Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسطوره قایقرانی در جنگ با نظام اقتصادی

اسطوره قایقرانی در جنگ با نظام اقتصادی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

او در دریاها به تنهایی به مبارزه با امواج قوی می پرداخت. شجاعت و موفقیت هایش او را به یک قهرمان تبدیل کرده است. اکنون قایقرانی را ترک گفته و با چالش های جدیدی مبارزه می کند. به گفتگوی جهانی خوش آمدید. ما در «جزیره وایت» بریتانیا هستیم و با الین مک آرتور گفتگو می کنیم. کسی که به افسانه زنده قایقرانی دنیا تبدیل شده است.

یورونیوز: الین مک آرتور، از اینکه در این برنامه شرکت کردید سپاسگزارم. شما قایقرانی را رها کردید و اکنون در تلاش برای ایجاد تغییرات سیستماتیک در اقتصاد جهانی هستید تا به این ترتیب مدیریت بهتر منابع ممکن شود. اما چه چیزی باعث شد فکر کنید توانایی انجام چنین کاری را دارید و می توانید یکی از مدیران این تغییر باشید؟

الین مک آرتور؛ دریانوردی در چالش با اقتصاد جهانی

  • خانم الین مک آرتور افسانه زنده قایقرانی دنیاست. او سریعترین فردیست که توانسته دور دنیا را به تنهایی بپیماید. او پس از شکستن رکورد جهانی، بطور غیرمنتظره خود را از حرفه قایقرانی بازنشسته کرد و وقت خود را در سفر جدید و غیر منتظره ای صرف کرد.
  • الین مک آرتور در سال ۲۰۱۰ میلادی «بنیاد الین مک آرتور» را تاسیس کرد. هدف او سرعت بخشیدن به دوران گذار از «اقتصاد خطی» به «اقتصاد چرخه ای و احیاکننده» بود. در این برنامۀ گفتگوی جهانی او برای ایزابل کومار، خبرنگار یورونیوز درباره مدل «اقتصاد چرخه ای» توضیح می دهد و اینکه دایره اجرا در این مدل فراتر از تغییر در سبک زندگی است.
  • کانون نظری این بنیاد، توجه به مدیریت مصرف است. این بنیاد شرکای مشهور بین المللی همچون رنو، سیسکو، یونیلیور و فیلیپ دارد. الین مک ارتور همچنین درباره اقتصاد چرخه ای با کمیسیون اروپا گفتگو کرده است.
  • این بنیاد در سه حوزه فعالیت می کنند: کسب و کار، ارتباطات و آموزش. او نه تنها با صاحبان بنگاههای اقتصادی بلکه با دانشگاهها و مدارس در سراسر جهان نیز همکاری دارد تا الهام بخش نسل آینده باشد.

الین مک آرتور: خوب، در آغاز از اینکه چه توانایی های نیاز است هیچ ایده ای نداشتم. در واقع این که می گویید قایقرانی را رها کردم به این معنی نیست که خودم را بازنشسته احساس می کنم.

یورونیوز: اما این کار در اوج زندگی حرفه ای شما روی داد.

الین مک آرتور: من تنها رکورد جهانی را شکستم و این پیش شرطی بود برای آنچه که امروز انجام می دهم. به کمک حرفه قایقرانی به چیزی اساسی تر دست یافتم. هنگامی که سراسر جهان را با یک قایق درمی نوردید و برای سه ماه در دریا هستید، باید قبل از رفتن مایحتاج لازم را تهیه کنید زیرا نمی توانید توقف کنید و حتی سوخت و غذایی بیشتر از آنچه لازم است بردارید. بنابرین همه چیز قایق را تا آخرین قطره سوخت و تا اخرین بسته مواد غذایی مدیریت می کنید و معنی واقعی «کمبود» را درک می کنید، زیرا آنچه هست، تمام چیزیست که دارید و بیشتر از آن وجود ندارد. وقتی قایق را در خط پایان خاموش کردم، ناگهان متوجه شدم که در واقع اقتصاد جهانی ما تفاوتی با این موضوع ندارد. اقتصاد جهانی ما به طور کامل وابسته به منابعی محدود است و راه حل نیز در بهره وری و مدیریت عقلانی خلاصه می شود. باید در استفاده از منابع دقت بیشتری داشته باشیم. اما هنگامی که به تاثیرات دراز مدت فعالیت هایی که اکنون روی می دهد بر اقتصاد نگاهی می کنید چه راه حلی را می بینید؟ به نظر من شیوه ای که اکنون عمل می شود، راه حل نیست.

یورونیوز: مثالی بیاورید که چگونه می توان در یک زندگی روزمره، اصول «اقتصاد چرخه ای» را اجرا کرد؟

الین مک آرتور: «اقتصاد چرخه ای» درباره تغییر در کل یک سیستم صحبت می کند نه تغییر در رفتار فردی. مدل اقتصاد کنونی جهان، مدلی «خطی» است. ما نیازهایمان را از زمین می گیریم و چیزهایی با آن می سازیم و سپس آن را دور می اندازیم و باز آنچه را که نیاز داریم تا آخرین مقدار ممکن دوباره از زمین می گیریم. اما در «اقتصاد چرخه ای» آنچه قابل بازیافت باشد دوباره به زمین برمی گردد. به کمک این الگوی جدید، از همان ابتدا طراحی هایی برای جداسازی قطعات و برای تولید دوباره انجام خواهیم داد و به گونه ای تولید می کنیم که محصول در روندی مناسب قرار بگیرد. این تولید می تواند بخشی از یک خودرو و یا خود خودرو باشد.

یورونیوز: بسیار خوب. مثالی درباره زندگی روزانه بزنید.

الین مک آرتور: به یک ماشین لباسشویی فکر کنید. چرا به جای خرید یک لباسشویی، تنها پول شستشوی لباس را پرداخت نکنیم؟ اگر دقیق بنگرید، هنگام خرید چنین وسیله ای هم باید مالیات خرید را پرداخت و هم پس از استفاده از ماشین و هنگام دور انداختن آن مالیات دفن زباله را، بنابرین دو مالیات پرداخت می شود. هنگامی که ماشین را می خرید، هزینه ساخت تمام مواد آن، تمام فلزات و تمام پلیمرها را نیز می پردازید. البته این ماشین بگونه ای طراحی نشده که برای همیشه کار کند چون اگر چنین بود تولید کنندگان آن بیکار می شدند. در اقتصاد «خطی» فروش و سود مهم است. این الگو در تئوری خوب است زیرا کسب و کارها رونق بیشتر خواهند داشت، ما شغل بیشتر و در نهایت ماشین های بیشتری خواهیم داشت.

یورونیوز: بنابراین شما باید کسب و کارهای بزرگ را همراه خودتان داشته باشید.

الین مک آرتور: با مطالعه داده های اقتصادی به نکات جالبی برخوردیم. آنجا بود که با اولین شرکای جهانی مان دیدار کردیم و سپس بنیادی با این ایده تاسیس شد که اگر بتوانیم چرخه ای برای مواد فنی و بیولوژیکی طراحی کنیم، می توانیم یک اقتصاد ترمیمی و احیا کننده را بوجود آوریم.

یورونیوز: این به چه معنی ست؟

الین مک آرتور: یعنی طراحی برای جداسازی قطعات و تولید دوباره آنها. محصولات فنی شامل فلزات، پلاستیک، و پلیمرها را طراحی می شوند. این مواد بازیافت می شوند و نه تنها موادشان بلکه خود محصولات نیز قابل بازیافتند. آنها را می توان دوباره فروخت و یا ترکیب و بازسازی و ارزش آنها را حفظ کردو. به این ترتیب بیشترین ارزش نهفته در این محصولات می تواند دوباره به چرخه بازگردد. تمام گزارش های اقتصادی که تا کنون مطالعه کردیم بر امتیازات الگوی «اقتصاد چرخه ای» تاکید داشتند.

یورونیوز: این مساله در سطح بین المللی چگونه کار می کند؟ در سطح ملی می توان خوب کار کردن آن را دید اما در سطح بین المللی هنگامی که مثلا با صادرات وسیع کشور چین روبرو هستید چگونه می توانید آن را اجرایی کنید؟

الین مک آرتور: می توان به تولید دوباره موتورهای شرکت رنو اشاره کرد. رنو یک شرکت بین المللی و اروپایی است که در سراسر جهان فعالیت دارد. این شرکت موتورها، جعبه دنده ها و پمپ های سوخت خوردوهای این شرکت را از سطح جهان جمع می کند و با کشتی به فرانسه می برد و دوباره محصولات جدیدی تولید می کند. آنها قطعات را جدا کرده و بصورت اولتراسونیک تمیز می کنند و به بازتولید محصولات می پردازند. تمام قطعات به کار رفته با ضمانتنامه هایی هم ارزش با قطعات دسته اول و البته با قیمتی ارزان تر به فروش خواهند رفت. به این ترتیب هزینه ها بسیار کمتر از هزینه تولید یک موتور نو شده و شرکت رنو سود بیشتری خمی کند. در حقیقت این بخش از تولیدات رنو، در جهان سود آورترین بخش در این زمینه است و این نشان می دهد که می توان سیستم را تغییر داد و می توان این کار را در سطح بین المللی نیز انجام داد. این هم برای مصرف کنندگان و هم تولید کنندگان سودآور است.

یورونیوز: ما از مخاطبان آنلاینمان خواسته بودیم که سوالاتشان را برای ما بفرستند. شخصی از ما پرسیده: انگیزه شما در این راه چه بوده؟

الین مک آرتور: پاسخ این سوال مفصل است. فکر می کنم انگیزه من تحقق اهدافم بوده. من سراسر جهان را با قایق گشته ام و این حرفه من بوده است. هیچگاه هم فکر نمی کردم حتی برای لحظه ای این کار را ترک کنم و گمان داشتم تا هشتاد سالگی آن را ادامه خواهم داد. اما هنگامی که برگشتم خواهان مبارزه با بزرگترین چالشی شدم که تا آن زمان دیده بودم. اقتصاد جهانی کار نمی کرد و من پیش از این هرگز به این فکر نکرده بودم. بناباین انگیزه من، انجام کاری مثبت بود و این چالشی ایده آل برای من محسوب می شد.

یورونیوز: آیا به گزینه تسلیم هم اندیشیدید؟

الین مک آرتور: تسلیم هیچگاه برای من یک گزینه نبوده است. به هیچ وجه. آن هم هنگامی که موضوعات مهمی وجود دارد. ما اساسا می دانیم که شیوه ای که اقتصادمان در پیش گرفته نمی تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد. یعنی شیوه ای مبتنی بر مصرف منابع محدود و استفاده از شیوه خطی اقتصاد. سرانجام استفاده از مسیر خطی اقتصاد سقوط است و ما مطمئنا باید این راه را تغییر دهیم.

یورونیوز: موانع این کار چه هستند؟

الین مک آرتور: کل سیستم باید تغییر کند. ما با شرکت های زیادی درباره «اقتصاد چرخه ای» صحبت کردیم. فکر می کنم یکی از بزرگترین چالش ها مساله طراحی است، زیرا طراحی یکی از عناصر اصلی کار است. باید تغییراتی در کل سیستم بوجود آید. هم در طراحی، هم در بازاریابی، هم در بخش ابداعات و هم در بخش منابع مالی. بنابراین تنها بخش کسب و کار مورد توجه نیست.

یورونیوز: بنابراین این کاری صد در صد مثبت است. آیا نکته ای منفی نیز در آن وجود دارد؟

الین مک آرتور: شما نمی توانید بگویید هیچ نکته منفی وجود ندارد. یکی از چالش ها این است که این تغییری سیستماتیک است و بر همه جنبه های اقتصادی اثر می گذارد. و خیلی سخت است که بدانیم از کجا باید شروع کرد. با کسب و کار یا با تهیه قوانین از طریق کمیسیون اروپا؟ از تغییر در تمام سطوح اقتصاد حرف می زنیم، بناباین چالشی بزرگ است. این یکی از نکات منفی کار است و نمی توان تنها در یک بخش خود را درگیر ساخت. بخش خاصی برای شروع وجود ندارد.

یورونیوز: شما به کمیسیون اروپا اشاره کردید. کمیسیون اروپا اخیرا طرحی را درباره «اقتصاد چرخه ای» اماده کرد که مفاد آن اکثرا درباره بازیافت و یا ممنوعیت دفن زباله بود.

الین مک آرتور: یکی از موضوعات جالبی که کمیسیون اروپا در طرح «اقتصاد چرخه ای» درباره اش صحبت می کند، مساله طراحی سازگار با محیط زیست است که بسیار بر میزان مصرف انرژی محصولات و به قابلیت بازیافت محصولات توجه دارد. اما باید محصولاتی طراحی شوند که قابلیت بازیافت و احیای دوباره داشته باشند. بنابرین باید به کل این سیستم نگاه کرد و این مساله فراتر از توجه صرف به میزان مصرف انرژی محصولات است.

یورونیوز: این تلاش ها کافیست؟

الین مک آرتور: زمانی کافیست که «اقتصاد چرخه ای» داشته باشیم و این زمان می برد. ما در حال مطالعه این موضوع هستیم و باید فعالیت های زیادی در چارچوب «اقتصاد چرخه ای» انجام شود. در آغاز راه هستیم و در حال آموختن و برای تمام مراحل هم اکنون پاسخ های لازم را در اختیار نداریم.

یورونیوز: آیا برای کارتان محدودیت زمانی نیز درنظر گرفتید؟

الین مک آرتور: هر چه زودتر بهتر. ما اهدافی را در برنامه های فردی مان و اهدافی را با شرکت هایی که با آنها کار می کنیم تعریف کرده ایم. هدف کلی این است که اقتصاد صد در صد تبدیل به «اقتصاد چرخه ای» شود. چنین کاری هرگز نخواهد شد زیرا شما همیشه با از دست دادن مواد مواجه هستید. اما این موضوع مسیر حرکت را روشن می کند. این کودکی ام را به یادم می آورد. من چهار ساله بودم و قایقرانی می کردم. در چهار سالگی قایقرانی برای من سمبل آزادی بود. آنجا تصمیمم گرفتم روزی جهان را با قایق بپیمایم. هیچ ایده ای نداشتم که چگونه می توان این کار را کرد و اینکه چه زمانی این رویا تحقق پیدا خواهد کرد اما می دانستم که می خواهم تمام تلاشم را بکنم تا مراحل را طی کنم و به هدفم نزدیکتر شوم. و این اتفاق افتاد. من زمانی که ایده «اقتصاد چرخه ای» را در سر داشتم نیز سرشار از چنین احساسی بودم. این هدف ماست و تلاش برای رسیدن به آن را به فردا یا ده بیست سال دیگر واگذار نخواهیم کرد. این هدف به حرکت ما برای رسیدن به اهداف بزرگتر جهت می دهد.

یورونیوز: آیا قادر به پیروی از این اصول در زندگی روزمره تان هستید؟

الین مک آرتور: هنگامی که برای اولین بار از منابع محدود آگاه شدمم، یکی از سوالاتی که از خودم پرسیدم این بود که آیا می توانم همه چیز را در زندگی به بهترین شیوه ممکن تغییر دهم، به گونه ای که سبک نوینی برای زندگی داشته باشم و بتوانم شرایط زندگی را برای دوره ای طولانی تر عوض کنم؟ کارهای زیادی است که می شود انجام داد اما با این وجود سیستم عمل نکرد. خود سیستمی که در آن زندگی می کنیم امکانی که سیستم جدید من طولانی تر ادامه یابد را فراهم نمی کند. هنگامی که یک قایق را برای گشتن دور دنیا هدایت می کنید، به مدیریت انرژی قایق و هر آنچه در آن است می پردازید اما باید با سیستم بزرگتری که آب و هواست نیز کار کنید که به شما بستگی ندارد. همیشه باید یک مرور کلی بر همه چیز داشت و این وظیفه «اقتصاد چرخه ای» است.

یورونیوز: هیجان کاری را که انجام می دهید در مقایسه با آنچه در دوران قایقرانی انجام می دادید، چگونه است؟

الین مک آرتور: هیجان زیادی در هر دو دنیا وجود دارد. هنگامی که شما دور دنیا قایقرانی می کنید هیجان عظیمی دارید. برای زندگی تان می ترسید اما ترس محدودی است و خیلی اهمیت ندارد. اگر همه چیز اشتباه پیش برود این تنها به شما و خانواده و نزدیکانتان مربوط می شود اما باز هم مهم نیست و شما به کارتان ادامه می دهید زیرا آن هدفتان است. اما موضوع منابع طبیعی چالشی برای همه ماست و اگر در این حوزه هیجانی بالاتر وجود دارد، از این روست که اهمیت بالایی دارد، اقتصاد جهانی ما بسیار مهم است.

یورونیوز: سوالی از یکی از مخاطبانمان دریافت کردیم. او پرسیده: در زمان قایقرانی بزرگترین ترس شما چه بود؟ و من می خواهم به ان مطلبی اضافه کنم اکنون بزرگترین ترس شما چیست؟

الین مک آرتور: بزرگترین ترس من به عنوان قایقران، شکست بود و حالا هم بزرگترین ترسم شکست است.

یورونیوز: بنابراین شما حق انتخاب ندارید و این کار باید انجام شود.

الین مک آرتور: بی تردید این مهمترین چیزی است که من انجام داده ام.

یورونیوز: برای الهام بخش بودن برای نسل جوان چه می کنید؟ زیرا آنها می خواهند یک زمانی این راه را طی کنند و به این سبک زندگی کنند. آیا نسل های جوان تر برای نوآوری در این راه تمایل دارند؟ آیا آنها می توانند راهی را که شما می روید واضح تر ببینند؟ مثلا انهایی که مدیران کسب و کار هستند؟

الین مک آرتور: من جوانان را دوست دارم. ما ابتدا با بخش آموزش بریتانیا و سپس بخش های آموزش جهانی وارد همکاری شدیم. بنیاد ما همکارانی در سطح جهان دارد. ما خاطرات زیبایی در این باره داریم. مثلا یک دانش اموزی هجده ساله بریتانیایی وارد کارهای طراحی و تکنولوژی شده و درباره چرخه اقتصادی به مطالعه پرداخته و اکنون با این بنیاد مشغول به کار است. او می گوید که از شانزده سالگی علاقمند به طراحی و تکنولوژی بوده ولی چیزی درباره این سبک از طراحی نمی دانسته و اکنون اطلاعات زیادی درباره اقتصاد چرخه ای دارد و هرچه را می بیند می تواند طراحی کند. او به دنیا همچون فرصت بزرگی نگاه می کند و ما چنین چیزهایی را بارها و بارها دیده ایم.

یورونیوز: نوآوری مترادف با ماجراجویی است. و ما اغلب می شنویم که جوانان روحیه ماجراجویی شان را از دست داده اند. برداشت شما چیست؟

الین مک آرتور: زندگی یک سفر است نه یک مقصد. و حقیقت بزرگی در کلمه «ماجراجویی» و در انچه ما اکنون در قالب اقتصاد چرخه ای انجام می دهیم، وجود دارد. این حقیقت نوآوری و خلاقیت و تغییر در کل سیستم است. شگفت انگیز است که چیزی به نام هدف وجود دارد. ما می بینیم که چشمان دانش آموزان و فعالان اقتصادی که تمایل به رویارویی با این چالش دارند، می درخشد.

یورونیوز: شناخت عمومی از شما به عنوان یک قایقران موفق، به شما اجازه داده تا به انجام چنین کاری دست بزنید. آیا از این شهرت لذت می برید؟

الین مک آرتور: من هرگز کسی نبودم که از شهرت لذت ببرد و همیشه از حمایت هایی که از من می شد بسیار سپاسگزار بودم. استقبال گرم در وطن هنگامی که از سفر دور دنیا برمی گشتم بسیار شگفت انگیز بود. موضوع شهرت نیست بلکه یک اشتیاق فوق العاده انسانیست. زندگی زمانی که بر اساس شهرتتان کار می کنید واقعی نیست. زندگی واقعی جای دیگریست و نحوه اداره ان مهم است.

یورونیوز: لحظات برجسته زندگی شما مربوط به چه دورانی بود؟ در زمان قایقرانی یا کار اکنونتان درباره اقتصاد چرخه ای؟ و بدترین لحظات زندگی تان مربوط به چه زمانیست؟

الین مک آرتور: فکر می کنم بهترین لحظات زندگی در راه است و تا کنون اتفاق نیفتاده. زیرا واقعا مهم است که چیزی وجود داشته باشد که شما را در زندگی تان به جلو براند. این سوال را در پایان دور دوم سفرم گرد جهان، از من پرسیدند؛ وقتی که رکوردها را شکستم. اینکه «آیا لحظه ای ارزشمندتر در زندگی ات وجود دارد؟» و جواب دادم بله من مطمئنم که این لحظه در راه است. اما درباره لحظات بد، بله لحظات تلخ زیادی وجود دارد مثلا هنگامیکه شما نمی توانید کمک های مالی برای بنیادتان پیدا کنید. در ابتدای تاسیس این بنیاد، حتی ایده اقتصاد چرخه ای نیز موضوع جدیدی بود و ما نمی دانستیم که این موسسه به چه بخش هایی می تواند خدمات دهد. ما چالش های بسیاری را می دیدیم و راه حل را نمی یافتیم. بسیار مشکل بود. شرایطی همچون غرق شدن در اقیانوس. زیرا در آنجا نیز گاهی تنها یک دقیقه با مرگ فاصله دارید و یک دقیقه بعد می بینید که هنوز زنده اید. این یک سفر واقعی است.

یورونیوز: یکی دیگر از سوالات مخاطبان را مطرح می کنم. می پرسند راز موفقیت شما چیست؟ من فکر نمی کنم که او بخواهد شما را بکشد اما در ادامه می پرسد: دوست دارید چه یادی از شما بماند؟

الین مک آرتور: عزم و اراده.

یورونیوز: چه چیزی شما را اینقدر مصمم کرد؟

الین مک آرتور: ایده مشخصی ندارم که چرا اینقدر مصمم هستم. اما همیشه اینگونه بوده ام. همیشه اهل رقابت بودم. اما قطعا چیزهایی وجود دارد که من روی آنها قفل می شدم مثل چیزهایی که گرد جهان وجود دارد و اینکه مثلا در دوران کودکی پول شام مدرسه را صرفه جویی کنم تا بتوانم قایقی بخرم. سپس قایقی خریدم و سراسر بریتانیا را با آن گشتم و همیشه بر این هدف تمرکز داشتم. بنابراین من مصمم بودم و اینکه دوست دارم از من چگونه یاد شود؟ اینکه بگویند فرد خوبی بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با یووال نوح هراری، نویسندۀ کتاب «۲۱ درس برای قرن ۲۱»

دانمارک-آلمان تنها در ۷ دقیقه با «فئمارنبلت»؛ طولانی‌ترین تونل زیرآبی جهان با خط راه‌آهن و چهار باند

خزر دریاست یا دریاچه؟