مشکلات اقتصادی بزرگ‌ترین شرکت تولید مواد معدنی جهان

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
مشکلات اقتصادی بزرگ‌ترین شرکت تولید مواد معدنی جهان

کاهش رشد اقتصادی در چین دامن شرکت بی. ‌اچ. پی بیلیتون را نیز گرفت. پس از سپری کردن سه سال در اوج قدرت و موفقیت، بزرگ‌ترین شرکت استخراج و تولید مواد معدنی جهان با افتِ سودِ خالص مواج شده است. تازه‌ترین گزارش از درآمد سالانه ۴. ۱۵ میلیارد دلاری خبر می‌دهد که نسبت به سال گذشته ۷. ۳۴ درصد کاهش یافته است.

شرکت بریتانیایی استرالیایی بی.اچ.پی بیش از نصف درآمد خود را مدیون بازارهای آسیایی است. در درجه اول، چین که همچنان بزرگ‌ترین خریدار جهانی مواد اولیه است. اما کاهش نرخ رشد اقتصادی در چین، این شرکت را نیز تحت تاثیر خود قرار داده است.

علاوه بر این، کاهش بهای مواد معدنی به ویژه فلزات از جمله آهن و مس، و افزایش هزینه‌های تولید، شرکت بی.اچ.پی را با مشکلات فراوانی روبرو کرده است.

در نتیجه مسئولان شرکت چندین طرح توسعه کاری، به ویژه در استرالیا، را به حالت تعلیق در آورده‌اند و به دنبال راه حل‌های صرفه جویانه هستند.

در حالی که بسیاری ادامه بحران اقتصادی در جهان را پیش بینی می‌کنند، در پایان روز چهارشنبه، شاخص سهام شرکت بی.اچ.پی ۶۷. ۱ کاهش یافت تا آینده یکی از موفق‌ترین شرکت های تولید مواد معدنی جهان در هاله‌ای از ابهام باقی بماند.