گفتگوی یورونیوز با هالک

گفتگوی یورونیوز با هالک
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تیم فوتبال المپیک برزیل، دیدار فینال رقابت های المپیک لندن را با شکست دو بر یک در برابر مکزیک به پایان برد و بدین ترتیب باز هم نتوانست به قهرمانی المپیک دست یابد. این تنها قهرمانی است که برزیل
تاکنون نتوانسته در دنیای فوتبال به آن برسد. هالک با به ثمر رساندن تک گل برزیل در دقیقه 90 به مهره با ارزشی در این تیم تبدیل شد. او در ابتدای فصل جاری به باشگاه زنیت سنت پترزبورگ پیوست که البته در این تیم شروع خوبی نداشت.

حال فرصتی دست داد تا در لندن با او به گفتگو بنشینیم و نظر او را در مورد دشواری های تطبیق با تیم جدیدش جویا شویم.

زنیت با پرداخت 40 میلیون یورو، هالک را به خدمت گرفت و این انتقال از نظر مبلغ دومین قرارداد گران سال 2012 بود، اما این بازیکن تاکنون نتوانسته با عملکرد خود پرداخت این مبلغ را توجیه نماید. او در 16 مسابقه تنها 4 گل به ثمر رسانده است. حال این بازیکن به ما خواهد گفت که از زمان انتقال او به زنیت چه اتفاقی برای او رخ داده است.

یورونیوز: “چه چیز باعث شد تا باشگاه پورتو را به مقصد باشگاه و لیگی ترک کنید که در سطح پایینتری از لیگ پرتغال است؟”

هالک:” خوب من به دنبال اهداف و چالش های جدیدی بودم و به همین دلیل به لیگ و کشور جدیدی رفتم. در پورتو، من به همه عناوین قهرمانی رسیده بودم. از انگلستان، ایتالیا و اسپانیا که دارای لیگ های بزرگی هستند هم پیشنهاد داشتم، اما با هیچکدام توافق حاصل نشد و تنها با زنیت به نتیجه رسیدیم.”

یورونیوز:” پورتو با زنیت به نتیجه رسید. شما چطور؟”

هالک:” نه من و پورتو با زنیت به توافق رسیدیم. باور کنید! من بازیکن فوتبال هستم و باید قدر فرصت ها را بدانم. مطمئنا پول یکی از دلایل این انتقال بود اما تنها دلیل آن نبود. زنیت باشگاه رو به رشدی است و دارد سرمایه گذاری می کند. مطمئنم که زنیت ظرف دو یا سه سال در سطح بالای اروپا قرار خواهد گرفت.”

یورونیوز:” شما در ژاپن و پورتو چهره ای پر طرفدار بودید، اما در روسیه نه. چه اتفاقی برایتان رخ داد؟”

هالک:” وقتی من به روسیه رفتم، مدتی از زمان آغاز فصل گذشته بود و من تمام تمرینات قبل از فصل را از دست داده بودم و نه من فرصتی برای آشنایی با تیم داشتم و نه تیم. هم تیمی های من شخصیت من را نمی شناختند، آنها هالک را تنهابه عنوان یک بازیکن می شناختند. هم اکنون لیگ روسیه در تعطیلات زمستانی به سر می برد و من تمرینات قبل از نیم فصل دوم را پشت سر می گذارم. این بار خیلی جالب است چون داریم یکدیگر را بهتر می شناسیم و مطمئنا بعد از این هفته ها، شما همان هالکی را خواهید دید که در پورتو و تیم ملی بازی برزیل بازی می کرد.

یورونیوز:” بنابراین رفتن شما در ماه سپتامبر هم فایده ای نداشت؟”

هالک:” بله، اما از طرف دیگر، فکر می کنم که جنجال این انتقال از جمله مبلغ، دستمزد و نحوه برخورد بازیکنان دیگر هم در این امر بی تاثیر نبود. آنها فکر می کردند که من می خواهم ستاره تیم باشم در حالی که این قصد من نبود. من می خواهم که زنیت در مسابقات مختلف پیروز شود و برای این هدف نیازمند کمک هم تیمی هایم و باشگاه هستم و الان فک می کنم که در جهت درستی قدم بر می داریم.”

یورونیوز:“پس در ابتدای کار، ارتباط با بازیکنان روس چندان آسان نبود؟”

هالک:“بله، بعضی بازیکنان به من بی احترامی می کردند اما واکنشی نشان نمی دادم تا مشکل بزرگتر نشود.”

یورونیوز:” منظورتان چیست؟ چه کسی به شما بی احترامی کرده؟ دقیقا چه اتفاقی افتاد؟”

هالک:“بعضی بازیکنان مطالب نادرستی در مورد من به مطبوعات گفتند در حالی که من هیچگاه در مورد هم تیمی هایم صحبت نمی کنم.”

یورونیوز:” آیا منظورتان کاپیتان و بازیکنان دیگری چون کِرژاکوف است که به دلیل قرارداد شما و مبلغ آن، مخالف شما بودند؟”

هالک:” دقیقا! من نمی توانم در مورد دیگران بد صحبت کنم و همیشه می خواهم که مثبت باشم. یک روز در روسیه شخصی از من سوال کرد که به کدام بازیکن زنیت علاقه دارید؟ من پاسخ دادم کاپیتان دنیسوف، به این دلیل که بازیکن بزرگی است و توانائی های زیادی دارد.”

یورونیوز:“مشکل دنیسوف و کرژاکوف تنها به دلیل مبلغ قراردادتان بود یا اینکه تبعیض نژادی هم در آن نقش داشت؟”

هالک:” صادقانه بگویم، نمی دانم. من هیچگاه با آنها در این مورد صحبت نکردم. من نمی دانم آنها در مورد من چه صحبت هایی با مسئولان باشگاه داشته اند و چیزی هم در مطبوعات نخوانده ام. برایم مهم نیست. ما نمی خواهیم که با یکدیگر دوست باشیم بلکه باید در زمین به هم احترام بگذاریم.”

یورونیوز: “در مسابقه با میلان در لیگ قهرمانان اروپا، شما قبل از پایان مسابقه تعویض شدید که این به بحث شما با سرمربی زنیت منجر شد. بعد از بازی شما گفتید که ممکن است در ماه ژانویه زنیت را ترک کنید، اما این کار را نکردید. آیا در تابستان از زنیت خواهید رفت؟”

هالک:” خیر در آن زمان عصبی بودم و حرفی زدم که نباید می زدم. الان احساس بهتری در زنیت دارم. به سرمربی و بازیکنان اعتقاد بیشتری دارم و در مورد جدا شدن فکر نمی کنم. از انگیزه بیشتری برای بازی در زنیت برخوردارم و شما آن را در زمین خواهید دید.”

یورونیوز:” انگیزه تان را از دست داده بودید؟”

هالک:” نه به این دلیل که هم تیمی هایم به من اعتماد نداشتند نمی توانستم توان خود را به نمایش بگذارم.”

یورونیوز:” در یکی از سایت های هواداران زنیت، بیانیه ای صادر شده که خواستار عدم حضور بازیکنان سیاه پوست و همجنسگرا در تیم شده اند. در این سایت نوشته شده: ما نژادپرست نیستیم اما عدم وجود بازیکنان سیاه پوست سنت ماست که بر هویت باشگاه تاکید می کند. از اینکه برای باشگاهی با چنین هوادارانی بازی می کنید، چه احساسی دارید؟”

هالک:” ما فارغ از رنگ پوست در آنجا هستیم که بازی کنیم. چه سیاه و سفید یا آبی و زرد، همه ما برابر هستیم و از گوشت و خون ساخته شده ایم و اگر پوستمان را خراش دهند از آن خون بیرون خواهد آمد. تفاوتی وجود ندارد و این تبعیض ها نباید وجود داشته باشند. باید بگویم که من این هواداران را نمی شناسم و تنها آنهایی را می شناسم که 90 دقیقه مرا تشویق می کنند و با صدا کردن نامم به من انگیزه می دهند. بنابراین من در مورد هواداران زنیت نظر مثبتی دارم و با آنها مشکلی ندارم.”

یورونیوز:” پس شما هیچگاه قربانی تبعیض نشده اید؟”

هالک:” نه هرگز. اگر بگویم آری دروغ گفته ام. تمام این افراد در باشگاه و روسیه با من خوب رفتار می کنند.”

یورونیوز:” برزیل در سال 2014، میزبان جام جهانی است که رویدادی مهم است، اما کشور از مشکلاتی چون جرم، عدم امنیت و نبود زیر ساخت ها رنج می برد. نظر شما چیست؟”

هالک:” مردم تنها در مورد جرم و خشونت صحبت می کنند چون تنها جنبه منفی را می بینند اما باید به جنبه های مثبت هم توجه داشت. اگر این مشکلات در برزیل وجود نداشت، برزیل بدون عیب بود اما هیچ کشوری بدون عیب نیست. من فکر می کنم وضعیت در آینده بهتر خواهد شد.”

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همکلاسی سابق پوتین به ریاست دیوان عالی روسیه رسید

اولین اظهار نظر پوتین بعد از حمله موشکی و پهپادی مستقیم ایران به اسرائيل

نگارش در پشت میله‌های زندان؛ کتاب خاطرات الکسی ناوالنی به زودی منتشر خواهد شد