Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نگرانی مردم و رهبران آمریکا، سروسامان دادن به اقتصاد داخلی

نگرانی مردم و رهبران آمریکا، سروسامان دادن به اقتصاد داخلی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که آمریکا به آرامی در حال خروج از بحران اقتصادیی است که چهار سال قبل آغاز شده، بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که این انتخابات بیش از هر چیزی رنگ و بوی اقتصادی دارد. در همین زمینه خبرنگار یورونیوز با ایان برمر، رییس گروه اوراسیا که مرکزی تحقیقاتی در زمینه امور سیاسی است، گفتگویی کرده که متن آن در ادامه آمده است.

یورونیوز: نشانه‌هایی از بهبود اقتصادی ایالات متحده آمریکا دیده شده و شما هم می‌گفتید که اقتصاد به آرامی رو به جلوست. اما آیا به نظر شما اقتصاد واقعا در حال ترمیم است؟

ایان برمر: «بستگی به این دارد که از چه چشم اندازی آن را ببینید. اگر جزء دهک اول درآمدی در آمریکا باشید یا از مدیران، این احساس را خواهید داشت که وضعیت اقتصادی آمریکا هم اکنون مناسب است. و قطعا از یک چشم انداز کلان، ایالات متحده آمریکا می‌تواند به رایگان هر آنچه را که می‌خواهد قرض کند. همین امر باعث می‌شود که خیلی‌ها فکر کنند اوضاع در آمریکا خیلی خوب است. اما با توجه به نرخ بالای بیکاری و کیفیت پایین زندگی برای آمریکایی‌ها، این تصور که آنها فرصتهای اقتصادی زیادی دارند و فرزندانشان از این فرصت‌ها برخوردارند، برای مدت‌ها خدشه دار خواهد شد. از یک منظر می‌توان گفت که وضعیت آمریکا نه تنها رو به سقوط نیست بلکه از جهاتی نسبت به سال ۲۰۰۸، یعنی قبل از بحران مالی، بهتر به نظر می‌رسد. اما از منظر دیگر باید گفت اقتصاد ایالات متحده آمریکا فقط الان دچار مشکل نیست بلکه از ۴۰ سال قبل مشکل وجود داشته است. و این بدان معناست که پاسخ به این سوال یعنی چگونگی وضعیت اقتصادی آمریکا خیلی سخت است.

یورونیوز: رییس جمهور اوباما، از تزریق نقدینگی به صنعت خودروسازی به خود می‌بالد. آنچه وضعیت اشتغال را بهبود خواهد بخشید. او چطور از این اقدام در انتخابات بهره بردای می‌کند؟

ایان برمر:» فکر می‌کنم اوباما به خاطر مسئولیتهای اقتصادی‌اش و آنچه در دوران او بر اقتصاد رفته کمتر در معرض آسیب باشد. بخشی به این دلیل است که بهبودی در نرخ بیکاران داشته است. البته این بهبود بسیار کمتر از آن چیزی است که او سه سال قبل انتظارش را داشت. بخشی نیز به این دلیل است که اروپا سقوط نکرد، که این را مدیون مرکل هستیم. بخشی هم به خوش اقبالی او در مورد رای دادگاه عالی به خدمات درمانی برمی گردد.

یورونیوز: میت رامی درباره چین سخن گفت و اینکه از این کشور خواهد خواست تا به تنظیم واحد پولی‌اش بپردازد. اما آیا واقعا این امر شدنی است؟

ایان برمر: «می‌توان درخواست کرد. همیشه می‌توان درخواست کرد. همانطور که مادرم می‌گفت» خوب است که بخواهیم «، اما خیلی بهتر بود اگر ایالات متحده آمریکا در این زمینه اهرم فشاری در برابر چین می‌داشت. همانطور که می‌دانید در دوره اوباما، چین یازده درصد بر ارزش واحد پولی خود افزوده است. آن‌ها این کار را به این دلیل انجام ندادند که اوباما از آن‌ها خواسته بود. اوباما هم طوری وانمود می‌کند که گویی او بانی این اتفاق بوده است. چینی‌ها به این دلیل چنین تصمیمی گرفتند که فکر می‌کردند به نفعشان است. آن‌ها افزایش دادند اما نه به اندازه کافی. بهر حال در طول سال‌های گذشته همراهی کردند و فکر می‌کنم به این روند ادامه خواهند داد.

یورونیوز: آیا بین رامنی و اوباما در زمینه تخصیص بودجه برای بازسازی و جبران خسارتهای وارده از طوفان سندی تفاوتی می‌بینید؟

ایان برمر:» اوباما یا رامنی، هر کدام که پیروز شوند، فکر نمی‌کنم تفاوت چندانی در نحوه هزینه کردن در این زمینه وجود داشته باشد. باید درنظر داشت که احزاب جمهوریخواه یا دموکرات کاملا متفاوت نیستند. دو حزب داریم در آمریکا که هر دو کاملا مرکزگرا هستند و هزینه هر دو را مردمی واحد، با منافعی مشترک و یا شرکتهای مشابهی می پردازند. آمریکایی‌ها می‌خواهند که اقتصادشان سر و سامان پیدا کند. آن‌ها شغل مناسب می‌خواهند. خواستار کاهش مالیات‌ها هستند و خدماتی درمانی مناسبی می‌خواهند و بیشتر موارد داخلی را در نظر دارند. حتی افغانستان جایی که آمریکایی‌ها در آن کشته می‌شوند هم مهم به نظر نمی‌رسد. وقتی میت رامنی در همایش جمهوریخواهان برگزیده شد هیچ اشاره‌ای به افغانستان نکرد. چرا؟ برای اینکه او برای این منظور انتخاب نشده بود. در پایان مناظره پیرامون سیاست خارجی هر دو نامزد گفتند بهتر است بر سر و سامان دادن به اوضاع داخلی تمرکز کنیم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معترضان به جنگ غزه مراسم جمع‌آوری کمک‌های مالی با حضور بایدن، اوباما و کلینتون را مختل کردند

وزیر بازرگانی دولت بایدن در سفر چین به دنبال چیست؟

وزیر خارجه آمریکا همزمان با تصویب کمک میلیاردی به تایوان، به چین سفر کرد