برگزاری پنجمین دوره کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا در کازابلانکا

برگزاری پنجمین دوره کنفرانس بین المللی توسعه آفریقا در کازابلانکا
نگارش از Euronews

پنجمین اجلاس بین المللی توسعه آفریقا به میزبانی کازابلانکا در مراکش برگزار شد.

پنجمین اجلاس بین المللی توسعه آفریقا به میزبانی کازابلانکا در مراکش برگزار شد. هدف از برگزاری آن، ترویج اقتصاد قاره و ایجاد یک مدل جدید همکاری است که بر پایه اعتماد و توسعه متقابل کشورهای آفریقایی است.

کازابلانکا پایتخت اقتصادی مراکش، میزبان پنجمین نشست بین المللی توسعه آفریقا بود. بیش از ۲۰۰۰ نفر از ۳۰ کشور آفریقایی در این نشست دو روزه شرکت کردند.

این نشست محلی برای ملاقات سران اقتصادی آفریقاست و هدف از برگزاری آن، ترویج اقتصاد قاره و ایجاد یک مدل جدید همکاری است که بر پایه اعتماد و توسعه متقابل است.

اما فرصتهای تجاری در اینجا چه هستند؟ نشست کازابلانکا محلی است برای تبادل نظر بین سرمایه گذاران خصوصی و سران کشورهای آفریقایی.

وزیر تجارت و صنعت گردشگری گابون می گوید: «اگر نیروگاه های برق-آبی داشته باشد که مقدار زیادی انرژی برق تولید کند، فایده ای ندارد که منهم در همین زمینه سرمایه گذاری کنم. برای تقویت توان اقتصادی مان باید ابزارهایمان را با هم بکار بیندازیم و نقاط قوتمان را با هم ترکیب کنیم. یک میلیارد نفر در حال حاضر در آفریقا زندگی می کنند. این جمعیت ممکن است تا افق ۲۰۵۰ دو برابر شود. در نتیجه چالش اصلی، دستیابی به رشد اقتصادی فراگیر است که تمام ابعاد اجتماعی را دربر بگیرد.»

محمد کتانی، مدیر عامل بانک «تجارت الوفا» در مراکش می گوید: «پرسش اصلی این است که چگونه مدلهایی برای رشد اقتصادی بوجود آوریم که قشر کم درآمد، و بویژه نسل جوان را در قاره سیاه، جذب کن؛ نسلی که هر ساله بین ۱۲ تا ۱۳ میلیون نفر را روانه بازار کار می کند؟»

برای جذب سرمایه گذاران، بسیاری از کشورها از جمله سنگال و بورکینا فاسو، اجرای برنامه های راهبردی را برای توسعه اقتصادی آغاز کرده اند.

وزیر نظارت بر برنامه های توسعه اقتصادی در سنگال می گوید: «جای تاسف خواهد بود اگر کسانی به جز خود مردم آفریقا از این رشد اقتصادی بهره ببرند.»

اجلاس بین المللی توسعه در آفریقا روزهای ۱۶ و ۱۷ مارس ۲۰۱۷ میلادی در کازابلانکا برگزار شد.

مطالب مرتبط