغییر خواهد داد؟ دومینیک ولتون: این واقعه ممکن است توانایی رسانه ها که بتوانند به آسانی به نام حق اطلاع رسانی افکار و ایده های افراطی که لزوما برای دیگران نژادپرستانه و تنفر آمیز نیست را، منتشر کنند، زیر سوال ببرد. مسئله فقط اسلام نیست بلکه چگونگی برخورد با دیگران است. آیا ما به دیگران احترام می گذاریم یا می گوییم که دیگران خطرناک هستند.اگر فکر کنیم که آنها خطر هستند، همه چیز را با هم قاطی می کنیم. اگر بخواهیم به آمریکاییها که با ما اعلام همبستگی کردند، خدمتی بکنیم، باید به آنها بگوییم: “ ما نباید به شما درس بدهیم، ولی شاید ما تلاش کنیم تا این جنون اسلام هراسی و مسلمان هراسی را که شما بعد از یازده سپتامبر در آمریکا گسترش دادید، دوباره تکرار نکنیم.”

یورونیوز: واکنشها در خیابان و همچنین در شبکه های اجتماعی بسیار گسترده بود. این امر بیان گر چه چیزی در جامعه فرانسه است؟

دومینیک ولتون: شاید این هم درس مثبتی باشد. باز هم می گویند که فرانسویها و در مجموع اروپاییها، در مقابل افراطی گری موضع محکمی ندارند.این واقعیت ندارد، فرانسه در این زمان متوجه خواهد شد که یکی از نقاط قوی اش، همزیستی مذاهب و فرهنگهای زیاد است و اگر ادغام در جامعه به یک شکل صورت نمی گیرد و همزیستی مذاهب سخت تر از پنجاه سال پیش است، اما یک پختگی سیاسی وجود دارد و هیچ کس مسائل را با هم قاطی نمی کند. شاید این وضعیت مدت زیادی دوام نیاورد. ولی اگر این مسائل تا دو یا سه ماه دیگر بغرنج شود، باید از هم اکنون آن را یاد آوری کرد.

یورونیوز: آیا ممکن است از این واقعه بهره برداری سیاسی شود؟ چه خطرات احتمالی وجود دارد؟

دومینیک ولتون: فکر نمی کنم. چون در این صورت به خود آنها بر خواهد گشت. با یک دقیقه سکوتی که به احترام قربانیان صورت گرفت و تظاهراتهایی که روزهای شنبه و یکشنبه برگزار خواهد شد، گرچه این تجمعات غالبا با یک جنون کلامی هم همراه است ولی اینها بیانگر یک هیجان عمیق است و جایی برای بهره برداری سیاسی نمی گذارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

زنانه‌ترین ارتش‌های جهان کدامند؟

هشدار یک پزشک فرانسوی درباره تاثیر مصرف زیاد بادام روی افزایش وزن