Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

چالش های امنیتی آمریکا: از کاهش بودجه دفاعی تا ایران

چالش های امنیتی آمریکا: از کاهش بودجه دفاعی تا ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ایالات متحده آمریکا همواره در معرض خطر حمله از سوی دشمنان پرشمارش قرار دارد. به سراغ جانِت ناپولیتانو، وزیر امنیت داخلی این کشور رفتیم. کسی که مسئول نظارت و کنترل کلیه تحرکات تروریستی در خاک آمریکاست. او این وظیفه را با همکاری متحدان آمریکا در آن سوی اقیانوس اطلس در اروپا انجام می دهد. در مصاحبه ی اختصاصی با یورونیوز، خانم ناپولیتانو بویژه یادآور می شود که آمریکا، حتی با آقای اوباما، به هیچ وجه یک ایران مسلح به جنگ افزار اتمی را پذیرا نخواهد بود.

نیل اورایلی مدیر بخش انگلیسی یورونیوز:خانم وزیر به یورونیوز خوش آمدید. دراروپا هستید تا با شرکای اروپایی خود درباره مسائل امنیتی گفتگو کنید. اما اگر اجازه می دهید می خواهم با سیاست، صحبتمان را شروع کنم. در جریان تبلیغات انتخاباتی، میت رامنی گفته است که بودجه دفاعی را افزیش خواهد داد، در حالی که آقای اوباما می گوید که چنین هزینه هایی را بشدت کاهش خواهد داد و پیشتر هم همین کار را هم کرده است. آیا آمریکای تحت حاکمیت رامنی امن تر خواهد بود؟

جانت ناپولیتانو: فکر می کنم درباره امنیت نباید نگاهی حزبی و جانبدارانه داشت. برای اینکه کشوری امن داشته باشیم و امنیت را در جامعه حفظ کنیم، تنها افزایش بودجه دفاعی کفایت نمی کند بلکه باید قوانین مناسب را به کار گیریم و به موازین امنیتی دیگر هم توجه کنیم. بنابراین، آنچه ما بر روی آن تمرکز می کنیم و یکی از نقاط مثبت کار است، این بوده که کمیته ناظر بر وزارت امنیت داخلی در مجلس سنا، بر بنیانی فراحزبی بنا شده و بخوبی هم این جهتگیری را حفظ کرده است و به این ترتیب از بهترینِ نهادهاست. چگونه باید از این ساختار به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم؟ چگونه باید با تغییرات و تهدیدهای جدید رو به رو شویم؟ اکثر رهبران واشنگتن فکر می کنند که به چنین هماهنگی ای خواهند رسید. اما اگر آنها موفق نشوند با کاهش بودجه مواجه می شویم که می تواند با صف های طولانی تر، و در عین حال با دستگاه های نظارتی کمتر، افسرهای گشت کم تعدادتر و پلیس های کم شمارتری در بین ایست های بازرسی همراه باشد. به این ترتیب همین امرِ بودجه می تواند سیاست های جاری ما را در مورد مسائل امنیتی تحت تاثیر قرار دهد.

یورونیوز: ارزیابی شما از همکاری و هماهنگی میان اروپا و ایالات متحده آمریکا در مورد مبادله اطلاعات تا کنون چیست؟

جانت ناپولیتانو: ما همکاری خوبی با اروپا و به ویژه با فرانسه داشته ایم. در واقع آنچه در باره اش صحبت می کنم این است که چگونه همکاری موثرتری داشته باشیم و درعین حال حقوق ناظر بر زندگی خصوصی و آزادی های مدنی افراد را به رسمیت بشناسیم و رعایت کنیم. ما فقط با اتحادیه اروپا توافقنانه ای امضا کرده ایم که اطلاعات پروازی راجع به مسافران خاص را در شرایط ویژه با یکدیگر مبادله کنیم. داده ها همیشه با احتیاط منتقل می شوند و به این ترتیب منتشر نمی شوند و در دسترس عموم قرار نمی گیرند. آنها تنها برای موارد مورد نیاز به کار گرفته می شوند. این تبادل اطلاعات، پردازشگرها و دستگاههای نظارتی ما را کارآتر کرده و در نهایت وضعیت امنیتی مردم را بهبود می بخشند.

یورونیوز: بعضی موارد آرزو نمی کنید که همکاری بیشتری در میان دولت های اروپایی وجود داشت؟ می دانید که در اروپا ۲۷کشور داریم که سیاست های مختلفی دارند. تمایل ندارید اروپایی را ببینید که به یک موضع واحد دفاعی و امنیتی رسیده باشد و در نتیجه آمریکا تنها با یک شریک طرف باشد؟

جانت ناپولیتانو: می دانید، فکر می کنم، همان طور که راجع به آن صحبت کردیم، من برای بیش از چهار سال وزیر امنیت داخلی بوده ام و دیده ام که چنین امری در جریان بوده و فکر می کنم مسیر طبیعی اش را خواهد پیمود. اما ما در آمریکا با ۵۰ دولت فدرال کار می کنیم که هرکدامشان قوانین، پروتکل ها و آیین های رسیدگی مخصوص به خود را دارند و بنا براین یکی از چیزهایی که تواناییش را داریم این است که انعطاف پذیر باشیم.

یورونیوز: وزارت امنیت داخلی پس از حوادث ۱۱سپتامبر تشکیل شد. این نهاد چگونه رشد و پیشرفت کرده است؟ مبادله داده ها میان سازمان های اطلاعاتی آمریکا چگونه صورت می گیرد؟ آیا از وضعیت حاضر رضایت دارید؟

جانت ناپولیتانو: خوب هیچ وقت که راضی نخواهیم بود، چرا که کارمان تمامی ندارد. تهدید ها پیچیده تر می شوند و ما همواره به نوآوری در فناوری جمع آوری و پردازش داده ها ادامه می دهیم. اما در مورد مبادله اطلاعات میان نهادهای مختلف وضعیت الآن بسیار بهتر از پنج سال پیش است و پنج سال پیش بهتر از ده سال قبل بوده است.

یورونیوز: در زمان حوادث ۱۱سپتامبر یک نگرش رقابتی میان بعضی دستگاههای امنیتی وجود داشت که به باور شما ریشه کن شده است. آیا می توانید با اطمینان بگویید که به همین دلیل ۱۱سپتامبر دیگری رخ نخواهد داد؟

جانت ناپولیتانو: من کاملا مطمئنم. فکر می کنم رخدادهایی که منجر به ۱۱سپتامبر شد، با رویه و شیوه ای که هم اکنون چه در وزارت امنیت داخلی و چه در اف بی آی و دیگر نهادها به کار گرفته ایم، امکان تکرار شدن ندارد. نه این که بگویم با شکل دیگری از تهاجم مواجه نخواهیم بود، می خواهم بگویم دیگر این که بایستیم و بگویم همه چیز تمام شد وجود نخواهد داشت. هنگامی که چنین چیزی بگوییم، دشمنانمان راههای دیگر حمله را خواهند یافت.

یورونیوز: نگرانی اصلی شما چیست؟ در مورد تروریسم خارجی یا داخلی چه کابوسی شما را از خواب می پراند؟

جانت ناپولیتانو:باید بگویم که دو مورد بیشتر نگرانی ما را به خود اختصاص داده اند. یکی بحث خطوط هوایی است. یک بار با تلاش برای بمبگذاری در هواپیمایی از مبدا یمن، مواجه شدیم. با تحرک هایی هم برای ساقط کردن هواپیماها چه به وسیله ی افراد و چه با بمبگذاری در قسمت بار دست و پنجه نرم کرده ایم. مورد دیگر جرایم رایانه ای و سایبری است. امروزه شیوه های متفاوت و حتی حمله های رایانه ای از راه فضای شبکه ای صورت می گیرند. این حوزه ای است که تبهکاری در آن بسرعت رشد می کنند و ما را به چالش می کشد.

یورونیوز: چگونه یک جرم رایانه ای می تواند آمریکا را تحت تاثیر قرار دهد؟ این تهدید بالقوه چه شکلی خواهد داشت؟

جانت ناپولیتانو:شیوه های مختلفی وجود دارد. از آنچه که به آن حمله محروم سازی از دسترسی به سرویس اینترنت نام می بریم و معمولا از کار انداختن سامانه های مالی و نظایر اینها را موجب می شود، تا به دست گرفتن کنترل سامانه هایی که شما سعی در هدایت آن دارید مانند سیستم برق رسانی، تا دزدی های بزرگ، سرقت های ادبی، دستبرد به اطلاعات محرمانه و سوء استفاده اینترنتی از کودکان در این حوزه جای می گیرند.

یورونیوز: من جایی خوانده ام که این نگرانی ها موجب شده تا شما دیگر نتوانید از ای-میل استفاده کنید، آیا این راست است؟

جانت ناپولیتانو: خوب. این درست است! من از ای-میل استفاده نمی کنم، از یک طرف به دلیل ترجیح شخصی و از طرف دیگر این که همه اطرافیان من از آن استفاده می کنند. اما اگر هم مجبور به استفاده از آن بودم، به شما اطمینان می دهم که همه موارد بهداشت اینترنتی را رعایت می کردم.

یورونیوز:بنابراین ما می توانیم بدون ای-میل هم کارمان را راه بیاندازیم این پیام شخصی شماست؟

جانت ناپولیتانو: بله می توانید کارتان را راه بیاندازید و خیلی هم راضی باشید. اما این هنگامی امکان پذیر است که تیم فوق العاده ای داشته باشید که من به داشتن آن مفتخرم.

یورونیوز: که اکثر ما آن را نداریم!

جانت ناپولیتانو: بله! بله!

یورونیوز:اجازه دهید سراغ ایران برویم. موقعیت این کشور با مساله تجهیزات هسته ای. اسرائیل در مورد یک حمله پیشگیرانه صحبت کرده و آن را پیشنهاد می کند. ایران در مقابل، حمله به منافع آمریکا را در کشور و خارج از آن مطرح کرد. چگونه با چنین تهدیدی مقابله می کنید؟

جانت ناپولیتانو: فکر می کنم یکی از چیزهایی که همه ما می دانیم تنوع و تعدد تهدیدهایی است که سرچشمه های متفاوتی دارند.برخی تهدیدها ممکن است از سوی دولت ها تغذیه شوند، بعضی ها هم نه. منشا تهدیدها خود اغلب یک مساله است. ما دریک پایگاه با گروههای جداگانه و در عین حال مرتبط به هم و در فرایندی سامان یافته به سراغ تهدیدها می رویم. آن ها را به سرعت شناسایی کرده، اطلاعات را به یکدیگر منتقل می کنیم و در نهایت جلوی تهدیدها را گرفته یا اقدام لازم دیگر را برای کاهش اثر آن صورت می دهیم.

یورونیوز: آقای اوباما دردر نخستین سخنرانی پس از رسیدن به مقام ریاست جمهوری در سال ۲۰۰۸ دست دوستی اش را با جدیت به سوی ایران دراز کرد. آیا چنین گرایشی را در صورت انتخاب مجدد به مقام ریاست جمهوری از وی شاهد خواهیم بود؟ از شما به عنوان یک عضو حزب دموکرات این سوال را می پرسم.

جانت ناپولیتانو: و یادآوری می کنم به عنوان یک شهروند آمریکایی. ببینید من نمی توانم با اما و اگرها بازی کنم. اما می توانم بگویم که تلاش ها از جانب ایران یا هر دولت دیگری برای دست یافتن به سلاح هسته ای نباید از سوی هیچ کشوری تحمل شود.

یورونیوز: از این که وقتتان را در اختیار ما قرار دادید، متشکرم.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«ظهور دوم مسیح بر زمین»؛ بومیان لاکوتا تولد بوفالوی سفید در پارک ملی یلواستون را جشن می‌گیرند

پسر جو بایدن در پرونده خرید غیرقانونی اسلحه مجرم شناخته شد

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود