Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ماسیکا، نماد مبارزه علیه تجاوز به زنان کنگو

ماسیکا، نماد مبارزه علیه تجاوز به زنان کنگو
Copyright 
نگارش از Valérie Gauriat
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

تعرض و تجاوز به زنان، یکی از ابزارهای جنگی محسوب می شود، حربه ای جنگی که زنان منطقه “کی وو” در جمهوری دموکراتیک کنگو، به خوبی با آن آشنایند.

ماسیکا یکی از زنانی که در سال 1998 مورد تجاوز قرار گرفته بود، با تاسیس انجمنی در “می وا” د رجنوب کی وو از زنان قربانی تجاوز حمایت می کند. کابوس داستان تلخ تجاوز را، او به زبان خودش این گونه نقل می کند:” نظامیان شوهرم را جلو چشمانم کشتند و به دخترهایم تجاوز کردند. سپس مرا کاملاً عریان کرده و دو اسلحه روی شقیقه هایم گذاشتند. وقتی فریاد زدم، صورت و بدنم را با چاقو زخمی کردند. آنگاه یکی از آنها از من پرسید که آیا تا به حال یک بازوکا را جویده ام یا نه؟ فکر کردم منظورش آدامس بازوکا است. گفتم آری. سپس او سر آلت شوهرم را ریز ریز کرد. و مجبور م کرد آن را بجوم و در آخر هم روی جسد شوهرم به من تجاوز کردند.”

زنانی که به انجمن او می آیند، همگی قربانی شنیع ترین تجاوزها بوده اند و به همین دلیل از همه جا رانده شده اند. برخی از این زنان شدیدا بیمار هستند و امیدی به بهبود آنها نیست.

ماسیکا 34 تن از کودکان حاصل از این تجاوزها و بازماندگان جنگ را در انجمن خود به فرزند خواندگی پذیرفته است. او به عنوان رییس انجمن تلاش می کند تا بارقه ای از امید در آینده این کودکان و زنان رنج دیده بدرخشد.

دو برنامه اصلی این انجمن عبارتند از حمایت معنوی و مادی از زنان و تحریک حساسیت جامعه نسبت به رنجها و دردهای آنها. ماسیکا برای التیام رنجهایش بسیار تلاش کرده است.

انجمن او هم اکنون با وجود مشکلات مالی، از حدود 200 زن مراقبت می کند. عدم توجه و بی تفاوتی مسئولان و مقامات کنگو، کار این زن قوی و مبارز را سخت تر کرده است. او می گوید:“دولت این جنایتکاران و تجاوزگران را مجازات نمی‌کند. ما که فعالان حقوق بشر هستیم تمام تلاشمان را می‌کنیم تا آنها را به پای میز محاکمه بکشانیم. اما بعد حکم ها را که می بینیم تعجب می کنیم . آنها معمولا به 15 الی 25 سال زندان محکوم می‌شوند. بعد از دو سال آزاد می‌شوند و آزادانه برای خودشان قدم می‌زنند و ما را که فعال حقوق بشر هستیم تهدید می‌کنند.”

ماسیکا هر روز جانش را به خطر می اندازد. نیروهای شبه نظامی به دنبالش هستند. آنها او را نمی شناسند اما گفته اند که او را می کشند چرا که او اعمال آنها را در ملا عام محکوم می کند.

ماسیکا، این زن قوی، از هیچ چیز نمی ترسد. می گوید چیزی برای از دست دادن ندارد و به مبارزه ادامه می دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همراهی «مَحرم» برای زنان افغان؛ اجباری طالبانی که آنان را بسیار محروم و محدود می‌کند

عفو‌بین‌الملل گزارش سال ۲۰۲۳ را در خصوص خشونت، سرکوب، سلب آزادی‌ها و نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد

نورا نراقی به یورونیوز: استقبال دختران ایرانی از موتورسواری با وجود سخت‌گیری‌ها تحسین‌برانگیز است