مجارها در «روز خشم ملت» خواستار شفافیت بیشتر دولت شدند

مجارها در «روز خشم ملت» خواستار شفافیت بیشتر دولت شدند
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

هزاران مجار در بوداپست، پایتخت در اعتراض به فساد و آنچه آن را اقتدارگرایی و نزدیکی بیش از پیش دولت مجارستان به روسیه می خوانند روز دوشنبه تظاهراتی بزرگ بر پا کردند.

معترضان در روزی که آن را «روز خشم ملت» نامیدند علاوه بر بوداپست در ۲۰ شهر دیگر مجارستان و چند پایتخت اروپا از جمله در برلین، لندن و استکهلم علیه دولت ویکتور اوربان، نخست وزیر شعار سر دادند.

تظاهرات ده هزار نفری روز دوشنبه، پنجمین تظاهرات بزرگ مجارها در سه هفته جاری است.

یکی از تظاهرات کنندگان که زنی جوان بود گفت: «فساد در مجارستان فراگیر و یک زندگی معمولی و قابل قبول ناممکن شده است. این را هم نباید نادیده گرفت که این روند همچنین معلول مشکلاتی است که از دهه های گذشته به دولت فعلی به ارث رسیده است.»

دیگری گفت: «۴۲ سال کار کرده ام و هیچوقت نفهمیدم بیکاری یعنی چه. اما اکنون تاثیرات آن را همه جا می بینم، نوه هایم بیکارند. این جوانان بیچاره باید زندگی خود را طوری تامین کنند.»

مجارهای معترض که طرح مالیات بر اینترنت دولت را محکوم به شکست کردند اکنون خواستار استعفای «ایدیکو ویدا» رئیس سازمان مالیات و مسئولان فاسد، و نیز شفافیت بیشتر دولت برای توسعه دموکراسی و کشور هستند.

آمریکا ماه گذشته، اکتبر، خانم ویدا را به همراه پنج مقام دیگر به اتهام فساد مالی به خاک خود ممنوع الورود کرد. وی و دولت ویکتور اوربان این اتهام واشنگتن را رد می کنند.

ظاهراً واشنگتن در حال بازنویسی رابطه خود با مجارستان و یا حداقل هشداری به بوداپست است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراضات جدید در مجارستان؛ مقام سابق با انتشار صدای ضبط شده دولت اوربان را به فساد متهم کرد

معترضان اسرائیلی با بستن بزرگراهی در تل‌آویو خواستار آزادی گروگان‌های باقی مانده در غزه شدند

ادامه اعتراض پزشکان در کره‌جنوبی؛ هزاران نفر با وجود ایجاد اختلال در مراقبت‌های بهداشتی تجمع کردند