Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ویلدرز، 'اسلام ستیز' هلندی: با اتحادیه اقتصادی اروپا موافقم، با اتحادیه سیاسی مخالف

ویلدرز، 'اسلام ستیز' هلندی: با اتحادیه اقتصادی اروپا موافقم، با اتحادیه سیاسی مخالف
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتخابات اتحادیه اروپا در راه است و احزاب راستگرای کشورهای عضو اتحادیه نیز فرصت را غنیمت شمرده و برای آن خیز برداشته اند. یکی از این احزاب، حزب «آزادی» هلند به رهبری خیرت ویلدرز است، سیاستمدار و نماینده پارلمان هلند که به داشتن عقاید مهاجر و مسلمان ستیزانه شهرت دارد.

او خود را راستگرای لیبرال و جدا از دیگر رهبران راستگرای اروپا همچون مارین لوپن فرانسه می داند، قرآن را با کتاب «نبرد من» هیتلر مقایسه می کند و می گوید «از اسلام متنفرم نه از مسلمانان.»

در آستانه برگزاری انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا، اولاف برنز، خبرنگار یورونیوز با وی مصاحبه ای انجام داده است:

یورونیوز: رهبر حزب آزادی و نماینده پارلمان هلند، خیرت ویلدرز، به یورونیوز خوش آمدید. در انتخابات پارلمانی شرکت می کنید که نمی خواهید اصلا وجود داشته باشد، این را چگونه توجیه می کنید؟

خیرت ویلدرز: تا زمانی که پارلمانی هست نباید تنها یک ایده و یک صدا وجود داشته باشد که همانا صدای امروزۀ حامیان اتحادیه اروپا در بروکسل است.

یورونیوز: اساس و بنیان انتقادی که به اتحادیه اروپا وارد می دانید، چیست؟

خیرت ویلدرز: به آنچه که حق حاکمیت را از هلند گرفته است، به کمیسرهایی که بر مسند قدرتند و کسی انتخابشان نکرده، در هلند هم نمی دانند و وضعیت بدتر هم می شود…انتقادم به بانوی چپگرای سوئدی، کمیسر لیبرال، خانم سیسیلیا مالموشتروم است که دیده بان مرزهای ماست. ما حتی نمی توانیم آنگونه که مایلیم با مسئله مهاجرت برخورد کنیم. اتحادیه اروپا بار مالی سنگینی را به ما تحمیل می کند. پرداخت سرانه هلندی ها به اتحادیه بیشتر از هر کشور دیگری است.

یورونیوز: حزب شما در انتخابات اروپا در هلند و در بین کشورهای بدبین به اتحادیه اروپا پیشتازترین است و احساسات بدبینانه به اتحادیه اروپا رو به تزاید است. بیایید تصور کنیم که شما و هم مسلکان شما حداکثر کرسی ها را تصاحب می کنید. چه خواهید کرد؟

خیرت ویلدرز: منهای بازار داخلی، از شر اتحادیه اروپا خلاص خواهیم شد. آرزو داشتم اتحادیه اروپا همان اساس تشکیل و آغازش در دهه پنجاه میلادی را حفظ می کرد یعنی همکاری اقتصادی را. هلند می تواند از این بُعد بازار داخلی اتحادیه بهره برد. من طرفدار آنم و مخالف تجارت آزاد. اتحادیه باید اتحادیه ای اقتصادی باشد و متاسفانه نه اتحادیه ای سیاسی و ورای دولت ها، آنگونه که اکنون هست.

یورونیوز: بیایید اتحادیه اروپا را در قالب تضمین گر نوعی از ثبات اقتصادی در این قاره تصور کنیم. در اینصورت اگر کشورهای ثروتمند به توصیه شما گوش سپارند و بروند خبری هم از بازاری داخلی نخواهد بود.

خیرت ویلدرز: نه، چرا نتوانیم در قالب اتحادیه ای از یک بازار داخلی و نه سیاسی با هم دیگر کار کنیم؟

یورونیوز: درصورت موفقیت خودتان و متحدانتان در پارلمان اتحادیه اروپا، برنامه دقیق و شفاف شما چه خواهد بود؟

خیرت ویلدرز: اگر چنین شود اتفاقی تاریخی روی خواهد داد. تصور کنید حزب استقلال بریتانیا بیش از سی درصد، حزب من 20 تا 25 درصد و حزب مارین لوپن در فرانسه بیست تا سی درصد را کسب کند! اگر چنین شود نه تنها در پارلمان اتحادیه اروپا، بلکه در عرصه سیاست داخلی اروپا زلزله روی خواهد داد.

یورونیوز: مدتهاست برای چنین انتخاباتی آماده و با بدبینان به اتحادیه اروپا متحد می شود. مارین لوپن از جبهه ملی فرانسه اصلی ترین متحد شما خواهد بود. آیا وی را حقیقتا شریکی برای خود می دانید؟ کسی که با عقاید شما مثلا در مورد ازدواج همجنسگرایان تفاوتی فاحش دارد و به یهودستیزی نیز متهم می شود؟

خیرت ویلدرز: فکر نمی کنم او یهودی ستیز باشد. شاید اگر پدرش ژان ماری لوپن بر سر کار بود با او دست بدست نمی دادم اما این حزب با مارین لوپن متحول شده است. همه از من می پرسند این همه تفاوت با احزاب دیگر چرا؟ ببینید برای مثال دموکرات مسیحی های آنگلا مرکل، صدرآعظم آلمان ، و یا دموکرات مسیحی های همین هلند با آقای برلوسکونی و احزاب بونگا بونگا همکاری کرده اند.

یورونیوز: حدود شما چیست؟ آیا می توانید احزاب بدبین به اتحادیه اروپا را در دیگر کشورها نام ببرید که حاضر به همکاری با آنها نیستید؟

خیرت ویلدرز: البته. با احزابی که نژادپرستی و یهودی ستیزی را اشاعه دهند همکاری نخواهیم کرد برای مثال حزب یوبیک مجارستان، یا حزب ملی در بریتانیا. بلندپروازی من فراتر از همکاری با مارین لوپن است. مایلم با آقای فاراج که احترام زیادی برایش قائلم، با حزب استقلال بریتانیا، همکاری داشته باشم، نگرش او به حزب جبهه ملی فرانسه اگر منفی هم نباشد اما مردد است. امیدوارم پس از انتخابات برای او و دیگر احزاب در تشکیل گروهی قدرتمند نسبت به امروز فضای بیشتری ایجاد شود.

یورونیوز: از مارین لوپن نام بردید و از نایجل فاراج. هر دوی آنها اخیرا خبرساز بودند و آقای فاراج نه خود خانم لوپن بلکه حزبش را به تبعیض و یهودستیزی متهم کرد. شاید با او موافق نباشید اما شاید این مثالی ایده آل و مستدل باشد به این که بدبینانِ به اتحادیه اروپا نخواهند توانست به تفاوتهایشان فائق آیند و به جان هم نیافتند؟

آگهی

خیرت ویلدرز: خوب. امیدوارم این صحت نداشته باشد که عدم فائق آمدن بر تفاوتها مایه خسران خواهد بود آن هم در لحظه ای تاریخی و بوقتی که احزاب بدبین به اتحادیه اروپا برنده می شوند. اما آنچه گفتید را کتمان نمی کنم و تفاوتها وجود دارند.

یورونیوز: در ماه مارس در لاهه هلند به هوادارانتان سوالی دادید و گفتید مراکشی ها کمتر شوند یا بیشتر؟ و جمعیت فریاد زد کمتر، کمتر. شما منتقد سرسخت اسلام هستید اما همیشه گفته اید انتقادتان متوجه دین اسلام است و نه مردم و پیروان آن. آیا از خط قرمز عبور نکرده اند، آیا علیه مردم بپا نخواسته اید؟

خیرت ویلدرز: نه. مراکشی ها را نام بردم چرا که آنان در صدر جدول آمار جرم و بزهکاری در هلند جای دارند. بیش از شصت درصد جوانان مراکشی تبار زیر 23 سال توسط پلیس هلند دستگیر شده اند. آنان بیست بار بیشتر از دیگران مرتکب جرم و خشونتهای خیابانی می شوند و آمار دستگیری آنها بالاست.

یورونیوز: آیا اگر تعدادی از جمعیت خاصی مشکل زا باشند، رواست که سیاستمداری کل جمعیت را طرد کند و زیر سوال برد؟

خیرت ویلدرز: گفتن حقیقت عین درایت است. این را که بر اساس آمار، مراکشی تبارها در هلند پرجمعیت ترند، من که از خودم در نیاورده ام.

آگهی

یورونیوز: آیا میزان بالای بزهکاری تنها بدین خاطر است که آنها مراکشی تبارند یا به موضوع بیکاری آنها هم مربوط می شود؟

خیرت ویلدرز: من روانشناس یا جامعه شناس نیستم و اهمیتی نمی دهم چرا مردم بزهکار و خلافکار می شوند. فقط آمار را می دانم و خواهان مجازات سنگین برای خلافکاران هستم.

یورونیوز: آیا می دانید برای مراکشی تبارهایی که خلافکار نیستند هضم سخن شما سخت است؟

خیرت ویلدرز: مراکشی تبارانی که اینجا در هلند مرتکب جرم و خلاف نمی شوند نباید از من و از حزبم واهمه ای داشته باشند. از قضا بر این واقفم که بسیاری از مسلمانان حتی در هلند از قانون پیروی می کنند، اما من یک سیاستمدارم و کسی باید در هلند حقایق را بازگوید و حقیقت این است که جمعیت مراکشی تباران در هلند از حد نصاب گذشته است و چه بخواهید و چه نخواهید، تقریبا نیمی از هلندی ها با من در این گفته هم رای هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات پارلمان اروپا؛ چرا پرتغال و مالت رای‌گیری زودهنگام را مجاز اعلام کرده‌اند؟

روسیه بر سر «درگیری هسته‌ای با غرب» و دارایی‌‌های مسدود شده خود: خطر تشدید تنش‌ جدی است

امروز ۹ ماه مه روز اروپا است؛ بیم‌ها و امیدها در قاره سبز ۴۵ سال پس از بیانیه تاریخی رابرت شومان