رویارویی حماس و اسراییل در سالی که گذشت

رویارویی حماس و اسراییل در سالی که گذشت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

باز هم جنگ. این بار در غزه. جنگی آشکار که اسرائیل را در برابر گروه های مختلف فلسطینی، از جمله حماس و جهاد اسلامی قرار داد. قتل جوانانی از دو طرف آتش بحران را برافروخت. راکت ها در برابر حملات هوایی شلیک شدند این رویارویی قربانیان بسیاری برجای گذاشت. غزه در پایان جنگ، به ویرانه ای بدل شد.

سالی که گذشت، سال آرامی برای اهالی غزه و ساکنان اسراییلی اراضی اشغالی نبود. ربودن و قتل سه جوان اسراییلی در ماه ژوئن ۲۰۱۴ توسط اعضای گروه عزالدین قسام وابسته به حماس، از سوی اسراییلی ها بدون واکنش نماند.

یکروز بعد از به خاک سپاری این سه جوان اسراییلی، یک نوجوان فلسطینی توسط گروهی از یهودیان افراطی در شرق بیت المقدس ربوده و آتش زده شد. بنا به نظر پزشکانی که جسد وی را معاینه کرده اند، محمد ابو خدیر شانزده ساله زنده زنده به آتش کشیده شده بود.

ماجرا به همین جا خاتمه نیافت. بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به مردم خود قول داد که انتقام قتل سه تبعه اسراییلی را خواهد گرفت و حماس را مسوول مستقیم این قتل ها معرفی کرد. حماس نیز با حمایت از اعضای گردان عزالدین قسام که عامل ربودن و قتل این سه اسراییلی بودند، بار دیگر جنگ را به غزه دعوت کرد.

حماس در پاسخ به این اقدامات پرتاب راکت به اسراییل را آغاز کرد که از سوی اسراییلی ها بی جواب نماند. روز هشتم ژوییه ۲۰۱۴، اسراییل با آغاز عملیات موسوم به “تیغه حفاظتی” شروع به بمباران هوایی غزه و بویژه محلۀ شجاعیه کرد.

اسراییل اعلام کرده بود که خانه ها و پایگاههای حماس در این منطقه را هدف بمباران های پرشمار خود قرار می دهد اما صدها غیرنظامی که بیشتر آنها کودک بودند، جان خود را در طول بیش از یکماهی که این جنگ بطول کشید، از دست دادند.

چند روز بعد از آغاز بمباران ها، یعنی روز هجدهم ژوییه، نیروی زمینی اسراییل نیز با هزاران سرباز ارتش عملیات ورود به غزه را آغاز کرد. تخریب تونل های زیرزمینی که بنا به ادعای اسراییل، حماس از آنها برای انتقال سلاح استفاده می کند، و همچنین دستگیری اعضای حماس در غزه از اهداف اصلی عملیات تیغۀ حفاظتی بود.

این عملیات از زمان انتفاضۀ دوم در اراضی اشغالی، پر تلفات ترین گزارش شده است و در جریان آن بیش از ۲۰۰۰ نفر جان خود را از دست دادند که بیش از ۷۰ درصد از این تعداد، غیرنظامی بودند. بر اساس اعلام سازمان ملل، ۵۰۰ کودک در نتیجه این جنگ در غزه جان باختند.

تلفاتی که قابل مقایسه با جان باختگان در جبهۀ اسراییلی نیست. در عملیات تیغۀ محافظتی، ۶۴ سرباز اسراییلی در نتیجه زد و خوردهای نیروهای حماس و اسراییل جان باختند و تنها ۲ شهروند غیرنظامی اسراییلی قربانی این جنگ بودند.

در فاصله پنجم تا پایان ماه اوت، چندین آتش بس چند ساعته میان حماس و اسراییل برقرار شد که بیشتر انها، هر بار به دلیل آغاز راکت پراکنی ها از سوی حماس، شکسته و بهانه ای مجدد برای اغاز بمباران غزه از سوی ارتش اسراییل شدند.

سرانجام، بعد از توافق برای آتش بس نامحدود میان نمایندگان اسراییل و حماس در مصر، سربازان اسراییلی غزه را ترک کردند و علاوه بر چندین هزار قربانی و مجروح، بیش از ۵۲۰ هزار اواره و صدها خانۀ ویران شده، را پشت سر خود به جای گذاشتند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک عضو حماس در مالزی ترور شد

انتخابات پارلمان اروپا، یک رویداد سیاسی مهم در سالی که گذشت

نگاهی کوتاه به رویدادهای اوکراین در سالی که گذشت