Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سخنی با وزیر کار و یکی از بختهای صدراعظمی آلمان

سخنی با وزیر کار و یکی از بختهای صدراعظمی آلمان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

وزیر کار آلمان، اورسولا فن در لین، یکی از مهمترین رقبای آنگلا مرکل در حزب دموکرات مسیحی است. فون در لین یکی از بختهای اصلی جانشینی آنگلا مرکل در صورت پیروزی دموکرات مسیحیها در انتخابات پارلمانی در شهریور ماه آینده است.

یورونیوز: خانم فون در لین، شما وزیر کار در کشوری هستید که نرخ بیکاری در آن بسیار پایین است و این در حالیست که اروپا در بحران اقتصادی قرار دارد اما نرخ بیکاری جوانان در آلمان کمتر از 8 درصد است. از جوانان دیگر کشورهایی اروپایی می خواهید که به آلمان بیایند؟

در ابدا به همه توصیه می کنم به کشورهایی شمال اروپا که در آن نرخ بیکاری پایین است نظری بیندازند. به آلمان، اتریش و هلند. تنها در آلمان نزدیک به یک میلیون فرصت کاری وجود دارد. اگر در بخشهای دیگری از اروپا برای جوانان بیکار فرصتی باشد می توانند از آن بهره ببرند. اما ما باید قدمهای جدیدی در جنوپ اروپا برداریم باید ابتکار عمل را بدست بگیریم. باید توسعه جدی به لیبرالیسم اقتصادی در بازارهای اروپایی بدهیم. ما برای بازارهای مشترک اروپایی زحمات زیادی کشیده ایم، اروپا ارزش زیادی برای ما دارد. باید بتوانیم نیازهای جوانان اروپایی را در اولین فرصت برآورده کنیم.

یورونیوز: نقدهای زیادی به شما وارد است، گفته می شود آلمان در پی بحران اقتصادی نخبگان دیگر کشورهای بحران زده را جذب می کند؟

فکر می کنم در شرایطی که شش میلیون تن از جوانان ناامیدانه به دنبال کار می گردند، شرایطی فراهم کنیم که این جوانان هم بتوانند مشغول به کار و کارآموزی شوند. اگر فرصت کاری هست باید جوانان بیایند و کارهای جدیدی را بیاموزند و با محیطهای کاری آشنا شوند تا زمانی که به کشورهایشان بازمی گردند و یا به کشورهای دیگر اروپایی مراجعت می کنند بتوانند با دستی پر بروند. ترجیح می دهم تا این جوانان در اروپا بمانند وکار پیدا کنند تا اینکه اروپا را ترک کنند و به قاره های دیگر بروند.

یورونیوز: در ماههای اخیر گزارشهای زیادی از فقر کارگران آلمانی منتشر شده است. آیا برای تعیین حد و حدود حقوق کارگران طرحی دارید؟ آیان می خواهید سقف حقوقها را افزایش دهید؟

درباره تعیین سقف حقوق همانطور که می دانید در دوازده بخش در آلمان این مساله وجود دارد. تجربه ها هم نشان از کارآرایی این مساله را دارند. در آلمان سندیکاها و خود کارکنان هستند که درباره سقف حقوقشان مذاکره می کنند. سندیکاها بهترین جا برای تعیین سقف مناسب و متعادل حقوقی برای کارکنان و کارگران هستند. سقفی که موجب تولید بیشتر و کارآفرینی ومبارزه با بیکاری است.

مطالعات اخیر نشان می دهند که در بیشتر شرکتهای موفق، زنان در کنار مردان، پستهای عالی را اشغال کرده اند.
نه بخاطر اینکه زنان بهتر هستند، اما بدلیل اینکه واکنش آنها به مسایل متفاوت با مردان است ونگاه بهتری برای ریسک پذیری دارند. به همین خاطر برنامه های دولت برای جذب بیشتر زنان در بخشهای عالی کشوری باید ادامه پیدا کنند.

یورونیوز: یکی از همکاران اسپانیایی من سوالی از شما داشت که آنرا بیان می کنم. شما دارای هفت فرزند هستید و همزمان از پدرتان که دچار بیماری آلزایمر هم شده مراقبت می کنید، چگونه بین کار بیرون و خانواده به تعادل دست پیدا کرده اید؟

هفت فرزند را که ناگهان بدنیا نیاورده ام، اما راه طولانی را طی کرده ام با بچه های قد و نیم قد، در حالیکه حرفه ام پزشکی بود. برای همین دشواری زندگی زوجهای جوان را بهتر درک می کنم.

دشواری پیداکردن کسی که فرزندانتان را نگاه دارد، مذاکره با روسای کار برای ساعات کاری مشخص. اینها مشکلترین سختیهای سالهای اولیه زندگی مشترک هستند. همسرم وقت زیادی برای فرزندانم می گذاشت. الیته وظیفه مادر هم همین است.

امیدواری روزی برسد تا هیچگاه تنها از زنان نپرسیم که بین کار و خانواده چه مشکلاتی دارند و روزی برسد که این سوال را از زوجهای جوان، مرد وزن، هر دو مطرح کنیم.

یورونیوز: شما زن مقتدری در کنار انگلا مرکل صدر اعظم آلمان هستید. زنی با نگاهی متفاوت. روزنامه نگاری او را “بانوی دودل” نامیده، آیا درصورت صدراعظمی شما تصمیمهایتان عاقلانه تر خواهد بود؟

هرگز. فکر می کنم، هر نسلی برای خود صدر اعظم و یا صدراعظم هایی دارد. نماینده نسل من آنگلا مرکل است. صدراعظم آلمان. اگر به عملکرد فوق العاده او نگاهی بیندازید، می بینید که در شرایط دشوار و باوجود بحران اقتصادی و بحران واحد پولی یورو، باید احساس خوشبختی کنیم که در راس کشورمان کسی چون آنگلا مرکل را داریم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تبعات قتل پلیس آلمان با چاقو بدست یک افغان؛ برلین مهاجرانی را که تهدید امنیتی باشند اخراج می‌کند

نقش سوری‌ها در میانگین سنی بزرگترین اقتصاد اروپا؛ دریافت تابعیت آلمان رکورد زد

سفر ماکرون به آلمان؛ دو قدرت اروپایی برای رفع اختلافات در میانه چالش‌ها خیز برداشتند