آخرین گروگان فرانسوی به کشورش رسید

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آخرین گروگان فرانسوی به کشورش رسید

آخرین گروگان فرانسوی در جهان یک روز پس از آزادی، امروز چهارشنبه وارد فرانسه شد و مورد استقبال اعضای خانواده اش قرار گرفت.

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه نیز با حضور در فرودگاه، آخرین گروگان فرانسوی را در آغوش گرفت.

رئیس جمهوری فرانسه در استقبال از سرژ لازارویچ گفت: «آزادی او یک شادی برای مردم فرانسه است زیرا دیگر هیچ گروگان فرانسوی در هیچ کشوری وجود ندارد. با این همه، دیگر گروگان های خارجی را فراموش نمی کنیم.»

گرچه آقای لازارویچ از بیماری و کاهش وزن سخن گفته اما کاخ الیزه وضع سلامت وی را خوب ارزیابی کرده است.

سرژ لازارویچ پس از ورود به فرانسه گفت: « وقتی آزادی را بازمی یابیم زندگی زیبا می شود. معنای آزادی را قبلا تا این حد درک نکرده بودم. اهمیت آزادی را فراموش کرده بودم. فراموش نکنید همانطور که رئیس جمهور گفتند آزاد بودن وقتی معنا پیدا می کند که از خودتان در هر کجا که هستید مراقبت کنید. چرا که آزادی ارزشمندترین چیزهاست. وقتی گرفتاریم و و در وضع بدی قرا گرفتیم یا گم شده ایم یا جانمان به لب رسیده دیگر به زندگی فکر نمی کنیم.»

سرژ لازارویچ سه سال پیش به همراه یک فرانسوی دیگر بنام فیلیپ وردن در مالی و توسط اعضای گروه «القاعده در مغرب اسلامی» ربوده شده بودند. اولی زنده ماند اما دومی در ژوئیه سال ۲۰۱۳ به ضرب گلوله کشته شد.

بنابر اطلاعیه منتشر شده از سوی دفتر ریاست جمهوری نیجر، آزادی سرژ لازارویچ حاصل تلاشهای فراوان مقامات دو کشور مالی و نیجر بوده است.

گفته می شود در ازای آزادی سرژ لازارویچ، چند عضو گروههای اسلامگرا که در مالی زندانی بوده اند، آزاد شده اند.