Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تصاویری از لحظه فرود فضاپیمای ناسا روی پلوتون

تصاویری از لحظه فرود فضاپیمای ناسا روی پلوتون
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ناسا به تازگی ویدئویی را بر اساس عکس های فرستاده شده توسط فضاپیمای رباتیک New Horizons یا «افق های نو» منتشر کرد.

آگهی

ناسا به تازگی ویدئویی را بر اساس عکس های فرستاده شده توسط فضاپیمای رباتیک New Horizons یا «افق های نو» منتشر کرد. ویدئویی که لحظه تاریخی برخورد این فضاپیما با سطح سیاره پلوتون را نشان می دهد.

انسان تا کنون قادر به فرود روی پلوتون نبوده است و به همین دلیل فرود این فضاپیمای روباتیک و فرستادن عکس هایی از این لحظه ها، برای دنیای علم ارزش زیادی دارد.

این ویدئو به کمک بیش از صد عکس با وضوح بالا تهیه شده است. این عکس ها توسط فضاپیمای «افق های نو» در ژوئیه سال ۲۰۱۵ میلادی گرفته و به زمین فرستاده شده است.

به دلیل فاصله بسیار زیاد میان دو سیاره زمین و پلوتون که حدود پنج میلیارد کیلومتر است، دریافت داده های فرستاده شده توسط این فضاپیما، ۱۶ ماه زمان برده است.

فضاپیمای «افق های نو» هم اکنون رهسپار ماموریتی دیگر است: مکانی جدید که ۱.۶ میلیارد کیلومتر دورتر از پلوتون در کمربند کویپر واقع است.

امی شیرا تیتل، عضو تیم فضاپیمای «افق های نو» می گوید: «ماموریت این فضاپیما هرگز تنها کشف قطعه ای در خارج از منظومه شمسی نبوده است. در واقع، ماموریت هم کشف سیستم میان پلوتون و یکی از قمرهایش یعنی شارون بوده است و هم شناخت بیشتر کمربند کویپر.»

پس از شناسایی قمر شارون و دیگر قمرهای پلوتون، فضاپیمای ناسا درصدد کشف اسرار جدیدی از اعماق فضا برآمد.

امی شیرا تیتل می افزاید: «هدف تیم فضاپیمای “افق های نو” شناسایی چیزی است که «MU69» نامیده می شود و پیش از این در سال ۲۰۱۴ میلادی توسط تلسکوپ فضایی هابل کشف شده است. هدفی واقعا هیجان انگیز، زیرا تیم اعتقاد دارد که این جرم آسمانی از همان سنگهایی ساخته شده است که تمام سیارات کمربند کویپر از جمله پلوتون از آن ساخته شده اند.»

کمربند کویپر یک منطقه دایره ای، دورتر از مدار نپتون و ساخته شده از یخ است.

پلوتون در سال ۲۰۰۶ میلادی رسما موقعیت خود را به عنوان نهمین سیاره منظومه شمسی از دست داد و اکنون تنها جرمی بزرگ در کمربند کویپر محسوب می شود. تصاویری که از سطح آن فرستاده شده، چشم اندازی کوهستانی و مملو از آتشفشان های یخی را نشان می دهد.

پیش بینی شده است که فضاپیمای «افق های نو» در ژانویه سال ۲۰۱۹ میلادی با «MU69» روبرو شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از آتشفشان‌های پلوتون بجای گدازه یخ فوران می‌کند

فناوری‌های تازه هواوی در خدمت دیجیتالی‌کردن شرکت‌های کوچک و متوسط

نسل تازهٔ تجهیزات خودرو؛ شیشهٔ لمسی با قابلیت دودی‌شدن و تبدیل به پردهٔ سینما