Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ادامه یا پایان راه چاوز، ونزوئلا کدام را انتخاب می کند؟

ادامه یا پایان راه چاوز، ونزوئلا کدام را انتخاب می کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا، نه تنها جانشین هوگو چاوز، رییس جمهوری فقید این کشور را تعیین می کند، بلکه سیاست دوران پس از چاوز را نیز مشخص خواهد کرد. انتخاب نیکولاس مادورو به ادامۀ سوسیالیست را در این کشور تضمین خواهد کرد و در صورتیکه، انریکه کاپریلس رییس جمهور شود، به آنچه “انقلاب سوسیالیستی” نام گرفته، خاتمه خواهد داد.

نظرسنجی ها تاکنون از برتری نیکولاس مادورو، رییس دولت موقت کنونی این کشور نسبت به نامزد ائتلاف دموکرات ونزوئلا خبر می دهند. وی در تمام روزهای مبارزات انتخاباتی، با تمرکز بر شخصیت هوگو چاوز و محبوبیتی که در میان مردم ونزوئلا دارد، توانسته احساسات هواداران را برانگیزد. امری که مخالفان نیکولاس مادورو آن را نمایشی می دانند.

وی حتی برای تهییج مردم و جلب آرای هواداران هوگو چاوز، از ارتباط ماورای زمینی با بنیانگذار“جمهوری پنجم” بارها در سخنرانی های انتخاباتی خود استفاده کرده است.

اوسوالدو رامیرز، یک تحلیلگر سیاسی در بارۀ شخصیت وی می گوید: “نیکولاس مادورو از جایگاه محکمی برخوردار نیست و محبوبیت کاریزماتیک هوگو چاوز را هم ندارد. توانایی رهبری کردن او هم خیلی ضعیف است اما اصلا کوتاه نمی آید و زود تسلیم نمی شود. او کسی است که حمایت تمامی دستگاههای دولتی و احزاب سوسیالیستی را در پشت سر خود دارد.”

در نقطۀ مقابل نیکولاس مادورو، رقیب جوان وی قرار دارد. انریکه کاپریلس که به خانواده ای مرفه تعلق دارد، در مبارزات انتخاباتی خود، تا جایی که توانسته از اسطوره سازی هوگو چاوز و استفاده از این شخصیت خودداری کرده است.

وی در سخنرانی های خود، مدام تکرار می کند “این مبارزۀ انتخاباتی میان نیکولاس و من برقرار است، رییس جمهور هوگو چاوز را راحت بگذارید”. با این حال، خشم خود را نیز از رفتار رقیب انتخاباتی خود ابراز کرده است. وی نیکولاس مادورو را یک نسخۀ بد از هوگو چاوز می نامد که برنامه های درستی برای کشور ندارد.

ونزوئلا که یکی از مهمترین کشورهای تولید کنندۀ نفت است، با مشکلات اقتصادی زیادی دست به گریبان است. هر کدام از این دو نامزد می دانند که پس از انتخاب به عنوان رییس جمهور، باید به مصاف این مشکلات بروند.

تورم بالای ۲۰ درصد و ناامنی و خشونت از دیگر معضلاتی است که میراث ۱۴ سال گذشته است. ونزوئلا یکی از ناامن ترین کشورهای آمریکای لاتین است و تنها در سال ۲۰۱۲ و بر اساس آمارهای غیردولتی، دست کم ۴۰۰ نفر در این کشور به قتل رسیده اند. آماری که دولت آن را ۵۵ نفر اعلام کرده است. میزان قتل در این کشور تقریبا هشت برابر استاندار جهانی است.

در دوران ریاست جمهوری ۱۴ سالۀ هوگو چاوز، طرح های اجتماعی موجب کاهش نسبی فقر در این کشور شد.ادامۀ اجرای این طرح های اجتماعی، نقطۀ مشترک برنامه های دو کاندیدای این انتخابات برای دوران پس از هوگو چاوز است.

گفتگو با سوزان گراتیوس، کارشناس امور آمریکای لاتین

“جریان چاویسم ادامه پیدا خواهد کرد”

میلیون ها نفر برای انتخاب رییس جمهور جدید ونزوئلا روز یکشنبه، بیست و پنجم فروردین ماه، به پای صندوق های رای می روند. مبارزات انتخاباتی نامزدهای این انتخابات در سایۀ حضور شخصیت کاریزماتیک هوگو چاوز برگزار شد. با سوزان گراتیوس، محقق و تحلیلگر سیاسی از مرکز تحقیقات ارتباطات بین المللی در همین رابطه گفتگو کرده ایم که در پی می آید.

خبرنگار یورونیوز: به عنوان نخستین سوال، می خواستم بپرسم آیا به عقیده شما همانطور که نظرسنجی ها نشان می دهند، مادورو پیروز خواهد شد یا اینکه ونزوئلایی ها همه را متعجب خواهند کرد؟

سوزان گراتیوس: “تا به اینجا، به نظرم نمی آید که شگفتیی در کار باشد. نظرسنجی ها هم نشان می دهد که نیکولاس مادور پیشتاز است. ممکن است که وی با درصد کمتری نسبت به آرایی که هوگو چاوز در اکتبر ۲۰۱۲ پیروز شد، انتخاب شود. می دانید که هوگو چاوز در آن انتخابات ۵۵ درصد آرا را کسب کرد. ولی نظرسنجی ها از پیروزی وی خبر می دهند.”

خبرنگار یورونیوز: آیا سیاست چاویسم بدون حضور فیزیکی وی هم ادامه خواهد داشت؟

آگهی

سوزان گراتیوس: “همین حالا هم جریان چاویسم دارد ادامه پیدا می کند و فکر می کنم که ادامه هم خواهد داشت. حتی با وجود اینکه کشور به دو یا حتی سه جبهه تقسیم شده است. جبهه سوم متعلق به کسانی است که نه چاویسم را ترجیح می دهند و نه از مخالفان پیروی می کنند. در واقع آرای این گروه سوم است که در انتخاب رییس جمهوری آینده نقش بازی می کند. گرایش به ادامۀ چاویسم حتی بدون حضور چاوز سخت وجود دارد چرا که هوگو چاوز به یک شخصیت مذهبی و معنوی برای مردم ونزوئلا تبدیل شده است. وی پیش از آنکه ونزوئلا را به مقصد کوبا ترک کند، نیکولاس مادورو را به عنوان جانشین خود انتخاب کرد. این امر مشروعیت رهبری جریان چاویسم را به وی می دهد.”

خبرنگار یورونیوز: چه چالش هایی در انتظار رییس جمهور آیندۀ این کشور است؟

سوزان گراتیوس: “مهمترین معضلی که مردم ونزوئلا با آن دست به گریبان هستند، ناامنی در این کشور است. آمار خشونت در این کشور حتی از میزان خشونت های شهری در مکزیک و دیگر کشورهای آمریکای لاتین بیشتر است. فکر می کنم ونزوئلا به یک سیاست بسیار منجسم و قوی برای تامین و تضمین امنیت نیاز دارد. مشکل دیگری که این کشور با آن مواجه است، بحران اقتصادی است. نرخ تورم بسیار بالاست و خیلی از مواد مورد نیاز در این کشور یافت نمی شود. ونزوئلا در واقع مدل اقتصادی کوبا را پیاده می کند. به این شکل که برخی از محصولات شامل یارانه های زیاد هستند و دخالت دولت در اقتصاد بسیار قوی است و همه چیز را در اختیار دارد.”

خبرنگار یورونیوز: ارتباط این کشور با کوبا چه سرانجامی می یابد؟

آگهی

سوزان گراتیوس: “اگر حزب سوسیالیست پیروز این انتخابات بشود، اتحاد با کوبا حفظ خواهد شد. حتی با وجود اینکه نیکولاس مادورو اعلام کرده در صورت پیروز شدن، مشاوران نظامی کوبایی که در حال حاضر در ونزوئلا هستند را به کوبا باز می گرداند، باز هم اتحاد ادامه پیدا می کند. مبادلات اقتصادی بین این دو کشور زیاد است. در صورتیکه حزب مخالف پیروز این انتخابات شود، معلوم نیست چه سیاستی در مقابل کوبا در پیش خواهد گرفت. فکر می کنم مبادلات تجاری و جریانات اقتصادی میان دو کشور کاهش بیابد.”

خبرنگار یورونیوز: پس از انتخابات چهاردهم آوریل، رابطۀ ونزوئلا با اتحادیۀ اروپا چه شکلی خواهد یافت؟

سوزان گراتیوس: “روابط ونزوئلا و اتحادیۀ اروپا روابط سیالی است اما ونزوئلا کشور خیلی مهمی برای اتحادیۀ اروپا نیست. هر چند که این کشور عضو جامعۀ کشورهای موسوم به ایبرو است که از برخی از کشورهای اسپانیایی و پرتغالی زبان آمریکای لاتین تشکیل شده است. در این رابطه، رابطۀ بسیار تنگاتنگی با اسپانیا و ونزوئلا برقرار است. ضمن آنکه، به دلیل منابع غنی نفت و همچنین حضور موسسات تجاری اسپانیایی در این کشور، ونزوئلا با اروپا ارتباط دارد. منافع اقتصادی در این رابطه نقش مهمی دارد. هر چند که در زمان هوگو چاوز، تنش هایی میان این دو بوجود آمده بود. با اینحال فکر می کنم روابط خوبی برقرار است. اتحادیۀ اروپا هیچوقت به طور جدی سیاست های هوگو چاوز را مورد انتقاد قرار نداد. رابطۀ این دو مانند رابطۀ ونزوئلا و آمریکا نیست.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«انقلابی‌های گرسنه» در انتخابات ونزوئلا؛ مسبب تحریم‌های آمریکاست یا سیاست‌های چاوز و مادورو؟

رئیس جمهور مخلوع و متوفی اما محبوب ونزوئلا به لطف هوش مصنوعی به هواداری از هم‌حزبیش برخاست

گفتگوی دولت و مخالفان دولت ونزوئلا برای دستیابی به توافق سیاسی