Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

فوتبال اوکراین به دوران طلایی باز می گردد؟

فوتبال اوکراین به دوران طلایی باز می گردد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فوتبال محبوب ترین ورزش در دوران اتحاد جماهیر شوروی بود. اوکراین نیز همیشه بهترین قوتبالیست ها را تربیت می کرد و به این ترتیب، تیم دینامو کیف هم به یکی از بهترین تیم های اروپایی تبدیل شد. بیست سال بعد از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و استقلال اوکراین، حال به مدرسۀ فوتبال دینامو کیف آمده ایم تا قبل از شروع جام فوتبال ملت‏های اروپا، از اوضاع کنونی مطلع شویم.

“ویتالی خمِلنیتسکی“مربی مدرسۀ کودکان فوتبال دینامو کیف است و از دوران خود می گوید: “تفاوت زیادی با گذشته وجود دارد. اکنون برای فوتبال، این بچه ها هر چه لازم است، دارند. در زمان ما اینطور نبود. ما هیچ چیز نداشتیم. برای مثال هنگامی که من فوتبال را شروع کردم، ما با توپ که بازی نمی کردیم… با قوطی حلبی بازی می کردیم. بعد از جنگ حتی غذا نداشتیم. حالا این بچه ها همه چیز دارند اما باید یک چیز مهم را یاد بگیرند، اینکه روحیه و شخصیت قوی داشته باشند تا بتوانند با بهترین ها رقابت کنند.”

یکی از ستاره های تاریخی اوکراین “اولِگ بلوخین” است. او مهاجم تیم دینامو کیف بود که تیم بایرن مونیخ را در سال 1975 میلادی ، در فینال جام اروپا شکست داد. این پیروزی هنوز یکی از دستاوردهای بزرگ برای اوکراین به حساب می آید. اولگ بلوخین، در حال حاضر مربی تیم ملی اوکراین است.

ویتالی خمِلنیتسکی: “در زمان شوروی سابق، اوکراین قهرمانان المپیک بسیاری داشت و عمدتا تیم ملی اتحاد جماهیر شوروی سابق، مرکب از ورزشکاران اوکراینی بود. اما امروز شرایط فرق کرده است. جوانان سرگرمی های بسیاری دارند و راحت می توانند از فوتبال دور شوند و به مسائل و تفریح های مختلف روی بیاورند.

“فوزی” یکی از معروف ترین خواننده ها و عضو یک گروه مشهور موزیک هیپ هاپ در اوکراین است. او بسیار محبوب است و می گوید ترانه هایش از فوتبال الهام می گیرند.

فوزی: “فکر می کنم، نگرش مردم به فوتبال تنها چیزی است که در این بیست سال اخیر در اوکراین تغییر نکرده است. فوتبال همیشه محبوب ترین ورزش و محبوب ترین پدیدۀ اجتماعی در اوکراین بوده و هنوز هم هست. بنابراین هنوز هم مانند بیست سال پیش، همۀ مردان به فوتبال علاقۀ زیادی دارند، حتی بیشتر از گذشته. این کشور تغییرات زیادی کرده، اما نسبت به فوتبال، این نگرش تغییری نکرده است. از لحاظ تاریخی، این اولین تجربۀ اوکراین برای برگزاری جام ملت های اروپایی است و امیدوارم آخرین نباشد و قبل از مهلتی که به ما داده شده، تمام کارها انجام شده باشد. در گذشته و به روش سنتی شوروی، همه می گفتند: «ما را انتخاب کنید و بعد همه چیز بهتر خواهد شد». این بار و برای اولین بار، به ما گفتند جاده ها تا قبل از اول ژوئن ساخته خواهند شد و این کار را انجام دادند. با عجله ساختند اما در هر صورت انجام شد. برای اوکراین این یک کار تاریخی است.”

در سال 1992 میلادی، اولین برندۀ لیگ برتر اوکراین پس از فروپاشی شوروی سابق و استقلال کشور، تیم فوتبال تاوريا سيمفروپول بود که در بازی فینال، دینامو کیف را شکست داد.

ویتالی خمِلنیتسکی: “ملت اوکراین از قوم قزاق هستند و اصلا از شکست خوششان نمی آید. همیشه می خواهند و عادت دارند، در مقام اول باشند. پس مطمئن باشید که تیم اوکراین برای دیگر قدرت های فوتبال اروپایی یک تهدید بزرگی خواهد بود.”

آندری شِوشِنکو، قدرتمند ترین مهاجم تیم ملی اوکراین است. هنگامی که فاجعۀ چرنوبیل پیش آمد، او مجبور شد از روستای خود فرار کند. با اینکه مجبور به بازی با قوطی حلبی نبود، اما دوران کودکی آسانی نداشت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یورو۲۰۲۰؛ خطر از بیخ گوش کریستین اریکسن گذشت؛ دانمارک نخستین بازی خود را باخت

بروکسل از شهرهای برگزار کننده مسابقات یورو۲۰۲۰ کنار گذاشته شد

گفتگو با چزاره پراندلی، سرمربی ایتالیا