افزایش خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۴ میلادی

افزایش خشونت علیه خبرنگاران در سال ۲۰۱۴ میلادی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در این سال، جهان شاهد رشد قتلهای وحشیانه خبرنگاران، افزایش شمار خبرنگاران گروگان گرفته شده و رشد آمار فرار خبرنگاران از کشورهایشان بود.

آگهی

اگرچه تعداد خبرنگارانی که امسال در سراسر جهان کشته شده اند، نسبت به سال گذشته کاهش یافته، اما به گفته سازمان گزارشگران بدون مرز، شمار آدم ربایی ها و قتلهای وحشیانه خبرنگاران که از آن به عنوان یک شیوه تبلیغاتی استفاده می شده و دنیا را دچار شوک کرده، افزایش قابل توجهی داشته است.

از جمله این قتل ها می توان به گردن زدن جیمز فولی و استیون ساتلوف، دو خبرنگار آمریکایی توسط شبه نظامیان داعش اشاره کرد.

بنا بر گزارش سالانه این سازمان، تعداد خبرنگاران کشته شده در سال ۲۰۱۴ میلادی در سراسر جهان ۶۶ نفر بوده است که دو سوم این تعداد در مناطق جنگی کشته شده اند.

مرگبارترین مناطق برای خبرنگاران، ابتدا سوریه و سپس فلسطین، اوکراین، عراق و لیبی بوده اند.

تعداد خبرنگاران گروگان گرفته شده در این سال نیز به ۱۱۹ نفر رسید. علت اصلی افزایش این رقم، ابتدا اقدامات گروه داعش در عراق و سوریه، و سپس درگیری ها در لیبی و در شرق اوکراین بوده است.

در این سال همچنین تعداد خبرنگارانی که به دلیل خشونت مجبور به فرار از کشورشان شدند نسبت به سال ۲۰۱۳ دو برابر شد و شمار خبرنگارانی که توسط دولتهای متبوعشان مجازات شده اند افزایش یافت و به ۱۷۸ مورد رسید.

بیشتر این مجازاتها در دو کشور مصر و اوکراین روی دادند و کشورهای چین، اریتره و ایران نیز در رتبه های بعدی قرار داشتند.

کریستف دلووار، دبیر کل سازمان گزارشگران بدون مرز در این باره گفت: «هم اکنون ۱۷۸ خبرنگار در سراسر جهان در بازداشت بسر می برند. در اریتره که در پایین فهرست آزادی مطبوعات قرار دارد، هم اکنون سی خبرنگار در زندان و یا در اردوگاهها بسر می برند و گاه تحت شکنجه قرار می گیرند. در این کشور همچنین بیش از ۱۰ هزار زندانی سیاسی وجود دارد.»

از دیگر نکات اشاره شده در گزارش سالانه، کاهش تعداد خبرنگاران کشته شده در کشورهایی است که در صلح بسر می برند. در این زمینه می توان به دو کشور فیلیپین و هند اشاره کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

استکهلم یک خبرنگار چینی را به اتهام اقدام علیه امنیت ملی اخراج کرد

انتخابات محلی ترکیه؛ زورآزمایی سیاسی اردوغان با امام‌اوغلو و حزب رفاه نوین

پشت پرده شایعه درگذشت چارلز سوم پادشاه بریتانیا چه بود؟