روسیه با وجود تحریم ها کماکان بازار جذابی برای شرکت های غربی است

روسیه با وجود تحریم ها کماکان بازار جذابی برای شرکت های غربی است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تحریمهای جدید کشورهای اروپایی علیه اقتصاد روسیه روز جمعه رسما به مرحله اجرا درآمد.

اگر چه اعمال تحریمهای جدید می تواند مشکلات جدی برای اقتصاد روسیه که در آستانه رکود قرار دارد بوجود آورد اما خود اروپائیان نیز از نتایج این تحریمها متاثر خواهند بود.

آلمان قدرتمندترین اقتصاد حوزه پولی یورو به تنهایی یک سوم صادرات این منطقه به روسیه را بعهده دارد. روسیه یکی از مشتریان مهم خودروهای آلمانی است. شرکت فولکس واگن سال گذشته به تنهایی ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو به روسیه فروخت.

برخی شرکتهای اروپایی علیرغم اعمال و تشدید تحریمهای کشورهای غربی و آمریکا علیه روسیه تمایل دارند همچنان به فعالیت خود در این کشور ادامه دهند. این شرکتها برای حفظ بازدهی و ارزش سهام خود در بازرهای مالی باید قواعد بازی کشورهای غربی در تحریم روسیه را رعایت کنند.

درباره این مسائل، ناتالیا مارشالکوویچ، خبرنگار بخش زبان روسی یورونیوز با سرگی سوملنی، از سخنگوی «موسسه مشورتی روسیه» گفتگو کرده است.

خطر ایجاد دور بی پایان تحریم و ضد تحریم در روابط روسیه و غرب

*ناتالیا مارشالکوویچ، یورونیوز: سرگی سوملنی، سخنگوی «موسسه مشورتی روسیه» که نهادی است که به بازرگانان آلمان برای فهم بازار منحصر به فرد روسیه و نحوه فعالیت در آن، مشاوره می دهد.

تحریم ها سخت تر می شوند. وضعیت به سرعت تغییر می کند. شرکت های غربی ای که هنوز مایل به ادامه کار در بازارهای روسیه هستند، باید چه کار کنند؟*

سرگی سوملنی: اگر شرکت های غربی می خواهند به کار خود در روسیه ادامه دهند، تنها باید چند مرحله ساده را پشت سر گذارند. قبل از هر چیز باید تمام روابط تجاری خود را کنترل کنند. همانطور که می دانید تحریم های اروپا و آمریکا هرگونه ارتباط تجاری با شرکت های مشمول تحریم و شاخه های آن را ممنوع کرده است.

یورونیوز: به نظر من، شرکت های غربی باید تحت رژیم تحریم ها، ساختار کاری خود را در روسیه کاملا تغییر دهند. به نظر شما عملکرد بازارهای روسیه به همین دلیل تغییر خواهد کرد؟

سرگی سوملنی: قطعا. این مساله شامل شرکت هایی خواهد بود که بیش از همه تحت تاثیر بخش های مورد تحریم قرار دارند. برای مثال، شرکت های آلمانی که تجهیزات نظامی یا تجهیزات با مصرف دو گانه به روسیه صادر می کنند یا موسساتی که به طرف های روسی فناوری استخراج نفت می فروشند، در حال حاضر در بخش تحریم ها قرار می گیرند. چنین نهادهایی باید در چارچوب کاری خود بازنگری کنند و درباره چگونگی ادامه حضور خود در بازارهای روسیه تصمیم بگیرند.

اما باید تصریح کرد که بخش های مشمول تحریم ها، تعداد نسبتا کمی از شرکت ها را در بر می گیرد. به طور کلی، اکثر شرکت های آلمانی در روسیه، ماشین های صنعتی می فروشند با در بخش خدمات مشغول به کارند. این حوزه ها به طور مستقیم از تحریم ها تاثیر نمی پذیرند. بنابراین، چنین شرکت هایی به کار خود ادامه می دهند. با این حال آن ها باید روابط تجاری خود را مورد بازنگری قرار دهند.

با این همه، بازرگانان آلمانی و اروپایی به کار خود در روسیه ادامه خواهند داد چرا که این کشور هنوز یک بازار جذاب برای آن ها است. اما به طور قطع، این مدار تحریم ها که شاهد آن هستیم، به هم ریختگی های را در استراتژی بازرگانی شرکت ها به همراه دارد. می دانیم که شمار بزرگی از شرکت ها، پیشاپیش سرمایه گذاری هایشان را در پروژه های روسی متوقف کرده اند و سعی در حفظ سرمایه هایشان دارند.

به هر حال، آن ها سعی می کنند برنامه های بلند مدت را حفظ کنند. برای مثال، اکثر شرکت های آلمانی فعال در روسیه، بنگاه های متوسط اقتصادی اند. حدود شش هزار شرکت آلمانی در روسیه حضور دارند. آن ها برنامه های بلند مدت دارند. این شرکت ها، نه برای چند ماه یا یک سال، بلکه برای چندین سال و حتی چند دهه آینده برنامه ریزی کرده اند. به این ترتیب این شرکت ها در درازمدت در روسیه باقی خواهند ماند.

یورونیوز: می بینیم که تحریم های اروپایی، آنچه به ضد تحریم های روسی مشهور است را در پی داشته که پاسخی از سوی دولت روسیه است. چنین پدیده ای چگونه می تواند بر خواست اروپایی ها برای حضور در این بازار تاثیر گذارد؟

سرگی سوملنی: هر تحریمی واکنشی به همراه دارد. در حال حاضر در شرایطی قرار داریم که ممکن است بدل به یک دور بی پایان تحریم و ضد تحریم بدل شود. مقام های روسیه پیشاپیش اعلام کرده اند که جواب تحریم های آروپا را خواهند داد. اگر اروپا به این پاسخ، با اعمال تحریم های جدید جواب دهد، وضعیت تجارت بسیار پیچیده تر خواهد شد. اگر ترحیم های متقابل ادامه پیدا کنند، مشکلات بیشتر و بیشتری برای سرمایه گذاری ایجاد خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولین اظهار نظر پوتین بعد از حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد

محدودیت «عجیب» برای هنرمندان در چچن؛ آهنگ‌های خیلی تند و خیلی کند نسازید