نتانیاهو در تدارک انتخابات زودهنگام

نتانیاهو در تدارک انتخابات زودهنگام
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه یائیر لپید، وزیر دارایی و رهبر حزب راست میانه « یش آتید » و زیپی لیونی وزیر دادگستری را از کابینه

آگهی

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز سه شنبه یائیر لپید، وزیر دارایی و رهبر حزب راست میانه « یش آتید » و زیپی لیونی وزیر دادگستری را از کابینه اخراج کرد.

در پی این اقدام، چهار وزیر دیگر نیز از کابینه ائتلافی استعفا داده اند و عملا ائتلاف در دولت کنونی اسرائیل پایان یافته است.

پس از ناکامی روز دوشنبه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل در پرکردن شکاف ناشی از اختلاف بین اعضای کابینه، احتمال انحلال کابینه و برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور قوت گرفت.

شکاف در کابینه ائتلافی اسرائیل عمدتا ناشی از اختلاف نظر میان نخست وزیر و برخی اعضا در زمینه بودجه سال آینده میلادی و لایحه جنجال برانگیز « کشور یهود » بوده است.

نخست وزیر اسرائیل در گفتگو با وزیر دارایی نتوانست موافقت او را با افزایش بودجه نظامی کسب کند. تلاش او برای همراه کردن وزیر دادگستری در زمینه لایحه« کشور یهود » نیز راه به جایی نبرد.

ائتلاف کنونی اسرائیل بعد از انتخابات عمومی سال ۲۰۱۳ تشکیل شد و بطور معمول می باید تا انتخابات بعدی در سال ۲۰۱۷ بر سر کار باشد.

طبق قانون اسرائیل، نخست وزیر می تواند ائتلاف جدیدی از احزاب حاضر در کنست تشکیل دهد، اما ظاهرا احتمال برگزاری انتخابات زودهنگام بیشتر است.

در صورتی که تلاش های بعدی نخست وزیر اسرائیل در ترمیم کابینه به نتیجه نرسد انتخابات زودهنگام احتمالا در ماه مارس سال ۲۰۱۵ انجام خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مقام‌های حماس می‌گویند پیشنهاد طرح جدیدی برای صلح با اسرائيل دریافت کرده‌اند

قطر: از اظهارات منتسب به بنیامین نتانیاهو برآشفته شده‌ایم

پیشرفت مذاکرات حماس و اسرائيل برای آتش‌بس همزمان با تشدید حملات تل‌آویو به خان‌یونس