Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با رییس سازمان پزشکان بدون مرز

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با رییس سازمان پزشکان بدون مرز
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پزشکان بدون مزر جان خود را به خطر می اندازند تا از کسانی که جنگ و بحران بر زندگی شان سنگینی می کند، مراقبت کنند. آنان به جاهایی می روند که بسیاری از

پزشکان بدون مزر جان خود را به خطر می اندازند تا از کسانی که جنگ و بحران بر زندگی شان سنگینی می کند، مراقبت کنند. آنان به جاهایی می روند که بسیاری از ما هرگز جرائتش را نداریم. مقابله با ویروس ابولا، کار در سوریه، عراق، نیجریه، آفریقای مرکزی، اوکراین و تمام مناطقی که آتش جنگ در آنجا شدت گرفته است، پزشکان بدون مرز در خط مقدم شرایط اضطراری حضور دارند. ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز با جوآن لیو، مدیر سازمان بین المللی پزشکان بدون مرز گفتگویی انجام داده است.

دکتر جوآن لیو، مدیر سازمان پزشکان بدون مرز

  • دکتر جوآن لیو، از سال ۱۹۹۶ میلادی با سازمان پزشکان بدون مرز همکاری می کند و از سال ۲۰۱۳ ریاست این سازمان را بر عهده دارد
  • خانم دکتر لیو تجارب زیادی در همکاری با پزشکان بدون مرز دارد
  • وی پزشک متخصص اطفال و اهل کبک کاناداست
  • او از کودکی آرزوی پیوستن به پزشکان بدون مرز را داشته است

یورونیوز: اخیراً سازمان پزشکان بدون مرز از واکنش جامعه جهانی نسبت به بحران ابولا بشدت انتقاد کرده و گفته که این واکنش دو کاستی بزرگ داشته است: یکی عدم واکنش سریع و به موقع در ابتدای کار و دیگر، اقدامهای پراکنده و ناکافی در ادامه کار. آیا شما الان از واکنش جامعه بین المللی با بحران ابولا راضی هستید؟

جوآن لیو: «به نظرم، اگر بگویم راضی هستیم، اغراق کرده ام. مردم پیام ما را شنیده اند و اقداماتی هم انجام شده است. در این وهله، ما انتظار داریم که واکنشها با انعطاف و سازگاری بیشتری همراه باشد. زیرا بسیاری از پاسخهای امروز مربوط به نیازهای روز گذشته و متناسب با آنهاست. می گوییم اوضاع تغییر کرده است باید خودمان را با شرایط تطبیق دهیم. برای جداسازی مبتلایان به ابولا دیگر نمی توان مراکز بزرگ با ۱۰۰ یا ۲۰۰ تخت ساخت. نیاز به مراکز کوچکتر در حومه شهر داریم. چالش ما این است.»

یورونیوز: شما از نزدیک شاهد اوضاع بوده اید. مبتلا بودن به ابولا به چه معنی است؟

جوآن لیو: «فکر نمی کنم بتوانم هیچگاه این تصاویر را از ذهنم بیرون کنم. آخرین بار محوطه ای را دیدم که ۷ بیمار مبتلا به ابولا در آنجا بودند و بیماری ۳ نفر از آن ها در وضعیت پیشرفته بود. بیهوش در حالت خونریزی بودند. خیلی نگران وضعیت بهداشتی آنجا بودیم. اما به نظرم آنچه بیش از همه اسف بار و غم انگیز آمد، تنهایی آنها بود، اینکه بدون عزیزانشان آنجا بودند و ما در لباسهای مخصوص که شبیه لباس های فضانوردان است از آن ها مراقبت می کردیم. همیشه به خودم می گویم انسان نباید در تنهایی بمیرد.»

یورونیوز: چند نفر باید بمیرند تا روند اوضاع برگردد. تا حال بیش از ۶۰۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند و هزاران نفر دیگر به ویروس آلوده شده اند. فکر می کنید این وضع تا کی ادامه داشته باشد؟

جوآن لیو: «پیش بینی کردن در این مورد بسیار سخت است. همه تلاش کرده اند تخمین هایی بزنند. وخیم ترین وضعیت ممکن را بررسی کرده ایم و برآورد کرده ایم که ممکن است در سال ۲۰۱۵ یک میلیون و چهارصدهزار بیمار داشته باشم. البته فکر نمی کنم به چنین وضعیتی برسیم. اما اگر در برخی از مناطق تعداد موارد تازه ابولا کمتر شده است، نباید فکر کنیم که پیروز شده ایم یا شاید در چند نبرد محلی پیروز شده ایم. اما هنوز در جنگ علیه ابولا پیروز نشده ایم.»

یورونیوز: الان در برخی از درمانگاه هایتان درمانهای جدیدی را می آزمایید. می توانید در این مورد اطلاعاتی به ما بدهید؟ کی می توانیم از نتایج مطلع شویم؟

جوآن لیو: «این ماه دو آزمایش با داروهای ضدویروس جدید را در دو مرکز از چهار مرکزمان در آفریقای غربی آغاز خواهیم کرد. چند هفته آزمایش ادامه خواهد داشت و نتایج باید طی چهار ماه اول سال ۲۰۱۵ آماده باشد.»

یورونیوز: واکسنهایی در ایالات متحده آمریکا تحت آزمایش هستند. آیا این واکسن تنها بخت ما برای غلبه بر بیماری هستند یا اینکه ابولا باید در محل وقع بیماری به شکل فیزیکی [با کارهایی مثل قرنطینه] مهار شود.

جوآن لیو: «برای متوقف کردن شیوع بیماری در مقیاس وسیع، واکسن لازم است. ما شدیداً امیدواریم واکسن هر چه زودتر در دسترس قرار گیرد.»

یورونیوز: وقتی می گویید هر چه زودتر، منظورتان چه زمانی است؟

جوآن لیو: «امیدواریم در سال ۲۰۱۵ واکنسی در اختیار کسانی که بیش از همه به آن نیاز دارند در آفریقای غربی قرار گیرد.»

یورونیوز: از تعدادی از کاربران سایت یورونیوز درخواست کرده ایم در این گفتگو شرکت کنند. سؤالات زیادی در صفحه شبکه های اجتماعی بدست ما رسیده است. یکی از کاربران پرسیده است: “ آیا شما از حمایتهای لازم برخوردار می شوید؟” به نظرم به این بخش از سؤال پاسخ داده اید. اما در مبارزه با ابولا، کدام کشور بیشتر از کشورهای دیگر از شما حمایت کرده است؟

جوآن لیو:«ایالات متحده در لیبریا خیلی در گیر بوده و چند مرکز در لیبریا تأسیس کرده است. به گمانم هنوز با آنچه اوباما در ماه سپتامبر قول داد فاصله زیاد داریم ، اما در اینجا چند مرکز به راه انداخته و سرمایه لازم را فراهم کرده است. از کسانی که کمک مالی دریافت کرده اند، خواسته ایم که انعطاف داشته باشند، چون امروز نیاز به ۱۷ مرکز ۱۰۰ تختخوابی نداریم. اما شاید نیاز به چند مرکز با ظرفیت ۲۵ تختخواب، در مناطق روستایی داشته باشیم. بنابراین باید این کمکها را طوری بکار ببریم که پاسخگوی نیازهایمان باشد.»

یورونیوز: تأثیر دراز مدت ویروس چیست؟ الان می بینیم که مدرسه ها تعطیل شده است. اقتصاد از کار افتاده است. عواقب این چه خواهد بود؟

جوآن لیو: «سالها وقت برای جبران صدمات این ویروس نیاز است: جایگزین کردن افرادی که از دست رفته اند و صدماتی که به زیرساختارها وارد شده است. اما من فکر می کنم الان لازم نیست به این موضوع زیاد فکر کنیم. زیرا در جاهایی که بیماری بود، نتایج مثبت ظاهر شده است. در حال حاضر باید تمام انرژی مان را صرف نیازهای امروز کنیم و به فکر فردا و پس فردا نباشیم.»

یورونیوز: پزشکان بدون مرز در ۶۷ کشور حضور دارند. می دانم تیمهای پزشکان بدون مرز در سوریه حضور دارند. ماندن در سوریه برای شما با مشکلات فراوان همراه بوده است. دولت سوریه و بشار اسد به گروه های شما اجازه کار نداده اند و شما تنها توانسته اید برای کار در برخی مناظق که در دست شورشیان است، مذاکراتی انجام بدهید. در آنجا چه چیزهایی دیده اید؟ گروه های شما شاهد چه چیزهایی بوده اند؟

جوآن لیو: «همین الان خبرهای خیلی کمی دریافت می کنیم، چون حضور ما خیلی محدود است. این موضوع باعث ناراحتی است و آزاردهنده. زیرا می دانیم امروز وضعیت سوریه یکی از وخیم ترین اوضاع انسانی است. رسیدگی و کمک رسانی به مردم این کشور برای ما اولویت دارد، اما متأسفانه تاکنون آنچه انجام داده ایم، پاسخی درخور وخامت اوضاع نیست. واقعیت بسیار ناراحت کننده تر از اینهاست.»

یورونیوز: چرا به تیم شما اجازه ورود نمی دهند؟

جوآن لیو: «نمی توانیم ضمانتهای لازم برای یافتن محیطی ایمن را برای کار گروه هایمان دریافت کنیم.»

یورونیوز: سازمان شما باید با مسائل اخلاقی بزرگی دست وپنجه نرم می کند. این را به این جهت می گویم که می دانم در گذشته، سازمان پزشکان بدون مرز مجبور شده است به نظامیان مرتبط با القاعده مالیات بدهد تا بتواند در برخی مناطق کار کند. در چنین وضعیتهایی چطور تصمیم گیری می کنید؟

جوآن لیو: «در واقع ما هر جا کار می کنیم، مالیات هم می پردازیم. اگر از همکاری دولت برخوردار باشیم و بخواهیم چیزهایی مثلا داروی ضدویروس را به کشوری آفریقایی وارد کنیم، باز هم باید مالیات گمرکی بپردازیم. هر جا که هستیم باید مبالغی هزینه کنیم. گاهی پول را به دولتی می دهیم که برسر کار است و بر اوضاع مسلط. گاهی هم باید به مقاماتی از نوع دیگر که کنترل اوضاع را در دست دارند پول دهیم. واقعیت هایی است که باید در محل با آنها کنار آمد.»

یورونیوز: تمیز بین کار درست و نادرست سخت است، چون می دانید پولی که از سازمانهایی مثل شما می گیرند صرف اهداف خوب نمی شود.

جوآن لیو: «همیشه سبک سنگین می کنیم که اهداف ما چه آثاری در پی خواهند داشت و فقط هنگامی که فکر می کنیم وجود ما تأثیر واقعی خواهد داشت و جان افراد را نجات خواهد داد برای حضور در صحنه با هر کسی که کنترل اوضاع را در دست دارد مذاکره می کنیم.»

یورونیوز: یکی دیگر از اعضای سایت ما پرسیده است: “برای ورود به مناطق آشوبزده چه می کنید؟”

جوآن لیو: «باید به درک درستی از وضعیت ژئوپولیتیک برسیم و سپس به محل می رویم. خود من در گذشته از این کارها کرده ام. اسم این مأموریتها را «مأموریتهای اکتشافی» گذاشته ایم. می روییم با همه صحبت می کنیم، توضیح می دهیم که می خواهیم چه کار کنیم و تلاش می کنیم برای انجام کارهایمان ضمانتهای لازم را بگیریم و مطمئن شویم کاری که می خواهیم انجام دهیم تأثیرگذار خواهد بود و نیازهای مشخصی در محل را برطرف خواهد کرد. بیشتر اوقات کارها به همین نحو انجام می شود.»

یورونیوز: شما در مرزهای اتحادیه اروپا، در اوکراین هم عملیات انجام می دهید. دولت اوکراین خدمات پزشکی در شرق کشور را متوقف کرده است. این چه تأثیری بر کار شما داشته است؟

جوآن لیو: «از زمانی که اقدامات دولت اوکراین آغاز شد و از زمان شروع زدوخوردها در ماه مه در هر دو سوی این درگیری، اقداماتی انجام داده ایم. این اقدامات عمدتاً در زمینه سلامت روانی بوده است، چون یکی از چیزهایی که مشاهده کردیم فشار شدید عصبی ای بوده است که مردم باید در حملات نظامی تحمل کنند.»

یورونیوز: اگر می توانستید برای آقای پوروشنکو پیغام بفرستید، چه می گفتید؟

جوآن لیو: «فکر می کنم همین الان باید اجازه ورود کمکهای پزشکی را بدهد و موانع بوروکراتیک را از سر راه بردارد.»

یورونیوز: این موانع کار شما را کند می کند.

جوآن لیو: «بله تا حدی.»

یورونیوز: مسئولیتهای کار شما بسیار بسیار سنگین است. یکی از کاربران ما پرسیده است: “بزرگترین مشکلی که تا کنون با آن مواجه شده اید چه بوده و چه گونه این مشکل را حل کرده اید؟”

جوآن لیو: «آنچه بیش از همه تحملش سخت است، این است که در بعضی مناطق مردم پذیرای کار ما نیستند. مثلا در غرب آفریقا دیده ایم که مردم نمی فهمند که ما به چه منظور آمده ایم و از ما می ترسند. در مبارزه با ابولا برخی از مردم فکر می کردند ما ابولا را آورده ایم و با ما برخورد فیزیکی می کردند. این وضعیت خیلی سخت است و ما می فهمیم که گاهی زمان لازم است تا مردم کار ما را بپذیرند. اما وقتی با بیماری ای مانند ابولا روبه رو هستید که ۵۰ درصد مرگ ومیر دارد، می خواهید سریع وارد کار شوید و این قدر فرصت معطلی ندارید. به هرحال می دانیم برای موفقیت نیاز داریم مردم کار ما را بپذیرند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اوزمپیک؛ آیا داروهای پرطرفدار لاغری در بلندمدت عوارض منفی دارند؟

روایتی تکان‌دهنده از وحشت و اضطراب کودکان غزه؛ جنازه‌های تکه‌تکه شده و مادری که نای ابراز محبت ندارد

چند بار دستشویی رفتن در روز طبیعی است و بهترین برای سلامتی چند دفعه است؟