Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

برژینسکی: روسیه در پی احیای اتحاد جماهیر شوروی از طریق اوکراین

برژینسکی: روسیه در پی احیای اتحاد جماهیر شوروی از طریق اوکراین
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

به نظر می رسد مسکو و غرب نمی خواهند به زور آزمایی شان در جدی ترین درگیری از زمان جنگ سرد تاکنون خاتمه دهند.

کریمه، شبه جزیره روس زبان در جنوب اوکراین از ۲۸ فوریه گذشته توسط سربازان مسلحی که یونیفورم هایی همانند نیروهای روسی به تن دارند کنترل می شود، اگر چه مسکو این موضوع را انکار می کند.

باراک اوباما روز پنج شنبه اعلام کرد که همه پرسی ۱۶ مارس در مورد الحاق کریمه به روسیه، آنچنان که پارلمان جمهوری خودمختار کریمه اعلام کرده، نقض قوانین بین المللی است.

باراک اوباما محدودیت هایی را در صدور ویزا برای تعدادی از مقاماتی که در نقض حق حاکمیت اوکراین نقش دارند را به مورد اجرا گذاشته است. رئیس جمهوری آمریکا همچنین حکمی را برای مسدود کردن دارایی های مقامات روس و مقامات پیشین اوکراین صادر کرده است.

بعداز نشست فوق العاده در مورد بحران اوکراین، اتحادیه اروپا اعلام کرد که نخستین بخش از تحریم های سیاسی علیه روسیه را اجرا می کند.

رهبران اروپایی تصمیم گرفته اند مذاکرات با مسکو را درباره ویزا متوقف کنند و روسیه را تهدید کرده اند که در صورت وخیم تر شدن اوضاع در اوکراین، تحریم های اقتصادی را علیه مسکو به مورد اجرا خواهند گذاشت.

درباره نقش روسیه در بحران اوکراین با زیبگنیو برژینسکی گفتگویی کرده ایم.

زیبگنیو برژینسکی متولد لهستان و مشاور امنیت ملی در دوره ریاست جمهوری جیمی کارتر یکی از برترین متفکران ژئواستراتژیک زمان ماست.

برژینسکی نویسنده کتاب های فراوان و پژوهشگر در مرکز استراتژیک و بین المللی (CSIS) در ۸۵ سالگی از مهمترین متفکران سیاسی است. استفان گروب خبرنگار یورونیوز درباره بحران اوکراین با او گفتگو کرده است.

یورونیوز: دکتر برژینسکی برای حضورتان در این برنامه بسیار متشکرم. شما بیش از دو دهه است که نسبت به موقعیتی که در آن روسیه به تهدید اوکراین دست بزند و باعث بی ثباتی در استقلال اوکراین شود هشدار داده اید و درباره این موضوع نوشته اید. می خواهم از شما بپرسم: آیا اقدام اخیر پوتین در اوکراین شما را شگفت زده کرد؟

برژینسکی: نه. بطور کلی نه. بخاطر اینکه پوتین جملاتی مانند این را گفته که «فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی بزرگترین فاجعه قرن بیستم است.» فکر کنید که این به چه معناست. در جنگ جهانی اول میلیون ها نفر کشته شدند. در جنگ جهانی دوم میلیون ها، میلیون ها و میلیون ها نفر و همچنین در هولوکاست کشته شدند. در جنگ سرد احتمال فاجعه هسته ای برای تمام بشریت وجود داشت. نه، همه اینها آنقدراهمیت ندارند که از بین رفتن دولتی که در آن پوتین پلیس مخفی آن در سازمان کا گ ب بوده است.

او می خواهد اتحاد جماهیر شوروی را احیا کند و اوکراین بهای این کار است. اگر او بتواند اوکراین را بدست آورد، می تواند گامی در این مسیر بردارد.

یورونیوز: می دانیم که روس ها شطرنج بازان ماهری هستند.

برژینسکی: بعضی از آنها، بعضی های شان هم بسیار بد هستند.

یورونیوز: اما در حال حاضر به نظر می رسد که پوتین صفحه بازی شطرنج را به دیوار کوبیده است. آیا می داند چه کار می کند؟ آیا بدنبال یک طرح جامع برای اوکراین است؟

آگهی

برژینسکی: مطمئنا او محاسباتی دارد اما به نظر من یک برنامه کوتاه مدت. مثلا سربازانش را مثل کسانی که از مریخ آمده اند با لباس مبدل به کریمه فرستاده. شما نمی دانید آنها از کجا آمده اند. نوعی انکار کردن ماجرا. این کمی شبیه مافیاست که گانگسترهایی را با صورت های پوشیده برای کشتن کسی می فرستند. خوب چه کار کردند؟ همه می دانند که آنها روس هستند اما آنها باز انکارمی کنند. من حدس می زنم زمانی که پوتین این کار را انجام داد به امکان پیشروی بیشتر فکر می کرد اگر البته هیچ واکنشی از سوی اوکراینی ها و همین طور از سوی غرب صورت نمی گرفت. او می تواند این کار را به شرق اوکراین گسترش بدهد و منطقه به منطقه پیش برود و در نهایت به تجزیه اوکراین و تحمیل دولت نزدیک به خود در کی یف برسد.

یورنیوز: زمانی که اتحاد جماهیر شوروی افغانستان را اشغال کرد شما مشاوره امنیت ملی رئیس جمهوری کارتر بودید. در حال حاضر که روس ها به اوکراین حمله کرده اند، اگر شما مشاور امنیت ملی رئیس جمهوری اوباما بودید چه توصیه ای می کردید؟

برژینسکی: ما باید این پیام را به روس ها منتقل کنیم که اگر آنها به داشتن روابط مبتنی بر همکاری با اوکراین جدی هستند، صد در صد با این وضعیت ممکن نیست. ما هم علاقمند به این کار هستیم بخاطر اینکه ما نمی خواهیم رابطه انحصاری با اوکراین داشته باشیم. اوکراین به ثبات و کمک نیاز دارد و ما هر دو، یعنی آمریکا و روسیه می توانیم در این زمینه همکاری کنیم. هم زمان ما می توانیم روس ها را مطمئن کنیم که هدف ما ترغیب اوکراین به پیوستن به ناتو نیست، موضوعی که روس ها ممکن است آنرا تهدید نظامی تلقی کنند. اتفاقا درصد بالایی از اوکراینی ها نمی خواهند به ناتو بپیوندند اما می خواهند مستقل باشند. بنابراین این کاملا با واقعیت سیاسی سازگار است. اما همزمان ما باید این پیام ها را بدون سرو صدا انتقال دهیم نه به شیوه ای که پوتین را تحقیر کند. اما اگر او به این کار چندان راغب نیست و یا حتی تمایل به پیشروی بیشتر و تهدید اوکراین را دارد، باید بداند که این کارها عواقبی در پی دارد. اگر روس ها رفتارشان در کریمه را تغییر ندهند من به شما اطمینان می دهم که اکثریت وسیعی از اوکراینی ها که ضد روس نیستند، ضد روس خواهند شد.

یورونیوز: آمریکا و اروپا چه گزینه هایی روی میز دارند؟

آگهی

برژینسکی: می توان قرادادهای اقتصادی جاری را تعلیق کرد. پول های متعلق به روس ها در خارج را بلوکه کرد. می توان بسیاری از ابزارهای این چنینی را به کار گرفت و به روس ها پیام داد که ایجاد چنین چالش هایی در وسط اروپا هزینه های واقعی برای آنها دارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد

آمریکا روسیه را به استفاده از «سلاح شیمیایی» در اوکراین متهم کرد

آمریکا بیش از ۵۰۰ تحریم جدید را علیه روسیه وضع کرد