استعفای احتمالی ماریو مونتی و تبعات آن

استعفای احتمالی ماریو مونتی و تبعات آن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اوضاع آشفته سیاسی در ایتالیا موجب تشدید نگرانی مردم ایتالیا در خصوص آینده اقتصادی این کشور شده است. بازارهای مالی ایتالیا هم به استعفای احتمالی ماریو مونتی، نخست وزیر این کشور واکنشی منفی نشان دادند و هزینه استقراض ایتالیا افزایش یافت.

روزنامه های ایتالیا تیتر اصلی خود را به تاثیرات احتمالی استعفای ماریو مونتی بر کل اروپا و حوزه یورو اختصاص دادند.

کارشناسان معتقدند که استعفای ماریو مونتی به ایتالیا ، اروپا و اقتصاد کشورهای منطقه یورو آسیب می زند و موجب بروز بی ثباتی می شود.

البته نخست وزیر تکنوکرات ایتالیا گفته است كه پیش از استعفا، تلاش خواهد کرد برنامه بودجه سال آینده را به همراه قانون ثبات مالی اروپا به تصویب برساند.

در اینباره یورونیوز با تیتو بواری استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی گفتگویی انجام داده است. یورونیوز: همان طور که انتظار می رفت اعلام استعفای زودهنگام ماریو مونتی از مقام نخست وزیری ایتالیا بازارهای مالی را دچار شوک کرد. بازار بورس میلان واکنش شدیدی به این خبر نشان داد . بهره وامهای ده ساله دولت ایتالیا بالا رفت. به نظر می رسد این کشور بار دیگر به مرکز بحران منطقه مالی یورو بازگشته است. آیا این طور نیست؟

تیتو بواری: نگرانیهایی وجود دارد. چرا که ماریو مونتی تلاش کرد ساختار عملکرد دولت را به طور کامل اصلاح کند و به نوعی توانست اعتماد از دست رفته را به اقتصاد ایتالیا بازگرداند.
حالا ایتالیا خود را در موقعیت دشواری می بیند. با اعلام خبر استعفای زودهنگام ماریو مونتی حالا تردیدهایی پیش آمده است که در آینده نزدیک چه در انتظار است. البته من هنوز به آینده ایتالیا خوشبین هستم.

یورونیوز: موسسات اعتبارسنجی اعتقاد دارند که در پارلمان آینده ایتالیا هیچ حزبی اکثریت مطلقی را کسب نخواهد دکرد. آیا اجرای سیاستهای ریاضت اقتصادی که ماریو مونتی در چهارده ماه گذشته آنها را طراحی کرده بود قابل اجرا خواهد بود؟

تیتو بواری: احتمالا ما تحت قوانین انتخاباتی قبلی رای خواهیم داد که قانون بدی است. جای تعجب نخواهد بود اگر ائتلاف چپ میانه رو به پیروزی برسد. با حزبی که در آن حامیان ماریو مونتی اکثریت را در دست گرفته اند. این ائتلاف قادر خواهد بود بر دولت جدید تاثیر مثبتی بگذارد تا در راستای اصلاحات ارائه شده توسط ماریو مونتی قدم بردارد.

یورونیوز: جالب است که ماریو مونتی در شهر کن از کناره گیری زودهنگام خود خبر داد. همان شهری در فرانسه که یک سال قبل آنگلا مرکل و نیکولا سارکوزی، در اجلاس گروه بیست سیلویو برلوسکونی را به دلیل سیاستهای اقتصادیش دست انداختند. واکنش اتحادیه اروپا به کناره گیری ماریو مونتی چه خواهد بود؟

تیتو بواری:به نظر من اتحادیه اروپا با احتیاط بیشتری با ایتالیا برخورد خواهد کرد. اما شتاب امور در وضعیت کنونی شاید تا حدی مثبت هم باشد. چرا که به معنی کوتاه تر شدن مبارزه های انتخاباتی خواهد بود. انتخابات تا ماه فوریه برگزار می شود و دولت جدید باید یک ماه پس از آن تشکیل شود. دولتی باید تشکیل شود که حمایت مردمی را با خود دارد و بتواند تصمیم های حتی دشوارتری بگیرد. به نظر من مردم ایتالیا فهمیده اند که چه کسی مقصر است. این بار انتخاب مردم دچار توده گرایی و وعده های سیاستمداران نمی شود.

یورونیوز: این هفته یوروگروپ درباره کمک مالی به یونان تصمیم می گیرد. آیا ایتالیا کشور بعدی برای دریافت کمکهای مالی خواهد بود؟

تیتو بواری: ما واقعا در آستانه این بودیم که به یونان دیگری تبدیل شویم. خوشبختانه سال گذشته مونتی اوضاع را عوض کرد و به نظر من حالا دیدگاه متفاوتی در جهان نسبت به ایتالیا ایجاد شده است. آن چه ما در حال حاضر تجربه می کنیم مثل سکسکه است. به هرحال دیدگاه منفی نسبت به اقتصاد ایتالیا عوض شده است و خوشبختانه ما از پرتگاه فاصله گرفته ایم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه فرزندان نخست وزیر اسبق ایتالیا میلیاردر شدند

تقسیم ثروت ۶ میلیارد یورویی‌ برلوسکونی؛ دوست دختر ۳۳ ساله ۱۰۰ میلیون یورو به ارث برد

تشییع تابوت برلوسکونی:‌ ایتالیا برای آخرین بار به نخست وزیر سابق خود ادای احترام کرد