Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

گزارش‌های یورونیوز از فضا؛ تلاش برای فهم تغییر ژنتیکی در فضا

گزارش‌های یورونیوز از فضا؛ تلاش برای فهم تغییر ژنتیکی در فضا
Copyright EURONEWS NASA ESA
Copyright EURONEWS NASA ESA
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

لوکا پارمیتانو، فضانورد ایتالیایی در گزارش جدید خود از فضا درباره چند آزمایش توضیح می‌دهد، یکی از این آزمایش‌ها مربوط به مطالعه‌ای مقایسه‌ای درباره تاثیر حضور انسان در فضا روی ژن‌هاست. مامویت پارمیتانو در فضا رو به اتمام است.

آگهی

لوکا پارمیتانو، فضانورد ایستگاه فضایی به پایان ماموریت خود نزدیک می‌شود. او ماه‌ها است که به عنوان گزارشگر یورونیوز از ایستگاه فضایی بین‌المللی به طور مرتب گزارش‌هایی می‌فرستد.

حالا او در یکی از برنامه‌های پایانی خود از ماموریت چند‌ماه‌اش در فضا درباره چند آزمایش علمی توضیح می‌دهد.

از زمان آغاز ماموریت فضایی او تا کنون دو فضاپیما حاوی تجهیزات و امکانات مختلف به ایستگاه فضایی رسیده است.

او می‌گوید: «این نخستین باری است که باید شخصا این فضاپیما را تحویل می‌گرفتم، با یک فضاپیما کلی چیزهای تازه پدیدار می‌شود، آزمایش‌های جدید و امکانات جدید.»

خبرنگار یورونیوز درباره منحصر به فرد بودن این تجربه می‌گوید: «من و همکارانم طی ده روز گذشته بی‌وقفه مشغول کار بودیم، اول اینکه باید یک دراگون (محفظه فضایی) اسپیس‌اکس ۱۹ و فضاپیما را تحویل می‌گرفتیم.»

اسپیس‌اکس نام یک شرکت فناوری‌های اکتشاف فضایی در آمریکا است. این شرکت در سال ۲۰۰۲ در کالیفرنیا شکل گرفت و کماکان در حال گسترش است. دراگون (همان فضاپیمای تجاری قابل استفاده مجدد) در دوران ماموریت فضانوردان به ایستگاه فضایی می‌آید. این فضاپیما با قابلیت حمل ۶٬۰۰۰ کیلوگرم بار ساخت شرکت اسپیس‌اکس، از زیرشاخه‌های تسلا است. 

فضانورد-گزارشگر ایتالیایی یورونیوز می‌گوید: «اگر به یاد بیاورید همان ابتدای شروع ماموریت من اینجا در آزمایشگاه فضایی مشغول تنظیم یک صندلی و سیستم‌های مختلف بودم برای سنجش اینکه چطور مغز ما از نظر پاسخ عصبی دهلیزی با ریزگرانش منطبق می‌شود و اینکه چطور مغز ما سیگنال‌هایی که از سیستم‌های مختلف دهلیزی می‌آید را تفسیر می‌کند.»

به گفته این فضانورد «ما هنوز در حال مطالعه هستیم که با گذشت ۴ ماه از انجام آزمایش‌های اولیه چه اتفاقی افتاده و تفاوت بین آنچه در اینجا و در زمین اتفاق می‌افتد، چیست؟»

در این مدت آزمایش‌های تازه‌ای نیز در جریان بوده است. پارمیتانو در ادامه به موجودات جدیدی اشاره دارد که به‌شکل منجمد به فضا منتقل شده‌اند، نام این موجودات « روتیفر(Rotifer)/چرخان‌تباران» است. بنابراین اگر ببینیم ژن چطور در بعضی از این موجودات تغییر می‌کند شاید بتوان به تغییرات ژن در نوع بشر پی ‌ببریم وقتی که در فضا هستیم.»

ویژگی چرخان‌تباران دارا بودن یک اندام چرخنده در بخش سر آن‌ها است. اغلب این موجودات در آب زندگی می‌کنند و شمار کمی نیز در خاک دیده می‌شوند.

پایان ماموریت ۶ ماهه لوکا پارمیتانو نزدیک شده و به او زودی با آخرین گزارش‌هایش از فضا با مخاطبان یورونیوز خداحفظی خواهد کرد.

به توییتر یورونیوز بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوال از فضانوردان؛ چگونه می‌توان در فضا از نظر روحی سالم ماند؟

گزارش‌های یورونیوز از ایستگاه فضایی؛ همراه با زنان فضانورد

مسئولیت حراست از زمین در مقابله با خطر برخورد اجرام فضایی با کیست؟