Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاکستان: مرزبانهای ایرانی در خاک ما نیستند؛ روحانی: پاکستان همکاری می کند

پاکستان: مرزبانهای ایرانی در خاک ما نیستند؛ روحانی: پاکستان همکاری می کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

با ادامه گروگانگیری مرزبانان ایرانی توسط گروه مسلح جیش العدل در استان سیستان و بلوچستان و در پی اعلام خبر کشته شدن یکی از آنها بدست گروگانگیران در روز چهارم فروردین ماه، نگرانی ها در مورد سرنوشت این مرزبانان گسترش یافته است.

مرزبانان ایرانی در روز هفدهم بهمن ماه گذشته در نزدیکی شهرستان سرباز در استان سیستان و بلوچستان به گروگان گرفته شدند. جیش العدل که ایران، آن را یک گروه تروریستی می خواند، مدعی دفاع از حقوق اقلیت سنی است و پیش از این نیز دست به عملیات مسلحانه زده است.

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز پنجشنبه (هفتم فروردین) در بازگشت از سفر افغانستان برای شرکت در جشن جهانی نوروز که طی آن در نشست چهارجانبه روسای جمهوری ایران، پاکستان، افغانستان و تاجیکستان نیز شرکت کرد، گفت که موضوع تروریست ها و گروههای تروریستی در این نشست مورد بحث قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، آقای روحانی گفت رییس جمهوری پاکستان در این جلسه تاکید کرده است که پاکستان همه تلاش خود را برای رهایی مرزبانان ایرانی به کار می گیرد و «تلاش بسیاری» خواهد کرد تا مرزهای دو کشور از این پس امن باشد.

در پی اعلام خبر کشته شدن یکی از مرزبانان ایرانی بنام جمشید دانایی فر، این هفته سفیر پاکستان در تهران به وزارت امور خارجه ایران فراخوانده شد تا درخواست ایران برای پیگیری جدی وضعیت مرزبانان ایرانی ربوده شده به وی منتقل شود. ایران همچنین خواستار اقدام فوری دولت پاکستان در شناسایی و دستگیری عاملان کشته شدن مرزبان ایرانی شد.

جیش العدل با انتشار تصاویری از این گروگانها (از جمله تصویر این گزارش) از طریق توییتر، اعلام کرده است که در ازای آزادی گروگانها خواستار آزادی آنچه این گروه پنجاه زندانی خود می خواند و نیز آزادی دویست سنی از زندانهای ایران شده است. جیش العدل همچنین خواستار آن شده که پنجاه زن اهل سنت که به گفته این گروه در سوریه در بازداشت نیروهای سپاه پاسداران ایران هستند، آزاد شوند.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان: مرزبانان ایرانی در خاک پاکستان نیستند

تنسیم اسلم، سخنگوی وزارت خارجه پاکستان روز چهارشنبه گفت تحقیقات انجام شده، ورود یا حضور مرزبانان ایرانی به خاک پاکستان را ثابت نکرده است.

به گزارش روزنامه داون، چاپ پاکستان، وی گفت: “پاکستان عمیقا از خبر کشته شدن یکی از پنج مرزبان ایرانی … متاسف است. ما این اقدام تروریستی را محکوم می کنیم و در درد و رنج خانواده های این شهید و دیگر مرزبانان شریکیم.”

خانم اسلم بار دیگر آمادگی پاکستان را برای اقدام در صورت دریافت هرگونه اطلاعات موثق و قابل پیگیری اعلام کرد.

سخنگوی وزارت خارجه پاکستان یادآوری کرد که در پی آخرین نشست کمیته مشترک امنیتی پاکستان و ایران در روزهای سی ام بهمن و اول اسفند ماه در شهر کویته، یک کمیته هماهنگی مرزی برای کمک به تلاشهای مشترک تشکیل شد.

به نوشته روزنامه داون، شبکه فارسی بی بی سی پیش تر به نقل از خانم اسلم گزارش کرده بود که برغم تشکیل کمیته هماهنگی، مقامات ایرانی هیچگاه (در این باره) با آنها تماسی برقرار نکردند.

تنسیم اسلم در این باره به روزنامه مذکور گفت: «یک دیدار مشترک از محل در ده کیلومتری خاک ایران که آنها می گویند مرزبانانشان از آنجا ربوده شده اند، صورت گرفت. من نمی دانم که کمیته، بعد از آن چگونه هماهنگی کرد. بنابر این، در این باره که آیا ایرانی ها در این جلسات شرکت کرده یا نکرده اند اظهارنظری نمی توانم بکنم و نکرده ام.»

این در حالی است که ایران معتقد است افراد جیش العدل در خاک پاکستان ماوا گرفته اند. پیش تر نیز، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته بود دولت پاکستان مسئول پاسخگویی درباره مرزبانان ایرانی است.

درخواست کمک از جامعه بین المللی

آگهی

همچنین محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در نامه ای به بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، خواستار اقدام قاطعانه جهانی برای آزادی این گروگانها شد.

وی در این نامه به تلاش ایرانیان برای گردآوری یک میلیون امضا برای درخواست کمک از جامعه بین المللی در این مورد اشاره کرد.

اسارت مرزبانان ایرانی در شبکه های اجتماعی و اینترنت بازتاب وسیعی داشته و ایرانیان در سراسر جهان، اقدام به اطلاع رسانی و درخواست کمک برای آزادی آنها کرده اند.

گزارش از ماریا سرسالاری

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ربوده شدن ۱۴ مأمور مسلح در میرجاوه؛ جیش‌العدل آدم‌ربایی را بر عهده گرفت

مردی به دلیل تلاش برای راه اندازی باشگاه همجنسگرایان در پاکستان به بیمارستان روانی فرستاده شد

پاکستانی‌ها برای نشان دادن همبستگی با فلسطینیان در کراچی تظاهرات کردند