Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تردیدها بر سر انتخاب ژان کلود یونکر به ریاست کمیسیون اروپا

تردیدها بر سر انتخاب ژان کلود یونکر به ریاست کمیسیون اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

ژان کلود یونکر تردیدی ندارد که باید رئیس بعدی کمیسیون اروپا باشد چرا که حزبش (حزب مردم اروپا) که او را برای این پست نامزد کرده، بیشترین آرا در انتخابات پارلمان اروپا را کسب کرده است.

با این حال، تردیدهایی زیادی در حمایت برخی رهبران اروپایی از جمله دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا و آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان از او وجود دارد. خانم مرکل حمایت هایش از آقای یونکر را کمتر کرده تا راه برای دیگر نامزدهای این پست باز باشد.

خانم مرکل می گوید: «بعنوان عضوی از حزب مردم اروپا، از ژان کلود یونکر بعنوان کاندیدایمان برای ریاست کمیسیون اروپا حمایت کرده ام. من این پشتیبانی را فراموش نکرده ام. اما من همچنین به قواعدی که برای نامزدی در اتحادیه وجود دارد هم احترام می گذارم.»

قواعد نامزدی در اتحادیه حکم می کند که رهبران اتحادیه اروپا باید با در نظر گرفتن نتایج انتخابات پارلمان، فردی را برای ریاست کمیسیون نامزد کنند، اما این قواعد نمی گوید که آنها باید نامزد منتخب حزب برنده در انتخابات پارلمان اروپا را برای این پست کاندید کنند.

آقای یونکر برای اینکه بتواند جانشین ژوزه مانوئل باروسو شود باید بتواند اکثریت آرا را در پارلمان با خود داشته باشد، مذاکراتی که می تواند چندین هفته به طول انجامد.

گفتگو با نیکولاس بلومه، عضو هیئت سردبیری مجلۀ آلمانی اشپیگل

از میان ژان کلود یونکر و مارتین شولتز کدامیک بعنوان رییس کمیسیون اروپا انتخاب خواهد شد؟ آیا ممکن است که فرد سومی برای این سمت انتخاب شود؟

قرار بود پس از انتخابات پارلمان اروپا، نامزد حزب برتر به عنوان رییس کمیسیون اروپا نیز انتخاب شود. این نکته ای بود که به رای دهندگان گفته شده بود.

حزب مردم اروپا با تعداد بیشتری به پارلمان اروپا راه یافت. طبیعتا باید ژان کلود یونکر، نامزد این حزب که در ابتدا مورد حمایت آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان بود، رییس کمیسیون اروپا بشود.

اکنون، سران کشورهای عضو اتحادیۀ اروپا گفتگوها برای انتخاب فردی برای این سمت و یافتن راهی برای حل این مشکل را آغاز کرده اند. به همین منظور، یورونیوز گفتگویی را با نیکولاس بلومه، یکی از سردبیران مجلۀ آلمانی اشپیگل انجام داده است.

یورونیوز: پارلمان اروپا بر انتخاب یونکر صحه گذاشته است. چه کسی یا چه مساله ای بر سر راه وی برای رسیدن به ریاست کمیسیون قرار دارد؟

نیکولاس بلومه: دومین نهاد از ساختار اتحادیۀ اروپا یعنی شورای اروپا که از سران کشورها تشکیل شده، بر سر راه وی ایستاده است. در یک طرف، پارلمان اروپا قرار دارد و در سوی دیگر، ۲۸ کشوری که بعنوان عضو قانونی این ساختار، حق دارند به این گفتگوها وارد شوند. هر دو طرف موافق این نوع انتخاب بودند و به نظر می رسد که سران کشورها قصد دارند زمان را طول بدهند. دلیل آن نامشخص است.

یورونیوز: در طول مبارزات انتخاباتی، محافظه کاران آلمان به روی صدراعظم این کشور متمرکز بودند و ژان کلود یونکر زیاد ظاهر نبود. در مقابل، اتحاد سوسیالیست های اروپا کاملا روی مارتین شولتز متمرکز بودند و در تمام پوسترها او به تنهایی حضور گسترده ای داشت. چرا آنگلا مرکل در برابر ژان کلود یونکر قرار داده شده است؟

نیکولاس بلومه: من فکر می کنم که این دو یکدیگر را به خوبی می شناسند. آنها یک گذشتۀ طولانی و مشترک با یکدیگر دارند. ژان کلود یونکر بمدت ۳۰ سال است که چهره ای مهم در سیاست اروپاست و بیشتر این مدت به عنوان نخست وزیر لوکزامبورگ در صحنۀ سیاسی فعال بوده است. همزمان، رییس هیچ کشور دیگری نیز به اندازۀ آنگلا مرکل در راس قدرت نبوده است. این دو واقعا یکدیگر را خوب می شناسند و حتی برای مدت طولانی با یکدیگر نزاع کرده اند. از ابتدا، آنگلا مرکل با نامزدی ژان کلود یونکر موافق نبود چرا که می دانست در آخر چه اتفاقی خواهد افتاد. امری که الآن شاهد ان هستیم یعنی متمرکز شدن به روی دو کاندیدا که نهایتا فشار را بر روی شانه های سران کشورها خواهد گذاشت و انتخاب آنها را محدود خواهد کرد. این چیزی است که آنگلا مرکل اصلا دوست ندارد.

یورونیوز: وزن و اهمیت آنگلا مرکل برای اتحادیۀ اروپا چه میزان است؟ آیا یکبار دیگر اوست که در اروپا برای دیگران تصمیم خواهد گرفت؟

نیکولاس بلومه: خواهیم دید اما من فکر می کنم که او باز هم حرف آخر را خواهد زد زیرا دیگر سران کشورها از جمله فرانسوا اولاند، رییس جمهوری فرانسه و دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا مشکلات زیادی در کشورهای خود دارند که در این انتخابات مشخص شد. احزاب دیگر بویژه کسانی که به اتحادیۀ اروپا باور ندارند مانند حزب جبهۀ ملی در فرانسه یا حزب استقلال بریتانیا قدرت بیشتری گرفته اند و این دو را ضعیف می کنند. قوانین بازی تغییر کرده است و این امر، شرایط را برای رسیدن به یک توافق سخت تر می کند.

یورونیوز: چنانچه آنها یک فرد سوم را انتخاب کنند، آیا این خیانت به رای دهندگان نیست؟ آیا سندی بر اینکه بروکسل پشت درهای بسته تصمیم می گیرد، نخواهد بود؟

نیکولاس بلومه: این جریان مثل بازی پوکر است. مانند یک جنگ قدرت میان دو نهاد دمکراتیک قانونی که هر کدام می خواهند برنده باشند. در واقع این چیز بدی نیست. همین حالا می بینید که در آلمان، بین پارلمان و شورای فدرال این وضعیت وجود دارد. در این مورد بخصوص، چنانچه نظر رای دهندگان نادیده گرفته شود، موقعیت پیچیده تر خواهد شد. همه برای انتخاب فرد مورد نظر دقت به خرج داده اند. می توان شرط بست که اگر سران کشورها یک فرد سومی را انتخاب کنند و به پارلمان بفرستند تا رای اعتماد بگیرد، از سوی پارلمان اروپا رد خواهد شد.

آگهی

یورونیوز: پیش بینی شما چیست؟ چه کسی رییس بعدی کمیسیون اروپا خواهد شد؟

نیکولاس بلومه: من فکر می کنم در نهایت، ژان کلود یونکر انتخاب شود. آنها به یک سازش برای توازن منافع میان ۲۸ کشور و سران آنها خواهند یافت. توافق هایی مانند تخصیص برخی از پست های دیگر از جمله معاون کمیسیون اروپا یا مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا و از این قبیل. در حال حاضر، هرمان ون رامپوی باید جایگزین شود. در نهایت، یک سازش صورت خواهد گرفت اما وقتی نوبت ژان کلود یونکر بشود، فکر نمی کنم که هیچ امکانی برای مذاکره با پارلمان اروپا وجود داشته باشد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه بر سر «درگیری هسته‌ای با غرب» و دارایی‌‌های مسدود شده خود: خطر تشدید تنش‌ جدی است

امروز ۹ ماه مه روز اروپا است؛ بیم‌ها و امیدها در قاره سبز ۴۵ سال پس از بیانیه تاریخی رابرت شومان

اتحادیه اروپا: آمریکا در سال ۲۰۲۴ نیز ساز 'اول آمریکا' را بزند،اروپا بیش از پیش راه خود را خواهد رفت