وزیر مهاجرت ایتالیا، مصمم در دفاع از حقوق مهاجران

وزیر مهاجرت ایتالیا، مصمم در دفاع از حقوق مهاجران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

نام خانم سیسیل کی ینگه که از روز هشتم اردیبهشت ماه گذشته به عنوان وزیر مهاجرت و همگرایی اجتماعی و امور جوانان ایتالیا منصوب شده است، از همان زمان به خاطر حملات نژادپرستانه در تیتر رسانه های جهان قرار گرفت. توهین های نژادپرستانه به او نه تنها از سوی افراد بی سواد و سطح پایین، بلکه از سوی بالاترین مقامات ایتالیا نیز صورت گرفت، تا جایی که معاون مجلس سنا او را به اورانگوتان تشبیه کرد.

خانم کی ینگه چهل و نه ساله و متولد کنگو است. در سال 1983 برای ادامه تحصیل در رشته پزشکی به ایتالیا مهاجرت کرد، اما موفق به دریافت بورس مورد نظر نشد و مجبور شد یک سال به طور غیر قانونی در خاک این کشور زندگی کند و برای آن که بتواند درس بخواند، به مشاغل گوناگونی روی آورد…

او بالاخره توانست در سال 1994 با نمره درخشانی در رشته پزشکی فارغ التحصیل شود. تحصیلات او شش سال به طول انجامید که در ایتالیا حد اقل زمان ممکن برای فراغ التحصیلی در رشته پزشکی است.

در سال 1994 با یک مهندس اهل شهر مودنا ازدواج کرد و به تابعیت ایتالیایی درآمد.

خبرنگار یورونیوز، چه چیلیا کاچوتو با این شخصیت سیاسی جنجال برانگیز مصاحبه کرده اسیت.

یورونیوز: بعد از آن حملات نژادپرستانه، شما بدل به معروف ترین وزیر کابینه ایتالیا در جهان شدید، زندگی با معروفیت برایتان چگونه است؟

سیسیل کی ینگه: زندگی این گونه آسان نیست. از زمان انتصابم هر روز مورد تحریک ها و حملات نژادپرستانه بوده ام. به نظر من این حملات علیه شخص من نیست، بلکه علیه نهادی است که من نماینده آنم.

در عین حال تجربه مهمی است: من هیچ گاه از یاد نمی برم که چگونه در زندگیم با آن مشکلات فراوان به این جایگاه رسیدم. از همان زمان که رشته پزشکی را انتخاب کردم تا امروز که وزیر شده ام، هدفم تغییر نکرده و هنوز همان است که همیشه بوده، یعنی نیکی و کمک به دیگران.

یورونیوز: شما ایتالیا را انتخاب کردید چون این کشور را دوست داشتید. اکنون به عنوان وزیر، آیا ایتالیا را کشور عقب مانده می دانید؟

سیسیل کی ینگه: بسیاری از مشکلاتی که امروز رخ می دهد، به خاطر این نیست که ایتالیا نژادپرست است. ایتالیا اکنون در حال تجربه یک دوره گذار و تغییر است. برای این تغییر، نیاز هست که سیاست متفاوتی برای تعریف و توضیح دوباره پدیده مهاجرت اتخاذ شود، و البته برای این منظور، باید لزوما آموزشی هم مبتنی بر حافظه تاریخی در ایتالیا در نظر گرفته شود.

یورونیوز: شما از حمایت کامل دولت، نخست وزیر انریکو لتا و رئیس جمهوری جورجیو ناپولیتانو برخوردارید. آیا باز هم چیزی بیشتر از این انتظار دارید؟

سیسیل کی ینگه: سوال سختی است. این نخستین بار است که ایتالیا یک وزیر خارجی تبار دارد و بنابراین نخستین بار است که ایتالیا با چنین مسئله ای روبرو می شود.

یورونیوز: آیا استعفای معاون سنا را درخواست نمی کنید؟

سیسیل کی ینگه: این در حیطه اختیارات من نیست…

یورونیوز: نه به عنوان وزیر، به عنوان شخص خانم سیسیل کی ینگه …

سیسیل کی ینگه: من درخواست کنم؟ … او خودش باید … چطور بگویم، خودش باید این تصمیم را بگیرد، کسی نمی تواند استعفا را به او تحمیل کند. تغییر این طور شروع می شود: باید هر کدام از ما در مواضع و دیدگاه های خود بازنگری کنیم.

یورونیوز: ایتالیایی ها نژادپرستند؟

سیسیل کی ینگه: نژادپرستی هست، اما همه نژادپرست نیستند. اگر نژادپرستی نبود این سیاست و روند همگرایی هم وجود نداشت.

آگهی

یورونیوز: آیا تاکنون پیش آمده که از پذیرش سمت دولتی خود پشیمان بشوید؟

سیسیل کی ینگه: نه، هرگز. حتی یک لحظه.

یورونیوز: تا حالا فکر نکرده اید که از سمت دولتی استعفا کنید؟

سیسیل کی ینگه: نه. همیشه یک نفر باید باشد که راه را باز کند. من نباید خودم را بر آرمانم ترجیح بدهم، بلکه آرمان من سزاوار آن است که همه چیز، حتی خودم را پای آن بگذارم.

یورونیوز: انتصاب شما ارزش نمادین بسیار مهمی دارد، اما خطر آن هست که فقط نمادین باقی بماند. شما در دولت ایتالیا وزیر مشاور هستید. با توجه به امکانات کمی که در اختیارتان قرار داده شده است، آیا فکر نمی کنید که اینها در روند کار شما مانعی ایجاد کند؟

آگهی

سیسیل کی ینگه: خیر. من فکر می کنم بعضی وقت ها تغییرات می توانند با منابع اندک هم عملی بشوند. بعضی وقت ها می توان تغییرات را با یک همکاری بین وزارتخانه ای عملی کرد.

یورونیوز: حق ملیت برای نوزادان مهاجران که در ایتالیا به دنیا می آیند و لغو جرم مهاجرت غیر قانونی از اولویت های کار شماست. در این سه ماهی که وزیر شده اید تا کنون چه کاری انجام داده اید؟

سیسیل کی ینگه: فرزندان زوج مهاجری که مثلا سه یا پنج سال در ایتالیا زندگی کرده اند، در بیمارستانی به دنیا می آیند که کودکان ایتالیایی به دنیا می آیند، به همان مدرسه یا ورزشگاهی می روند که بقیه کودکان ایتالیایی هم می روند، و به این ترتیب روند زندگی شان با والدین شان فرق می کند.

صحبت از دسترسی آسان به ملیت است. دولت امروز روی این مسئله کار می کند و در حدود بیست لایحه در این زمینه دارد. وزارتخانه من در زمینه تسهیل روند اداری برای کسب ملیت تلاش می کند. یکی دیگر از تدابیر اتخاذ شده امکان اثبات اقامت قانونی در خاک ایتالیاست، نه تنها با استفاده از برگه یا کارت رسمی، بلکه به کمک اسناد دیگر مثل گواهی ثبت نام مدرسه.

یورونیوز: ایتالیا اقدامات زیادی در زمینه پذیرش مهاجران انجام می دهد اما سیاست های مهاجرتی اش اغلب مورد انتقادهای شدید و شکایت هایی در سطح اروپاست. جایگاه واقعی ایتالیا در این زمینه چیست؟

آگهی

سیسیل کی ینگه: هم اکنون ایتالیا به ویژه با رویکردی که وزارتخانه من برای حل بعضی مشکلات در این زمینه در حال تدوین آن است، سعی دارد چهره سیاست مهاجرتی خود را تغییر دهد. این که ما یک وزارتخانه برای مهاجرت و همگرایی داریم خودش یک مسئله کلیدی است.

یورونیوز: آیا فکر می کنید که ایتالیا به تنهایی قادر به مواجهه با موج مهاجران غیر قانونی است؟ آیا نبود یک سیاست واحد اروپایی برای مهاجرت، مانع بزرگی نیست؟

سیسیل کی ینگه: این که ایتالیا در این زمینه تنهاست به خاطر قانون اروپاست که طبق آن کسی که مثلا در آغاز به خاک ایتالیا وارد می شود، در همان ایتالیا هم باید درخواست پناهندگی بدهد. ما این را باید تغییر بدهیم. در حالی که وقتی یک نفر به خاک ایتالیا پا می گذارد، یعنی به فضای آزاد شنگن پا گذاشته است. ما روی این مبحث باید کار کنیم تا بتوانیم مشکلات را با رویکردی متفاوت در سطح اروپا حل کنیم.

یورونیوز: چه رویکردی مد نظر شماست؟

سیسیل کی ینگه: همین اصل که عبور و مرور آزاد در فضای شنگن رعایت شود.

آگهی

یورونیوز: در حالی که حدود صد روز از عمر دولت آقای انریکو لتا می گذرد، بسیاری به دوام این دولت اعتقادی ندارند. اما نخست وزیر خودش بسیار خوش بین است. آیا اعضا هیئت دولت هم مثل او به همین خوش بینی هستند؟

سیسیل کی ینگه: ما همه خوش بین هستیم. خیلی ها عمر دولت را حتی کمتر از صد روز می دانستند. ما اکنون مرز صد روز را گذرانده ایم و این خودش گام بزرگی است.

یورونیوز: آیا دلتان برای دوران طبابت هم تنگ می شود؟

سیسیل کی ینگه: بله. اینجا هم برای اولین بار از فرصت استفاده می کنم و به بیمارانم سلام می کنم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا نسل دوم مهاجران چینی در ایتالیا خواهان تابعیت نیستند؟

راننده‌ای در مخالفت با سیاست‌های مهاجرتی ایتالیا اتوبوسی را آتش زد

کشف دیوارنگاره‌های دست‌نخورده در ایتالیا؛ تالاری شگفت‌انگیز که روایت‌گر نبرد تروا و اساطیر یونان است