Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آموزش صلح برای پایان دادن به جنگ ها و مخاصمات

آموزش صلح برای پایان دادن به جنگ ها و مخاصمات
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه این هفته جهان آموزش درباره صلح است. به این منظور به آمریکا ، سوئیس و منطقه بالکان می رویم تا شاهد اقدامات مردم این جوامع در راه صلح، همکاری و هماهنگی باشیم.

در یک اردوی تابستانی در نیومکزیکوی آمریکا 16 دختر فلسطینی و اسرائیلی جمع شده اند و در باره صلح و سیاست حرف می زنند. در باره آنچه به آن “غیر خودی” یا “آن دیگری” می گویند.

سازمانی به نام خلاقیت برای صلح این اردو را اداره می کند و مدیراین سازمان می گوید:” این دخترها، در این جا چالش های زیادی دارند. مهمترین آن این است که از هم می ترسند. فکر می کنند طرف دیگر قصد کشتن او را دارد. این چیز کمی نیست. دیگر اینکه، اصلا از مسائل هم با خبر نیستند و باور کردن همدیگر کار بسیار سختی است.”

این دختران جوان در محیطی صلح آمیز آموزش می بینند که چطور با خشونتی که در سرزمین مادری شان در جریان است روبرو شوند.

مدیر سازمان اضافه می کند: “یکی از دختران ما می گوید اگر به خاطر این برنامه آموزشی نبود ممکن بود تا به حال تبدیل به یک بمبگذار انتحاری می شد. برای اینکه شرایط او را سرشار از کینه و درد و انتقام کرده بود. ولی حالا می تواند با این دختران حرف بزند.”

برنامه خلاقیت برای صلح 8 سال است اردوی تابستانی برگزار می کند.

تا به حال 162 دختر از مذاهب و فرهنگ های مختلف در این اردوها شرکت کرده اند.

تعلیم سپاه حافظ صلح

یک از راههای دیگر کمک به برقرای صلح، تربیت نیروهای پاسدار صلح از طریق تعلیمات حرفه ای و منظم است.

در این باره با تریشا ریدی از کارشناسان آژانس تربیت پاسداران صلح سازمان ملل متحد حرف زدیم. او می گوید: “تربیت نیروهای پاسدار صلح یعنی تقویت نیروهای رسمی و نمایندگانی برای مقابله با شرایط بحران و با دید تسلط یافتن بر این شرایط است. معمولا در بحران ها، طرفین در گیر بر تحمیل شرایط شان بر هم تاکید دارند. ما می خواهیم این شرایط را با شرایط تساوی و مصالحه جایگزین کنیم. هدف این برنامه ایجاد فضایی برای تفاهم و درک نیازهای طرفین متقابل است. بعد از این درک متقابل، راه حل هایی برای بهبود شرایط و دستیابی به صلح و راه حل های صلح آمیز فراهم می شود.”

او می گوید صلح هم به اندازه تخاصم در میان مردم ریشه قوی دارد. می توانیم آنچه را که منجر به بروز مخاصمه می شود با آموزش پاک کنیم مانند تبعیض و محرومیت یا تفکر برتری جویی بر دیگران و تلاش برای برای برتری جویی. هدف ما در برنامه اموزش صلح بانان سازمان ملل، تلاش برای تغییر و بهبود طرز تفکرها و نگاه ها، سیاستگذاری و نهاد ها است. تلاش برای این است که صدای مردم شنیده شود و احساس بیگانگی و انزوا نکنند. در نتیجه هویت، فرهنگ و کرامت همه انسانها مورد احترام واقع می شود.

بالکان و سابقه مناقشات مرزی در چند دهه گذشته، منطقه بالکان شاهد مخاصمه و نزاع بوده که ریشه بسیاری از آنها، تبلیغات سیاسی و تعصب بوده است. حالا نسل جوان چگونه می توانند از این پیشینه عبور کرده و زندگی آرامی داشته باشند؟

برای جواب این سوال به دریاچه پرسپا، محل تلاقی آلبانی، مقدونیه ازجمهوریهای سابق یوگسلاوی و یونان می رویم .

دریاچه پرسپا یکی از زیباترین مناطق ناحیه بالکان است .در این اینجا یک اکوسیستم حافظت شده نیز وجود دارد. اما در کنار چشم اندازهای زیبای آن، تاریخ دردناکی نیز وجود دارد.

اگرچه طیبعت ماهی ها و پرندگان دریاچه را آزاد گذاشته تا در هر جای دریاچه پرسپا در حرکت باشند، اما ماهیگیران و مسافران باید مرزهای رسمی سه کشور مقدونیه، آلبانی و یونان را که در یک نقطه تلاقی می کنند به شدت رعایت کنند .

در این ناحیه از لحاظ جغرافیایی به هم پیوسته، هویت موضوع پیچیده ای است. خانواده های بسیاری به ویژه به دنبال جنگ داخلی یونان در اواخر جنگ جهانی دوم با خط کشی این مرزها از هم جدا شده اند.

یک سازمان غیر دولتی بنام مثلث فرهنگی پرسپا داوطلبانی را از تمام اروپا به این منطقه دعوت می کند تا مردم محلی را به کنار گذاشتن اختلاف بر سر هویت شان تشویق کنند.

هر تابستان آنها جوانان کشورهای مختلف این منطقه را به اینجا دعوت می کنند تا حول مسایل مشترک جمع شوند.

یکی از شرکت کنندگان می گوید:” وقتی جنگ داخلی شروع شد، بعضی از مردم به آلبانی مهاجرت کردند. بعضی ها به طرف اسکوپیا در مقدونیه از جمهوری های یوگسلاوی سابق رفتند، از جمله خانواده من. پدر پدربزرگ من به آلبانی رفت ولی برادر او در یونان ماند. حالا ما آلبانیایی محسوب می شویم. در حالیکه عموی بزرگ ما یونانی است. در طول 4 سال گذشته این سازمان با برقراری فرصت، موفق به ایجاد پیشرفت های مثبت در این جوانان شده است. آینده پرسپا در دست جوانان است ، جایی برای مبادلات فرهنگی و نه تشدید اختلافات و مهمتر جایی که آزدانه تردد کنند.

نظرات و تجربه های خود را در باره برنامه این هفته جهان دانش از طریق فیس بوک و یا تویتر با ما در میان بگذارید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوئدِ عضو ناتو به لتونی نیروی کمکی اعزام می‌کند

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد

«دانشگاه‌های خصوصی نمی‌خواهیم»؛ دانشجویان یونان خشمگین از تصمیم پارلمان با پلیس درگیر شدند