نگاهی به باشگاه شاختار: از استخونویست‌ها تا میلیاردرهای فوتبال

نگاهی به باشگاه شاختار: از استخونویست‌ها تا میلیاردرهای فوتبال
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اینجا دونتسک است. شهر میلیاردرهای تجارت فوتبال امروز و افسانه‌های معدنچیان استخونویست یعنی قهرمانان کار در شوروی سابق. یورونیوز شما را به قلب منطقه دونباس و تیم فوتبال مشهورش، شاختار می‌برد. در این برنامه شما شاهد فن آوری پیش رفته فوتبال در یکی از شهرهای میزبان جام ملت‌های اروپا در سال ۲۰۱۲خواهید بود.

شهر دونتسک و تیم فوتبالش، شاختار، امروزه گل‌های سرسبد فوتبال اوکراین در سطح جهانی هستند.

شهر شرقی دونتسک یکی از چهار شهر میزبان اوکراین در جام ملت‌های اروپای ۲۰۱۲است.

دونباس آرنا، استادیوم فوتبال و محل تمرین تیم شاختاراست. قلب فوتبال نوآورانه در شرق اروپا. این استادیوم، اردوگاه تیم ملی فرانسه در یورو۲۰۱۲ است.

یوری تاکتاشوو، از مسئولان فنی شاختار ورزشگاه «دونباس آرنا» ساختمان مقابل شما مورد استفاده تیم اصلی است. کار احداث آن از سال ۱۹۹۸شروع شد و یک سال بعد، این مجموعه به بهره داری رسید. در‌‌ همان زمین، پنج زمین فوتبال در این مکان راه اندازی شد. مساحت این ورزشگاه در مجموع بیش از چهل و سه هکتار است.

شاختار دونتسک در سال ۲۰۰۹جام اتحادیه باشگاه‌های اروپا را به خانه برد و با این حساب اولین و تنها تیم اوکراینی است که از زمان استقلال این کشور از شوروی سابق، یک جام معتبر بین المللی را کسب کرده است.

آندری بابشکو مدیر رسانه‌ای باشگاه با یادآوری نقش و نام بنیانگذار شاختار مدرن، باشگاهش را نهادی فراملی قلمداد می‌کند: «موفقیت امروز شاختار، با نام مدیرو بنیانگذار این تیم، رینات اخمدوف، تداعی می‌شود. اکثر مردم معتقدند که شاختار تن‌ها یک تیم محلی نیست، بلکه باشگاهیست اروپایی.»

ریشه‌های فوتبال دونتسک را باید در معادن آهن و ذغال سنگ دنباس جست. در واقع، تیم شاختار در بدو امر برای کارگران معدن تاسیس شد. آندری بابشکو تاریخچه باشگاه متبوعش را برای ما شرح می‌دهد:
«اولین تیم منطقه ما در سال‌های اولیه قرن گذشته و به همت کارگران انگلیسی کارخانه ذوب آهن دونتسک تاسیس شد. همه به خوبی می‌دانند که این تیم را جان هیوز و کارکنان و کارگرانش بنیان نهادند. آنها در وقت استراحت فوتبال بازی می‌کردند و به این ترتیب اولین تیم فوبال را در اینجا راه انداختند. در سال ۱۹۱۱ موسسه ورزشی یوزووکا، به نام جان هیوز تاسیس شد که فعالیت اصلیش فوتبال بود. این موسسه بعدا به شاختار تغییر نام داد.»

آندری بابشکو همچنین از توانایی بسیج اجتماعی شاختار در منطقه می‌گوید: «در معادن رادیوهایی قرار داده می‌شد و هنگامی که شاختار برنده می‌شد، یا گل می‌زد، تولید معدن چند برابر می‌شد! این همبستگی میان تیم، هواداران و کل منطقه واقعا نمادین است. این چیزیست که به تیم امکان پیروزشدن می‌دهد.»

معدن و معدنکاران، کارخانه‌های ذوب آهن و کارگرانش، هواداران پرشور شاختار و تشکیل دهندگان سیستم اجتماعی در منطقه‌اند. با این حال صنعت و ورزش در اینجا در انحصار یکی از بزرگ‌ترین میلیاردرهای اوکراینی است: رینات اخمدوف. آقای ایگور بوراکووسکی، مدیر موسسه مطالعت اقتصادی و مشاور سیاسی اوکراینی، دلیل جذب اخمدوف به شاختار را برای ما توضیح می‌دهد:
«سرمایه گذاری هنگفت آقای اخمدوف در باشگاه فوتبال را می‌توان از دیدگاه‌های گوناگون تحلیل کرد. اول علاقه شخصی وی به فوتبال؛ دوم، ضرورت داشتن حس تسلط بر سلسله مراتب اجتماعی آنچنان که در اوکراین به آن نیاز است و سوم داشتن یک تصویر مثبت اجتماعی، به ویژه در سطح محلی و در محل اقامتگاه اکثر شرکت‌هایش.»

دونتسک و کلا منطقه دنباس از ثروتمند‌ترین نواحی اوکراین هستند. امروزه اینجا یکی از تفریحگاه های محبوب سرمایه داران اروپای شرقی است. در زمان شوروی سابق این منطقه یکی از قطب‌های اصلی صنعت جمهوری سوسیالیستی بود. الکسی استخانوف، یکی از اسطوره‌های کار در معادن اشتراکی در دهه سی میلادی در این منطقه زندگی می‌کرده است. امروزه، فوتبال و تجارت به مردم منطقه دنباس امکان داشتن اسطوره‌های جدید را داده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یورو۲۰۲۰؛ خطر از بیخ گوش کریستین اریکسن گذشت؛ دانمارک نخستین بازی خود را باخت

بروکسل از شهرهای برگزار کننده مسابقات یورو۲۰۲۰ کنار گذاشته شد

گفتگو با چزاره پراندلی، سرمربی ایتالیا