تندیسهای طلایی اسکار ۲۰۱۳ نصیب چه کسانی شد؟

تندیسهای طلایی اسکار ۲۰۱۳ نصیب چه کسانی شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هشتاد و پنجمین مراسم پر زرق و برق اهدای جوایز اسکار برگزار شد و طی آن، میشل اوباما همسر رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در اقدامی غیر منتظره در پیامی ویدئویی که از کاخ سفید پخش می شد، فیلم “آرگو” ساخته بن افلک را برنده جایزه اسکار امسال اعلام کرد.

“آرگو” داستان ماموریت سیا برای نجات شش دیپلمات آمریکایی در تهران پس از انقلاب ایران را به تصویر می کشد. این فیلم همچنین برنده بهترین فیلمنامه اقتباسی و بهترین تدوین هم شد.

دانیل دی لوییس نیز همانطور که انتظار می رفت جایزه بهترین بازیگر نقش مرد و تندیس طلایی اسکار را برای بازی در فیلم “لینکلن” از آن خود کرد. او نخستین بازیگری است که در تاریخ اسکار برای سومین بار به این جایزه دست پیدا می کند.

فیلم “لینکلن” روایت استیون اسپیلبرگ از تلاش آبراهام لینکلن شانزدهمین رئیس جمهوری آمریکا برای برچیدن قانون برده داری در دوران جنگ داخلی آمریکاست. این فیلم نامزد دوازده جایزه اسکار شده بود که در نهایت دو جایزه را از آن خود کرد.

جنیفر لارنس 22 ساله هم در این دوره از اسکار، عنوان بهترین بازیگر زن را ربود. جسیکا چستین و امانوئل ریوای هشتاد و شش ساله، نزدیکترین رقیبان او به حساب می آمدند. لارنس نقش یک بیوه زبر و زرنگ را در فیلم دیوید راسل بنام “دفترچه امید بخش” بازی کرده است.

یکی دیگر از شگفتی های اسکار امسال برنده شدن آنگ لی بعنوان بهترین کارگردان بود که گوی سبقت را از اسپیلبرگ کارگردان ربود. فیلم “ زندگی پای” همچنین در بخش بهترین جلوه های ویژه و بهترین فیلمبرداری برنده جایزه اسکار امسال شد.

فیلم “عشق” به کارگردانی میشائیل هانکه برنده بهترین فیلم خارجی شد. این فیلم روایتگر یک زوج سالخورده است که به مبارزه با بیماری یکی از آنها می پردازد.

آن هاتاوی نیز بهترین بازیگر زن نقش مکمل در فیلم “بینوایان” و کریستوف والتز بهترین بازیگر مرد نقش مکمل را برای بازی در فیلم “جانگوی آزاد شده “ را از آن خود کردند.

در باره این دوره از جوایز اسکار با برندی هیت خبرنگار شبکه تلویزیونی ای بی سی آمریکا از محل برگزاری مراسم اسکار در لس آنجلس گفتگویی ترتیب داده ایم:

یورونیوز: امسال شاهد یکی از غیر قابل پیش بینی ترین قضاوت های آکادمی اسکار طی سالهای اخیر بودیم اما حداقل در مورد جایزه بهترین هنرپیشه نقش اول مرد هیچ شکی وجود نداشت. چه چیزی دانیل دی لوییس را ازاین نظر متمایز کرده بود؟

برندی: “قطعا بسیاری از مردم می دانستند که دانیل دی لوئیس برنده جایزه اسکار برای بهترین بازیگر نقش اول مرد خواهد شد. سومین باری است که او برنده اسکار می شود واین اولین دفعه ای است که یک بازیگر موفق می شود سه جایزه اسکار را به نام خود ثبت کند. او بسیار آرام به همراه دیگران بروی سن آمد و کمی هم شوخی کرد. بیشتر مردم اینجا در هالیوود از قبل پیش بینی می کردند که او این جایزه را ببرد.”

یورونیوز: فیلم حادثه ای “آرگو” از بن افلک جایزه بهترین فیلم را ربود اما حتی برای جایزه بهترین کارگردانی نامزد نشد . کمی غیر معمول بنظر می رسد نه؟

برندی:” معمولا برنده بهترین فیلم، حداقل نامزد بهترین کارگردانی هم می شود و این چیزی است که همه در هالیوود در موردش صحبت می کنند. این درست است که بن افلک موفق به کسب جوایز بسیاری از جمله گلدن گلوب و بفتا این دوره شده، اما واقعیت این است که او برای جایزه اسکار بهترین کارگردانی، نامزد دریافت جایزه نبوده است. وقتی فیلم آرگو جایزه بهترین فیلم را گرفت و برای دریافت جایزه به عنوان نماینده منتخب تولید کنندگان این فیلم روی سن آمد، چرا که یکی از تولید کنندگان فیلمش هم بود، از سوی سایر همکاران تهیه کننده خود به عنوان بهترین کارگردان این فیلم معرفی شده است. او بروی سن آمد و خیلی هیجان زده بود و گفت که هرگز فکر نمی کرده که دوباره بروی صحنه مراسم اسکار بیاید. او یاد گرفته که همیشه خود فرد است که انتخاب می کند که بماند یا برود. می توانید ببینید که برای لحظاتی او شوکه بود و برای دریافت اسکار بهترین فیلم، بسیار هیجان زده شده بود.”

یورونیوز: دامنه انتخاب جایزه بهترین کارگردانی امسال هم وسیع بود و در نهایت آنگ لی برای فیلم چشمگیر “زندگی پای” جایزه اسکار را گرفت. فکر می کنید چه چیزی باعث این انتخاب شد؟

برندی: “همانطور که می دانید زندگی پای جایزه های متعددی را بُرد. شاید نه جایزه های بزرگی مثل بهترین فیلم یا بهترین هنرپیشه ، ولی جایزه بهترین فیلمبرداری و جلوه های ویژه را از آن خود کرد. این فیلم فقط یک فیلم الهامبخش بود. وقتی فیلم را تماشا می کنید به نظرم آکادمی اسکار می خواسته در جوی که بن افلک جایش در آن خالی است به جهتی برود که این فیلم دنبال می کرده و فضا را جالب کند وقتی کاترین بیگلو برای “سی دقیقه بعد از نیمه شب” نامزد نمی شود خیلی ها از خود می پرسند پس بهترین کارگردان چه کسی خواهد شد. نهایتا “زندگی پای” که فیلم جذاب و زیبایی است و عالی ساخته شده برنده می شود و آکادمی اعتقاد داشت که آنگ لی شایسته این جایزه است.”

یورونیوز: فیلم “عشق” میشائیل هانکه اسکار بهترین فیلم خارجی را تصاحب کرد حتی نامزد بهترین فیلم هم بود آیا این احتمال وجود داشت که هر دو جایزه را ببرد؟

برندی:“می دانید اینجا در آمریکا خیلی ها فیلم عشق را هنوز تماشا نکرده اند. عشق فیلمی نبوده که درباره اش اینجا خیلی حرف بزنند. بیشتر تحت عنوان فیلم خارجی غیر انگلیسی زبان و همینطور هنرپیشه زنش امانوئل ریوا که نامزد بهترین بازیگر نقش اول زن بود شناخته شده است. به نظرم خیلی ها فرضشان را بر این گذاشته بودند که “عشق” به احتمال زیاد بهترین فیلم نمی شود ولی خوب دیدید که این فیلم تحسین منتقدان را برانگیخت و امانوئل هم جایزه بفتا را برای بازی در این فیلم برد.”

یورونیوز: اجازه دهید درمورد بهترین هنرپیشه زن صحبت کنیم. در پایان جنیفر لارنس این اسکار را برد و شاید یکی از شگفتی های مراسم را رقم زد. شما چه نظری دارید؟

برندی: “به نظرم موجب شگفتی شد دلیلش هم بیشتر تصوری بود که طی چند ماه گذشته در مورد برنده شدن امانوئل ریوا شکل گرفته بود. او نقشش را عالی بازی کرده ، حتی جایزه بفتا را هم برد. واقعا مشکل می شود اظهار نظر کرد ولی بیشتر مردم تصور می کردند امانوئل، اسکار را هم ببرد ولی دست آخر اینگونه نشد و جایزه به جنیفر لارنس رسید، شب او بود و روی سن هم که رفته بود شگفت زده به نظر می رسید به نظرم خودش هم انتظار برنده شدن را نداشت و یک کمی جا خورد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟

همه چیز درباره بسته کمک‌های ۹۵ میلیارد دلاری سنای آمریکا؛ سهم اسرائيل و اوکراین چقدر خواهد بود؟

بیش از ۱۳۰ نفر در تحصن حمایت از غزه در محوطه دانشگاه نیویورک دستگیر شدند