Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

عذرخواهی افشاگر ویکی لیکس در پایان جلسه دادگاه

عذرخواهی افشاگر ویکی لیکس در پایان جلسه دادگاه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بردلی منینگ، سرباز آمریکایی و افشاگر اطلاعات محرمانه به سایت ویکی لیکس، روز چهارشنبه ۲۳ مردادماه، در دادگاه نظامی فورت مید ایالت مریلند عذر خواهی کرد.

سرباز ۲۵ ساله آمریکایی در جلسه ای که برای اعلام حکمش تشکیل شده بود، گفت:« من از رنجاندن مردم متاسفم. من از رنجاندن آمریکا متاسفم. بابت پیامدهای ناخواسته کارهایم عذرخواهی می کنم. فکر می کردم به این وسیله به مردم کمک می کنم.»

این اولین بار است که این افسر سابق تحلیل اطلاعات که در یکی از پایگاه های عملیاتی بسیار مهم و حساس کار می کرده، ابراز ندامت می کند.

پیش از این، وی در جریان محاکمه در دادگاه، کار نشت اطلاعات را به این صورت توجیه کرده بود: افشای این اطلاعت برای درگیری ذهنی ملی آمریکایی ها به کشتن و یا اسیر کردن افراد [در جنگ عراق]، لازم بوده است.

دادگاه نظامی، بردلی منینگ را به علت نشت اطلاعات محرمانه به بیش از ۹۰ سال زندان محکوم کرده است. وی پیش تر از اتهام “کمک به دشمن” تبرئه شد.

برادلی منینگ ۲۰ مورد اتهامی دارد. دادگاه اصلی وی، روز ۱۳ خرداد در پادگان نظامی فورت مید، واقع در ایالت مریلند، در نزدیکی مقر آژانس امنیت ملی برگزار شد.

آقای منینگ سه سال پیش، بیش از ۷۰۰ هزار سند محرمانه نظامی و دیپلماتیک را در اختیار گروه ویکی لیکس قرار داد و به این ترتیب در کانون توجه رسانه های قرار گرفت. این اقدام، او را به یکی از بزرگترین افشاگران اسرار سری در تاریخ آمریکا تبدیل کرد.

وی پیش تر گفته بود که هیچگاه ویکی لیکس برای این که مدارک را در اختیار این گروه قرار دهد، فشاری بر او وارد نکرد و خود او به این نتیجه رسیده بود که بهترین راه برای رساندن اطلاعات و پیغام های ثبت شده جنگی به افکار عمومی، گروهی است که به مدیریت جولیان آسانژ استرالیایی فعالیت می کنند.

وکلای مدافع او افرادی را برای شهادت در دادگاه معرفی کردند. طبق اظهارات این افراد، مسئولان ارتش باید به مشکلات روانی منینگ توجه می کردند و مأموریت او را در عراق پایان می داند. آنها امیدوارند که قاضی دادگاه این مسئله را به عنوان دلیلی برای کاهش مجازات برادلی منینگ بپذیرد. سروان دیوید مولتون، روان پزشک نیروی دریایی، روز چهارشنبه شهادت داد که که ویژگی های چهره منینگ نشان می دهد که او در حالت جنینی و در رحم مادرش، در معرض استفاده از الکل قرار گرفته است و نشانه های دیگری نیز از سندروم تأثیر الکل بر جنین را نیز دارد.

یکی از روان شناسان نیروی زمینی نیز شهادت داد که آقای منینگ هنگام خدمت در عراق تحت فشار زیادی بوده است زیرا از مشکل هویت جنسیتی رنج می برده است.

واکنش سایت ویکی لیکس به عذر خواهی برادلی منینگویکی لیکس ضمن حمایت از برادلی منینگ و اشاره به فشارهایی که وی طی سه سال گذشته، از زمان دستگیری متحمل شده است بیانیه ای را در مورد عذر خواهی مننیگ در دادگاه نظامی مید فورد، در تارنمای خود قرار داده است. خلاصه ای از این بیانه به شرح زیر است :

«بردلی منینگ در حالی که دادگاه نظامی او رو به پایان است در جلسه تعیین مجازاتش در فورت مید، مریلند، اظهار پشیمانی کرده است.

«از زمان دستگیری، منینگ فشارهای زیادی را تحمل کرده است: زندان انفرادی، بازرسیِ بدنی، برخوردهای غیرانسانی و توهین آمیز دولت ایالات متحده آمریکا. حق او به محاکمه فوری که در قانون اساسی تصریح شده، نادیده گرفته شده و وی سه سال منتظر محاکمه اش مانده است. طی این مدت دولت بیش از ۱۴۱ شاهد بر علیه او گرد آورده و هزاران سند و مدرک را از وکلای او پنهان نگاه داشته است.

دولت تعداد اتهام های او را آن قدر زیاد کرده که او اینک با تهدید یک قرن زندان مواجه است. به جز چند نفر، دولت شهادت بیشتر افرادی به نفع او در دادگاه را رد کرده است. در جریان محاکمه به او حق دفاع بر این اساس داده نشد که اعمالش موجب آسیب به هیچ کس نشده است.

ماه گذشته بالاخره او را به اتهاماتی با مجازات ۹۰ سال زندان به پای میز محاکمه کشاندند. دولت ایالات متحده پذیرفته است که اعمال منینگ به هیچ کس آسیب فیزیکی نرسانده است و منینگ از اتهام «کمک به دشمن» تبرئه شد. تمام محکومیت او به این بازمی گردد که خواسته است جنایات جنگی و بی عدالتی های سیستماتیک را به اطلاع عموم برساند.

برای آقای منینگ چاره ای دیگری نمانده است و تنها چیزی که برای دادگاه نظامی پذیرفتنی است اظهار زبونیِ آقای منینگ است و عذرخواهی وی را باید با توجه به همین نکته دید. آقای منینگ امیدوار است با این عذرخواهی ده سال یا کمی بیشتر از میزان محکومیت خود بکاهد.

اظهارات آقای منینگ در اثر زور و فشار حاصل شده است و در دادگاهی عادلانه، دولت ایالات متحده باید از وی پوزش می طلبید.

عذر خواهی آقای منینگ نشان می دهد که هنوز باید برای لغو ده ها سال محکومیت های دیگر او تلاش کرد و فشار افکار عمومی بر دادگاه نظامی را پیش از اعلام میزان مجازات او افزایش داد. ویکی لیکس همچنان از بردلی منینگ دفاع می کند و برای آزادی بی قید و شرط او تلاش می کند.
بردلی منینگ را آزاد کنید.»

آگهی

WikiLeaks response to today’s Bradely Manning statement

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود

گوگل حذف دائمی سابقه «موقعیت مکانی» کاربران را آغاز می‌کند