Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تمیزترین های اروپا برای آب‌تنی؛ ۵ مکانی که نباید فرصت شنا در آن‌ها را از دست داد

طبیعت رودخانه گراندلسی اتریش
طبیعت رودخانه گراندلسی اتریش Copyright Canva
Copyright Canva
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

همزمان با شروع فصل تابستان، مکان‌های تفریحی در سراسر اروپا خود را آماده تعطیلات می‌کنند و در این میان شنا و آب‌تنی به عنوان یکی از جاذبه‌های عمده گردشگری نقشی به سزا در جذب علاقه‌مندان دارد. اما ۵ نقطه برتر اروپا برای آب‌ةنی کدام‌ها هستند؟

آگهی

همزمان با شروع فصل تابستان، مکان‌های تفریحی در سراسر اروپا خود را آماده تعطیلات می‌کنند و در این میان شنا و آب‌تنی به عنوان یکی از جاذبه‌های عمده گردشگری نقشی به سزا در جذب علاقه‌مندان دارند.

آژانس محیط زیست اروپا همه‌ساله مکان‌های آب‌تنی در سراسر اروپا را به لحاظ تمیزی و سلامت رتبه‌بندی می‌کند و امسال کشور کوهستانی اتریش به عنوان دارنده تمیزترین آب‌ها در اروپا برای شنا شناخته شده است.

تقریباً ۹۸ درصد از مکان‌های محل آب‌تنی اتریش، یعنی مناطقی که مردم به طور منظم در آن شنا می‌کنند، رتبه «عالی» کسب کرده‌اند. این در حالی است که در اروپا در مجموع نزدیک به ۸۵ درصد از مکان‌های آب‌تنی این امتیاز را به خود اختصاص داد‌ه‌اند. اما به جز اتریش کدام کشورهای اروپایی تمیزترین آب را برای شنا دارند؟

باید گفت که اکثر کشورهای اروپایی دارای مکان‌های شنای زیادی هستند که توسط آژانس محیط زیست اروپا «عالی» ارزیابی شده‌اند. در مالت، یونان، کرواسی، قبرس، دانمارک و آلمان از هر ده منطقه، دستکم ۹ منطقه چنین عنوانی را به خود اختصاص داده‌اند.

نقاط مهم گذراندن تعطیلات در ایتالیا و اسپانیا نیز با ۸۷.۹ و ۸۷.۴ درصد، امتیازی بالاتر از میانگین قاره‌ای کسب کردند. این در حالی است که در فرانسه تنها سه چهارم از محل‌های شنا «عالی» رتبه‌بندی شدند و لهستان نیز تنها با ۴۴.۵ درصد بدترین نمره را در اروپا دریافت کرده است.

مکان‌های آب‌تنی که در گزارش آژانس محیط زیست اروپا تحت عنوان ضعیف طبقه‌بندی می‌شوند باید در طول فصل بعدی بسته شوند. در لیست امسال تنها ۳۳۲ مکان آب‌تنی در اتحادیه اروپا ( معادل ۱.۵ درصد) کیفیت پایینی داشتند. حدود ۴۵ مکان نیز پس از دریافت رتبه «ضعیف» برای همیشه بسته شدند.

۵ مکان‌ آب‌تنی برتر اروپا به ترتیب زیر هستند:

۵. تالاب گیولا، جزیره تاسوس، یونان

اگر تمایل به حال و هوای کنار ساحل دارید اما از آب‌های متلاطم می‌ترسید، جزیره گیولا بهترین گزینه است.

این استخر صخره‌ای کوچک طبیعی که هر روز با آب گرم دریای اژه پر می‌شود، در نزدیکی روستای آستریس قرار دارد. این منطقه با دیواره‌ای صخره‌ای از اقیانوس جدا می‌شود و بازدیدکنندگان می‌توانند از صخره‌های هشت متری به داخل تالاب لاجوردی آن بپرند.

کانوا
تالاب گیولا در یونانکانوا

۴. والشنزی، آلمان

این دریاچه فیروزه‌ای رنگ یکی از تمیزترین نقاط شنا در منطقه است، همزمان با این که در سواحل شنی کنار آب و در جزایر بکر و وحشی آن فرصت‌های زیادی برای حمام آفتاب وجود دارد.

با این حال اگر تصمیم به شیرجه رفتن دارید، مراقب باشید چرا که پاهایتان احتمالا به کف دریاچه نخواهد رسید. عمق این دریاچه به دستکم ۱۹۲ متر می‌رسد.

کانوا
دریاچه والشنزی در آلمانکانوا

۳. لاگو دی فیاسترا، ایتالیا

این دریاچه به دلیل آب بسیار شفافش مشهور است و با تروی در مرکز ایتالیا تنها به اندازه یک ساعت رانندگی فاصله دارد.

با رفتن به این مکان می‌توانید روی تپه‌های ساحل شمالی این دریاچه ساحلی پیاده‌روی کنید یا یک قایق کرایه کنید و در آب‌های تقریبا ساکن آن به قایقرانی بپردازید.

به اینستاگرام یورونیوز بپیوندید

۲. آخنزی، تیرول، اتریش

این دریاچه سبز زمردی‌رنگ بیش از ۲۰ هزار سال پیش از یخچال‌های طبیعی کوه های آلپ پدید آمده است.

آخنزی توسط کوه‌های زیبا و چمنزارهای سرسبز احاطه شده و یک مقصد شنای مورد علاقه برای افراد محلی و گردشگران به شمار می‌رود.

شعاع دید در زیر آب به ۱۰ متر می‌رسد و این دریاچه به همین خاطر به بهشت غواصان تبدیل شده است. دمای آب در تابستان به ۲۲ درجه سانتیگراد می‌رسد، هر چند کسانی که کمی شجاع‌تر باشند می‌توانند در اوایل زمستان هم تنی به آب بزنند.

۱. دریاچه آبی ایموتسکی، کرواسی

این دریاچه خیره‌کننده در یک فروچاله عمیق قرار دارد که کارشناسان تصور می‌کنند بر اثر فروریختن یک غار عظیم به وجود آمده باشد.

گردشگران باید به مدت ۴۵ دقیقه در مسیری صخره‌ای پیاده‌روی کنند تا به آب‌های نیلی کریستالی دریاچه برسند و سپس می‌توانند در آنجا تنی به آب بزنند.

کانوا
دریاچه آبی ایموتسکی کرواسیکانوا
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زیباترین سواحل اروپا و جهان؛ ۲۰ ساحل به روایت تصویر

جاذبه‌های گردشگری اروپا؛ برای داشتن یک سفر لذتبخش به کجاها نرویم؟

بهترین شهرها و جزایر اروپایی برای مسافرت در تابستان ۲۰۲۱ کجاهاست؟