از فضانوردان بپرسید؛ آیا رویای اسکان بشر روی مریخ محقق خواهد شد؟

با همکاری ESA - The European Space Agency
از فضانوردان بپرسید؛ آیا رویای اسکان بشر روی مریخ محقق خواهد شد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلب
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

اگر رویای زندگی روی مریخ را در سر داشته باشید، اولین سوالی که از خودتان می‌پرسید این است: برای زندگی در سیاره سرخ باید زیر سطح مریخ زندگی کنیم یا در محفظه‌ای خاص؟ آيا باید باخودمان اکسیژن ببریم؟ پاسخ این سوالات را از زبان دانشمندان علم فضا بشنوید.

آگهی

مجموعه «از فضانوردان بپرسید» بخشی از برنامه فضای یورونیوز است که در آن فضانوردان آژانس فضایی اروپا به سوالات شما پاسخ می‌دهند. شما می‌توانید با AskSpace# سوال‌هایتان را در شبکه اجتماعی برای ما بفرستید.

در این برنامه مانیش پاتل از «دانشگاه باز»‌ Open University بریتانیا به سوالات کاربران درباره زندگی روی سیاره مریخ پاسخ می‌دهد.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

سفر انسان به مریخ

شوکروخ یوسووپوف، یکی از کاربران یورونیوز سوالی درباره اکتشافات بشر روی سطح مریخ پرسیده است. او پرسیده :‌ «بشر چه زمانی می‌تواند به سطح مریخ برود؟»

مانیش پاتل در پاسخ به این سوال می‌گوید: ««ما انسان‌ها مدت‌هاست برنامه داریم که به مریخ برویم. سال‌هاست که با سطح‌نوردهای روباتی در آنجا حضور داریم. فکر می‌کنم زمانش فرا رسیده است که پای انسان هم به آنجا برسد. دلیل اصلیش هم این است که شرکتهایی مثل اسپیس ایکس وارد صحنه شده‌اند یعنی شرکت‌هایی تجاری که نحوه پرتاب موشک به فضا و نحوه رسیدن به مریخ را تغییر داده‌اند. به این دلیل فکر می‌کنم تا بیست سال آینده و مسلماً در طول زندگی من خواهیم دید که پای انسان به مریخ رسیده است.»

بیشتر بخوانید:

آيا باید باخودمان اکسیژن به مریخ ببریم؟

سوالهای زیادی درباره نحوه زندگی و اسکان انسانها در مریخ دریافت کردیم. یکی از کاربران پرسیده است: «آیا باید زیر سطح مریخ زندگی کنیم یا در محفظه خاص؟ آيا باید باخودمان اکسیژن ببریم؟»

مانیش پاتل اینگونه توضیح می‌دهد:‌ «احتمالا گنبد یا نوعی کابین روی سطح مریخ خواهید داشت که کار ایستگاه فضایی را خواهد کرد. این محفظه از شما در مقابل تشعشعات مضر و فشار پایین هوا محافظت می‌کند. همچنین فضایی برای تنفس نیاز دارید. یکی از چیزهایی که روی مارس به آن احتیاج خواهید داشت اکسیژن است. اما می‌دانیم روی مارس یخ وجود دارد و یخ از اکسیژن و هیدروژن ساخته شده است. می‌توانید اکسیژن را جدا کرده و برای تنفس از آن استفاده کنید.»

هم‌رسانی این مطلب

مطالب مرتبط

تعطیلات خود را چگونه در فضا بگذرانیم؟