Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دبیرکل ناتو دولت سوریه را مسئول حملات شیمیایی در این کشور دانست

دبیرکل ناتو دولت سوریه را مسئول حملات شیمیایی در این کشور دانست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

چشم انداز اقدام نظامی احتمالی علیه سوریه بار دیگرسازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را در کانون توجه قرار داده است. اتحاد نظامی غرب با حمایت سازمان ملل، پیش تر در مواردی اقدامات تنبیهی را به اجرا گذاشته است. اما در صورت به اجماع نرسیدن شورای امنیت، چه کسی این بار رهبری حمله به سوریه را برعهده خواهد گرفت؟ جامعه بین الملل بشدت درگیر این مسئله است وبحث در مورد آن ادامه دارد. خبرنگار یورونیوز در رابطه با این موضوع با آندرس فو راسموسن دبیر کل ناتو، گفتگویی انجام داده که مشروح آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: آقای دبیرکل از اینکه دعوت یورونیوز را در این برهه حساس تصمیم گیری جهانی در مورد واکنش به حملات شیمیایی در سوریه، پذیرفتید از شما تشکر می کنم. ناتو در رابطه با سوریه چه کار کرده یا خواهد کرد یا حداقل برنامه آنرا دارد؟

راسموسن دبیر کل ناتو: « اول ازهمه اجازه دهید تاکید داشته باشم که هر گونه نقش ناتو در آینده را نمی توان در حال حاضر پیش بینی کرد. اما در وهله کنونی، ناتو تا آنجا که لازم بوده به اعضاء و متحدان مشاوره داده و حتی برای اطمینان از دفاع موثر از مردم و خاک کشور ترکیه موشکهای پاتریوت را مستقر کرده ایم. نقش فراتری را نمی توانم پیش بینی کنم اما همانطور که گفته ایم ما نگران اوضاع سوریه هستیم و عقیده شخصی من بر این است که حملات شیمیایی در این کشور را نباید بدون پاسخ گذاشت. جامعه بین المللی باید به دیکتاتورهای دنیا پیام واضحی با این مضمون بفرستد که درصورت استفاده از سلاح شیمیایی، منتظر واکنش بین المللی باشند.»

یورونیوز: اما از چه راهی؟ چگونه می توان چنین پیامی فرستاد؟

راسموسن دبیر کل ناتو: «خوب شیوه آنرا خود کشورها هستند که تعیین می کنند. همانطور که اطلاع دارید در حال حاضر هم ملاحظاتی مطرح است اما بنظر من اینکه جامعه بین الملل پیام شفافی بفرستد، اهمیت زیادی دارد. این وظیفه و مسئولیت جامعه بین الملل است تا ممنوعیت جهانی استفاده از تسلیحات شیمیایی را به اجرا درآورد و آنرا تقویت کند.»

یورونیوز: تا چه حد متقاعد شده اید که دولت سوریه این حملات را انجام داده است؟

راسموسن دبیر کل ناتو: «من متقاعد شده ام که دولت سوریه مسئول است. منابع مختلفی تاکید کرده اند که رژیم سوریه مسئول این کار است. به نظرم اپوزیسیون سوریه ظرفیت و قدرت انجام حمله آنهم در چنین مقیاسی را ندارد. غیرمنطقی است اگر فکر کنیم اپوزیسیون به مناطقی که تحت کنترلش بودند و طرفداران خود با سلاح شیمیایی حمله کند. به نظر من شکی وجود ندارد که رژیم سوریه این حملات را انجام داده است.»

یورونیوز: چرا ادعای حمله شیمیایی را نسبت به کشتن شهروندان با گلوله اینقدر جدی تر گرفته اید؟

راسموسن دبیر کل ناتو: « البته که کشتارهایی که در سوریه شاهدش هستیم وحشتناک است. شاید بیشتر از صد هزار نفر جان خود را از دست داده باشند و این هولناک است. اما استفاده از سلاح شیمیایی مسئله خاصی است. از سلاحهای شیمیایی در ابعاد محدود استفاده می شود اما بسادگی تبدیل به ابزاری برای کشتار جمعی می شوند برای همین هم هست که محدودیت های شدیدی در کنوانسیونهای بین المللی درمورد استفاده از آن وضع شده است و در حال حاضر هم استفاده از آنرا بطور کل ممنوع کرده اند. برای این است که جامعه بین الملل در راستای اجرای کنوانسیونهای بین المللی مسئولیت ویژه ای دارد.»

یورونیوز: می دانید که روسیه حامی دولت سوریه است و سلاح در اختیارش می گذارد. در این کشور پایگاه نظامی دارد. آیا حمله کردن به سوریه بمنزله مقابله یا به خطر انداختن مواضع روسیه نیست؟ در این مورد نگرانی ای ندارید؟

راسموسن دبیر کل ناتو: « من عمیقا از این دو دستگی بوجود آمده در جامعه جهانی متاسفم. بنظرم شکاف جامعه بین الملل در مورد بحران سوریه مسئولیت سنگین تری را به همراه خواهد داشت اما فکر می کنم در انتها روسها متوجه می شوند که وارد بازی دشواری شده اند و دست آخر خود را درگیر جنگ و مناقشه نخواهند کرد. معتقدم این مسئولیت همه جامعه بین الملل است تا از کنوانسیونهای بین المللی منع استفاده از تسلیحات شیمیایی حفاظت کند.»

یورونیوز: شرایط با روسیه در حال حاضر کمی پیچیده شده. ما اینجا در ویلنیوس صحبت می کنیم و بزودی در پاییز، لیتوانی هم در مانور ناتو برای آمادگی دفاعی در برابر دشمن خارجی مشارکت خواهد کرد. روسیه و بلاروس هم قصد دارند در همان منطقه مانور نظامی مشترک برگزار کنند. مسکو می گوید این وضعیت یادآور دوران جنگ سرد شده است. با این نظر موافقید؟

راسموسن دبیر کل ناتو: « نه بنظرم همه باید خونسردی خودشان را حفظ کنند. این امری عادی است که ارتشها، مانور داشته باشند.منظورم این است که تمرینهای نظامی ضروری اند. ما این کار را انجام می دهیم، روسیه هم انجام می دهد. مشکل بنظرمن انجام این تمرینات نیست. مشکل عدم شفافیتی است که می توانست وجود داشته باشد و ما دقیقا به همین دلیل شفافیت کامل داریم. از روسها دعوت کردیم تا بیایند و از نزدیک در جریان تمرینات ما باشند. هیچ چیزی برای مخفی کردن نداریم و انتظارمان هم این است که روسها هم ما را در جریان تمرینهای خود قرار دهند. بحث های خوبی در این مورد در شورای ناتو روسیه داشته ایم که قابل تقدیرند. بنابراین بنظرم در مورد تمرین های نظامی، مسئله مهم داشتن شفافیت کامل است تا از ایجاد هر گونه سوء تفاهم و برداشت اشتباه جلوگیری شود.»

یورونیوز: ایالات متحده آمریکا در مورد سامانه دفاع موشکی در اروپا و مسئله خلع سلاح، بزعم خود به روسیه امتیاز داد. واکنش شما به پاسخ روسها در این زمینه چیست؟

راسموسن دبیر کل ناتو:«اول از همه اجازه دهید تاکید کنم که ما برای حفاظت موثر از مردممان در برابر حملات موشکی تصمیم گرفتیم سپردفاع موشکی ناتو را ایجاد کنیم و این را هم می دانیم که بیش از ۳۰ کشور در دنیا به فن آوری موشکی مجهزند یا در حال رسیدن به آن هستند. بعضی از این کشورها قابلیت هدف قرار دادن مواضع مشخصی در اروپا را دارند. ما می خواهیم از مردممان محافظت کنیم. برای همین ما این سیستم را در ناتو می خواهیم بوجود آوریم و از روسیه هم در این رابطه دعوت به همکاری کرده ایم. تاکنون آنها پاسخ مثبتی نداده اند. اخیرا آمریکایی ها کمی روش دفاع موشکی شان را تغییر داده اند. اما در اصل این موضوع که تا سال ۲۰۱۸ سیستم دفاع موشکی ناتو کامل و همه گیر خواهد شد، تغییری بوجود نیامده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دست کم ۲ نفر در حمله اسرائيل به جنوب سوریه کشته شدند

دیده‌بان حقوق بشر سوریه: ۶ شبه‌نظامی طرفدار ایران در حملات اسرائیل به سوریه کشته شدند

کشته شدن فرمانده ارشد سپاه در حمله هوایی به ساختمانی در کنار سفارت ایران در دمشق