Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دانشجویان کوشای امروز، رهبران آینده جهان

دانشجویان کوشای امروز، رهبران آینده جهان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این گزارش از سری گزارش های “دانش” از یورونیوز که نگاهی به آموزش درجهان دارد، به چگونگی پرورش رهبران آینده دنیا می پردازد. مثل همیشه تلاش کرده ایم تا سه گزارش متفاوت، درباره چگونگی آماده ساختن نسل جدید برای عهده داری نقش رهبری در آینده را به شما ارائه کنیم.

در قزاقستان، تحصیلات عالیه، اولویتی مهم در دستیابی این کشور به توسعه و عهده دار شدن نقشی جهانی دارد.یک برنامه اعطای کمک هزینه تحصیلی نیز با امید نتایجی بزرگ در این باره وجود دارد.

همچنین به لندن می رویم. به یکی از بزرگترین پایتخت های اقتصادی جهان. جایی که دانشجویان از سراسر دنیا با امید فراوان به آن پا می گذارند تا شاید که درآینده، یکی از رهبران اقتصاد جهان باشند.

گزارش این هفته ما اما اول از “غنا” آغاز می شود. جایی که رویای یک مرد، سبب شد تا گونه ای نو از دانشگاه برای آموزش تفکر اخلاق مدار و پرورش رهبران کارآفرینی آفریقا تاسیس شود.

پاتریک آووآ بنیانگذار دانشگاه آشسی می گوید :“اوایل درباره تاسیس دانشگاهی در سال 1995 فکر می کردم. آن زمان در شرکت مایکروسافت کار می کردم. پسرم به دنیا آمد و این ماجرا مرا ترغیب به تفکر بیشتر درباره آفریقا و معنی آن برای فرزندانم کرد.”

پاتریک آووآ یک مهندس جوان نرم افزار کامپیوتر بود. او انتظار نداشت که به یک میلیونر بدل شود. با این حال افزایش ارزش سهام مایکروسافت چنین کرد. هنگامی که این اتفاق افتاد، پاتریک تصمیم گرفت که با بخشی از این پول رویای خود را محقق سازد. وی می خواست رهبران آینده را در نظام بهتری از آموزش قرار دهد و سپس آنان به سرزمین خود ، غنا بازگردند.
او دانشگاه آشسی را به طور خصوصی و البته غیر انتفاعی در آکرا بنیان نهاد.

پاتریک آووآ توضیح می دهد که : “کارهای بسیاری وجود دارد که دانشگاه آشسی واقعا می خواهد انجام دهد. یکی از آنها آموزش رهبران اخلاقی است و دیگری پرورش اندیشمندانی نوآور است.ما الگوی آموزشی داریم که بسیار روی ارزش ها تمرکز دارد. ارزش هایی چون درستی و سخت کوشی دلسوزانه. این ارزش ها دانشجویان را در معرض موضوعات متنوعی قرار می دهد. “

کلاس طبل زنی و رقص آفریقایی ، فقط فرصتی اضافه و تفریحی برای دانشجویان است. دانشگاه آشسی به این دانشجویان در رشته های اقتصاد دولتی، کامپیوتر و مدیریت اطلاعات مدرک می دهد.
آنان اما در دو سال نخست دوره چهارساله شان و پیش از انتخاب گرایش، در دوره ای از دروس عمومی شرکت می کنند. دوره ای که شامل تاریخ آفریقا، سیاست، تحقیقات اجتماعی، فلسفه، طراحی و تجزیه و تحلیل موضوعات پیچیده است.
پیش از فارغ التحصیلی، دانشجویان همچنین باید دوره خدمات اجتماعی راسپری کنند.

پاتریک آووآ درباره چگونگی آموزش در این دانشگاه و برخورد با دانشجویان می گوید : “شما مجبورید به برخی روح بدمید ، آنها را درک کرده و دلسوزانه برخورد کنید پیش از آنکه آموزش دهید یا اینکه محاسبه گر باشید. ما می خواهیم همه کسانی که از اینجا بیرون می روند خود را درصاحب مسوولیت مانند یک رهبر در پهنه کشور بیابند.”

آشسی در زبان رسمی کشور غنا یعنی “آغازی جدید “. این دانشگاه از 400 دانشجو در غنا و خارج، ثبت نام کرده است.

و اکنون به لندن می رویم برای دیدن چگونگی آماده شدن رهبران اقتصادی.

مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن که به ال اس ای مشهور است یکی از معتبرترین دانشگاه های دنیاست. تاکنون 16تن از دانشجویان و مدرسان این دانشگاه جایزه نوبل اقتصاد را کسب کرده اند.

حدود 8 هزار جوان از این دانشگاه مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد گرفته اند.
بسیاری از آنان نسل آینده رهبران اقتصاد خواهند بود.

یکی دانشجویان این دانشگاه می گوید: “ این یکی از انتخاب های برتر است. این انتخابی بین “ وست مینستر “ و “ کانری وارف “ است جایی که مرکز اقتصاد و سیاست قرار دارد .این مرکز واقعا به خوبی به حرفه ای بودن توجه دارد.”

میگوئل آنتون مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته اقتصصاد از اسپانیا اخذ کرده است و در حال حاضر تجربه بالایی در بازرگانی دارد.با طی کردن چهارسال در مدرسه اقتصادی لندنف او مشخصات رهبران آینده شرح می دهد .

میگوئل توضیح می دهد : “ من به دو دلیل سخت کوش و بلند پرواز هستم. اول برای اینکه رسیدن به چنین جایگاه هایی نیازمند کسب رتبه ای بالاست و همین طور داشتن پرونده ای از مهارت های اجتماعی. در وحله نخست ، ورود همچنان سخت است. دومین دلیل این است که وقتی که شما وارد شده اید ، فشار بسیاری را متحمل می شوید درست مانند سرمایه گذاری بانکی است.آنها بخش هایی هستند که که شما مجبورید هر چیزی را به آنها بدهید. شما زندگی اجتماعی کوچکی دارید اما درآمد خوبی خواهید داشت. آموزش خوبی است برای آن، اما سخت است. زیاد نمی خوابید، زیاد نمی خورید و مجبورید تمام تعطیلات پایان هفته را کار کنید.”

اما آیا تحصیل در مدرسه لندن یعنی یافتن شغلی در شهر ؟

ایان مک لوقلین مشاور کاریابی مدرسه اقتصاد و علوم سیاسی لندن در این باره چنین می گوید :” این یک موقعیت برای آیندهدر ال اس ای ست.شما فرصت دیدار با برخی از چهره های جهانی را دارید ، کسانی که داخل یا خارج شهر کار می کنند. نمی توان استاندارد های آموزشی در اینجا را دست کم گرفت.”

بلندپروازی، تمرکز و جوانی ، اصلی ترین ابزار این دانشجویان است که تصمیم دارند در این حوزه فعالیت کنند.

دانشجوی دیگری درباره آینده شغلی خود بر این باور است که :“چیزی که انگیزه سرمایه گذاری و کار کردن در شهر را می سازد و شاید بیشتر جذاب باشد این است که در واقع، شهر پر تکاپوست.این یک صنعت است که هر روز دست خوش تغییر می شود پس هرگز کسالت آور نیست و من کسی هستم که همیشه خواسته ام مبارزه کنم و برای کسب چیزهایی تازه بکوشم. “

اما به قزاقستان سری می زنیم . کشور قزاقستان در سال 1991 مستقل شد، دو سال بعد هزاران دانشجو را با پرداخت هزینه تحصیلشان به خارج فرستاندند تا پس از پایان تحصیل بازگردند و ساخت بخشی از بنای ملتی جدید را در دست گیرند.

مسوول بخش اورژانس یک بیمارستان در پایتخت این کشور می گوید:“ما همه باید ظرف 15 دقیقه پاسخ تماس های اورژانس را بدهیم.”

تنها در 28 سالگی ، کانات توسک بایوف، تمام کارهای اورژانس را در بیمارستان آستانا واقع در پایتخت قزاقستان با 900 کارمند تحت مدیریتش انجام می دهد.

کانات از پایین ترین سطح و با کار فراوان و البته کمک ارزشمند “ بولا شاک “ یعنی بورس تحصیلی دولتی به این موقعیت رسیده است. پس از آنکه جراح شد، تصمیم گرفت تا در دانشگاه هانوفر آلمان مدیریت بیمارستان بخواند و این دو سال تجربه کاری زندگی اش را دگرگون ساخت.

کانات شرح می دهد که:“در آلمان، من آموختم که چگونه به خودم بیاندیشم تا ایده هایم را سامان دهم. یادگرفتم که چگونه هدف داشته باشم و به راه خودم بیاندیشم تا اهدافم را مححق سازم و نه اینکه تنها از اهدافم حرف زده باشم.”

تحصیل در دانشگاه های خارجی، نیازمند تنها نشان دادن مدارک تحصیلی نیست.
آنان مجبورند تا زبان قزاقی و فرهنگ خود را نیز پیشرفت دهد تا کشورش را به خارج معرفی کند.

دانشجویان قراردادی را امضا می کنند که آنها را متعهد به بازگشت به سرزمینشان می کند. در قبال حداقل 5 سال کار آنان در قزاقزستان، بورس تحصیلی “بولا شاک” تمام هزینه های تحصیلی را پرداخت می کند.

مسوول اصلی اعطای این بورس تحصیلی توضیح می دهد: “چیزی که در این کمک هزینه تحصیلی بین المللی منحصربه فرد است ، این است که دولت همه هزینه های مربوط که شامل شهریه، خوابگاه ، دوره های تحصیلی، بیمه درمانی و روادید و همچنین هزینه تمام کتاب ها و مایحتاج دانشجو می ود را پرداخت می کند.”

دولت قزاقستان امسال 80 میلیون یورو برای اعطای 3 هزار کمک هزینه تحصیلی اختصاص داده است که واجدین شرایط از آن برای تحصیل در معتبرترین دانشگاه ها استفاده خواهند کرد. پول اما همه چیز نیست. مشکل ادغام اجتماعی و یافتن شغل هنگام بازگشت، همچنان وجود دارد. با این حال بولاشاک را انجمنی همراهی می کند که به یاری آمده است.

مدیر انجمنی که بولا شاک را همراهی می کند یادآور می شود: “دانشجویان ما که در خارج مشغول تحصیل اند تنها نیستند. ما همواره آنان را به وسیله اینترینت ، حمایت کرده ایم. ما فعالیت های بسیاری را برایشان ترتیب می دهیم ، وقتی هم که باز می گردند برایشان کار مناسب می یابیم.”

این دانشگاه جدید در آستانا و کمک هزینه تحصیلی دولت ، قزاقستان در حال ظهوری را ساخته است، قزاقستانی که بر اساس گزارش “نیوزویک” اهمیت بسیار زیادی را به تحصلات دانشگاهی می دهد. این سرمایه گذاری موثری است برای یک کشور جوان که به شدت نیازمند رهبرانی برای هدایت آن به سوی توسعه وعده داده شده است.
سخن گفتن از “بولاشاک” در زبان قزاقی سخن گفتن از” آینده” است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

غنا به عنوان بیست و نهمین کشور آفریقایی به لغو مجازات اعدام رای داد

چگونه هوش مصنوعی در آموزش، هنر و وسایل نقلیه خودران در قطر استفاده می‌شود

سال تحصیلی افغانستان بدون حضور بیش از یک میلیون دختر آغاز شد