رد آتش بس از سوی حماس، چه هزینه هایی در بر دارد؟

رد آتش بس از سوی حماس، چه هزینه هایی در بر دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گروه عزالدین قسام که شاخۀ نظامی حماس شناخته می شود، از پذیرفتن آتش بس پیشنهاد شده توسط مصر میان این گروه و اسراییل سرباز زده است. اسراییل این آتش بس را پذیرفت اما مقامات حماس می گویند تا زمانیکه اسراییل شرایط آنها را نپذیرد، تن به آتش بس نمی دهند و پرتاب راکت به سوی جنوب اسراییل را ادامه خواهند داد.

آزادی زندانیان فلسطینی، بازگشایی مرز رفح با مصر و پایان محاصرۀ غزه از جمله شرایطی است که حماس برای پذیرفتن این آتش بس اعلام کرده است.

اسراییل نیز که در پی پیشنهاد آتش بس از سوی مصر، این آتش بس را به شرط توقف راکت پرانی های حماس پذیرفته بود، تاکید کرده است که به حملات خود علیه نوار غزه و مواضع حماس ادامه خواهد داد. حملاتی که تاکنون صدها کشته و مجروح از میان فلسطینی ها برجای گذاشته است.

اسراییل همچنین از هزاران ساکن فلسطینی شمال منطقۀ نوار غزه خواسته است این منطقه را ترک کنند. حماس نیز همچنان بر ادامۀ حملات خود علیه اسراییل مصر است و با وجود وساطت محمود عباس، رییس تشکیلات خودگردان فلسطین و مقامات مصر، این گروه حاضر به توقف راکت پرانی ها به جنوب اسراییل نیست.

سامی ابوظهری، سخنگوی حماس در مورد اینکه چرا این گروه فلسطینی، این آتش بس را نپذیرفته است، می گوید: “اعلام این خبر که اشغالگران اسراییلی یکطرفه به جنگ پایان می دهند و آتش بس را قبول می کنند برای ما معنا و ارزشی ندارد. آنچه که ما پیشنهاد می دهیم، پایان جنگ نیست بلکه پایان دادن به بی عدالتی علیه مردم غزه خواستۀ ماست.”

این جنگ که به بهانۀ ربودن و قتل سه جوان اسراییلی آغاز شد، بر سختی شرایطی حاکم بر فلسطینی های ساکن غزه می افزاید. محاصرۀ کامل این منطقه نیز امکان داشتن یک زندگی عادی را از مردم غزه گرفته است.

حماس که همواره خود را تنها قدرت حفاظت از مردم غزه معرفی کرده، می گوید حاضر است یک نماینده برای دیدار و گفتگو با میانجی و یا طرف های اسراییلی برای رسیدن به یک توافق در مورد آتش بس به قاهره بفرستد.

این امر ممکن است روابط تیرۀ میان حماس و مصر را نیز بهبود ببخشد. قاهره گذرگاه رفح را از چند ماه پیش به اینسو و تحت فشار اسراییل و متحدانش بسته و دولت جدید مصر نیز، روابط خود با حماس را کاهش داده است. این کشور که میانجی برقراری آتش بس میان اسراییل و حماس شده، پذیرفته است مرزهای خود را برای چند روز و آنهم بمنظور انتقال کمک های انسانی به غزه باز کند.

در صورتیکه حماس همچنان پیشنهاد آتش بس را رد کند، ممکن است دولت عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر که روابط تیره ای نیز با حماس دارد، در این امر تجدید نظر کند و مرزها را دوباره ببند.

در آنصورت شرایط غزه که زیر بمباران و حملۀ ارتش اسراییل است، بدتر خواهد شد. حماس شاید قدرت نظامی اسراییل را نداشته باشد و نتواند با ارتش تا دندان مسلح این کشور مقابله کند اما راکت پراکنی های این گروه، می تواند بار آزار به شهروندان اسراییل و خسارت به مناطق جنوبی این کشور و هزینه بر دوش اسراییل را زیاد کند.

اسراییل هم شاید تمایلی به طولانی شدن این جنگ نداشته باشد چرا که بالا رفتن تلفات و قربانیان غیرنظامی که همیشه از طرف فلسطینی ها بیشتر از طرف اسراییلی است، می تواند اعتراض های بین المللی را علیه اسراییل افزایش دهد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل در پاسخ به رد آتش بس از سوی حماس گفته است “وقتی آتش بس وجود ندارد، تنها چارۀ ما ادامۀ آتش است”. این ادامۀ آتش نه تنها به تامین امنیت شهروندان اسراییلی منجر نخواهد شد، بلکه ممکن است موجب تکرار اقدامات افراطی نظیر ربودن و قتل سه جوان اسراییلی و یک نوجوان فلسطینی که زنده سوزانده شد، بشود. در این میان، قطعا نه تنها در شرایط ناگوار و وضعیت غیرانسانی مردم تحت محاصرۀ غزه بهبودی حاصل نخواهد شد، بلکه عاملی بر افزایش تعداد پناهندگان و بی خانمان های فلسطینی خواهد بود.

«عدم پذیرش طرح صلح به سود حماس است»

یورونیوز: انگیزه های حماس چست؟ حَسنی عبیدی سلام، شما کارشناس در امور جهان عرب هستید. بیش از دویست کشته در طول یک هفته، ویرانی و کشتاری وحشتناک. آیا حماس مایل به راه اندازی جنگ تازه ای است؟ انگیزه های حماس چه می تواند باشد؟

حَسنی عبیدی: «هدف حماس بهره برداری از تنش موجود است، تنشی که بی تردید افراط گرایانِ هر دو طرف باعث آن هستند و این تنش برای حماس بلحاظ سیاسی دستاوردهایی داشته است. عدم پذیرش طرح صلح به سود حماس و برای آن بسیار مهمتر بوده است تا پذیرش آن. این امر در حالی که حماس سعی در برداشته شدن کامل محاصره غزه دارد موقعیت سیاسی آن را تحکیم می کند و از همه مهمتر برای شریک فلسطینی اش، یعنی تشکیلات خودگردان، مخاطراتی بدنبال می آورد.»

یورونیوز: شب گذشته، خانه های چهار تن از مقامات حماس توسط اسرائیل نابود شد. یک هفته است که ارتش اسرائیل غزه را می کوبد اما حملات راکتی متوقف نمی شود. سرچشمه ایستادگی حماس در چیست؟

حَسنی عبیدی: توازن قوا امروزه، البته به نفع اسرائیل است اما حماس، همه، از جمله ارتش اسرائیل را شگفت زده کرده است. بنظرم حماس سالها خود را آماده این حمله کرده است. در دو سال اخیر، به خصوص پس از رفتن مرسی، حماس می گوید که اوضاع بین المللی مطلوب و مناسب نیست چرا که همه متحدانش را از دست می دهد و بنابراین تدارک دیدن برای روزهای سخت و رویارویی با اسرائیل برای حماس از ضروریات بوده است. البته حماس همچنان ارتباط محکم خود با حامیان سابقش از جمله ایران را حفظ کرده است.

یورونیوز: اجازه دهید در مورد حمایت از حماس بحث کنیم. با توجه به تحولات اخیر در سوریه و عراق، آیا اسلام گرایانِ حماس اکنون خود را قویتر احساس می کنند؟

آگهی

حَسنی عبیدی: می دانید، جهادگران فلسطین، جهاد اسلامی و جنبش حماس، یک تجلی ملی و مبارزه ملی است و تصور امکان ارتباط آنها با جهاد بین المللی به ویژه با آنچه که در سوریه و عراق اتفاق می افتد بسیار مشکل است. اما پیشروی دولت اسلامی در عراق ایده هایی را می دهد بویژه به جهاد اسلامی. از نظر آنان امروزه کشورهای عرب ضعیف هستند و در برآورده شدن آرمانهای آنها کاری از پیش نمی برند و بنابراین آنها خود باید ابتکار عمل را در دست گیرند.

یورونیوز: مقامات حماس از حمله احتمالی زمینی به ارتش اسرائیل می گویند با این جمله که «رزمندگان جنبش مقاومت در آرزوی آن هستند، غزه گورستان آنها خواهد بود» پس از این همه کشته و مجروح و ویرانی آیا ساکنان غزه از موضع حماس حمایت می کنند؟

حَسنی عبیدی: اکثر مردم غزه تمایل به آتش بسی ماندگار دارند و شرایط را می دانیم؛ گشایش گذرگاههای مرزی، پایان محاصره و البته آزادی زندانیان. نکته دوم اینکه، مردم غزه به شدت محدود شده اند. می دانیم که حماس نه تنها یک حزب سیاسی بلکه یک سازمانی نظامی نیز هست و ساختاری اقتصادی هم دارد. زندگی روزمره در غزه پس از خروج تشکیلات خودگردان فلسطین، با این جنبش عجین شده است. از این رو بین مردم غزه و حماس همجوشی وجود دارد و گزینه دیگری نیست و اگر تنها گذرگاهِ غزه با مصر هم بسته است، عصیان و شورش غزه ای ها علیه حماس بسیار بعید به نظر می رسد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش‌ها به تیراندازی اسرائیل در زمان تحویل مواد غذایی؛ برزیل: بشریت در حق غیرنظامیان غزه کوتاهی کرد

تصاویر ماهواره‌ای از ساخت دیوار توسط مصر در نزدیکی مرز نوار غزه حکایت دارد

فهرست رو به رشد کشورهای تعلیق‌کننده کمک به آژانس کمک‌رسانی سازمان ملل به فلسطینیان؛ اونروا چیست؟